Konspekt lekcji z języka angielskiego, klasa V
Nauczyciel prowadzący Joanna Chmur
Temat lekcji: My town – moje miasto.
Cele:
- uczeń wymienia różne budynki w mieście
- określa położenie
- uczeń mówi jakie budynki znajdują się w jego miejscowości
- czyta ze zrozumieniem mapkę
Metody:
- The audio – lingual method (metoda słuchowo – językowa)
- The grammar – translation method (metoda gramatyczno – tłumaczeniowa)
- podawcza
- aktywizująca
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- książka i ćwiczenia
- magnetofon i płyta CD
- zeszyt
- tablica
- plakat
Przebieg lekcji:
I. Czynności organizacyjno – porządkowe
1. Sprawdzenie obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Powtórzenie przyimków miejsca – uczniowie wymieniają słowa oznaczające położenie przedmiotów – in, on, under, between, next to, near.
II. Lekcja właściwa:
1. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
2. Nauczyciel pyta uczniów jakie znają budynki w mieście. Dzieci odpowiadają, posiłkując się plakatem przedstawionym przez nauczyciela. Następnie nauczyciel rozdaje kartki ze słownictwem z rozdziału 6 (budynki), które uczniowie wklejają do zeszytu.
3. Uczniowie otwierają książki i wykonują ćwiczenie 1 na str. 73 (Steps in English 1). Jest ono później sprawdzone wspólnie z nauczycielem i płytą. Dzieci powtarzają głośno nowe słowa za nagraniem.
4. Wspólna zabawa w odgadywanie odgłosów, jakie możemy usłyszeć w różnych punktach miasta (ćw. 3 str. 73 Steps in English 1).
5. Następnie uczniowie wypełniają ćwiczenie na karcie pracy, polegające na określeniu na podstawie ilustracji/mapki, czy podane zdania są prawdziwe (true) czy fałszywe (false).
6. Kolejne zadanie polega na odgadnięciu, w jakich domach mieszkają dzieci. Uczniowie czytają zdania i wpisują numer domu danego dziecka oraz malują go na odpowiedni kolor. Czytają swoje odpowiedzi.
7. Jako podsumowanie lekcji uczniowie wymieniają jakie budynki znajdują się w ich rodzinnym mieście.
8. Nauczyciel zadaje pracę domową (ćwiczenie 1, 2 str. 58 workbook – zeszyt ćwiczeń Steps in English 1) i ocenia aktywność uczniów na lekcji.