X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23513
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w przedszkolu w grupie dzieci 3,4,5,6 - letnich

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w przedszkolu w grupie dzieci 3,4,5,6 - letnich

Temat: „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”
Data: 12.01.2012
Prowadząca: Dominika Pryga
Cele ogólne:
- utrwalenie przez dzieci nazw i wyglądu ptaków u nas zimujących,
- rozumienia potrzeby opiekowania się ptakami ze względu na trudne warunki bytowania,
- wdrażanie do systematycznego dokarmiania ptaków w czasie zimy,
Cele operacyjne: Dziecko:
- wysłucha uważnie treści listu od „Pani Zimy”;
- umie bawić się w grupie i przestrzega reguł zabawy;
- potrafi rozwiązać zagadki zadane przez nauczyciela;
- rozpozna zapis graficzny swojego imienia;
- wypowie się na temat dokarmiania ptaków spędzających u nas zimę;
- policzy ptaki przy karmniku;
- określi położenie przedmiotów w przestrzeni;
- potrafi śpiewać i ilustrować ruchem piosenkę;
- rozwija sprawność manualną.

Obszary
z podstawy programowej Przebieg zajęć:

Wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3)
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14)
Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.(12)
Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych (6) 1. Zapoznanie z treścią listu od „Pani Zimy”
KOCHANE DZIECI!
Na początku mojego listu chciałabym Was serdecznie pozdrowić. Bardzo za wami tęsknie i jest mi bardzo przykro, że nie mogę się z wami spotkać i okryć was moim zimowym płaszczem. Zapewne doskonale wiecie, że podczas mojego panowania na dworze jest bardzo zimno. Wszystko pokryte jest białym puchem, a mój brat mróz wszystko dookoła zamroził. Wiem, że taka pogoda wam nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie bardzo mnie lubicie. Dobrze sądze? A jak myślicie, czy jest ktoś kto może być niezadowolony z takich warunków na dworze? (wypowiedzi dzieci) Tak wspaniale! To właśnie są ptaszki i zwierzęta, np. zwierzęta leśne. A dlaczego one są niezadowolone?(wypowiedzi dzieci). Mam nadzieję, że chcecie im pomóc. W związku z tym przygotowałam dla Was kilka zabaw i różnych zgadywanek. Dzięki nim dowiecie się jak należy pomagać zwierzętom w czasie mroźnych zimowych dni. W nagrodę za jak najlepsze wykonanie wszystkich zadań otrzymacie ode mnie niespodziankę. Aby się dowiedzieć jaka to jest niespodzianka musicie ściśle współpracować z Waszą panią, ona Wam wszystko wyjaśni. A ja już się z Wami żegnam i raz jeszcze serdecznie pozdrawiam.
Pani Zima
Obszary z podstawy programowej
Zna zagrożenia płynące ze świata zwierząt i unika ich.
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3) 2. Ćwiczenia oddechowe.
Dzieci dostają piórka. Zadaniem dzieci jest dmuchanie na swoje piórko tak, żeby jak najdłużej utrzymało się w powietrzu
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia ( 4) 3. Rozwiązywanie zagadek.

- Pukają do okienka
i proszą o ziarenka.
O ziarenka, okruszynki,
bo są głodne, podczas zimy. ( ptaki)

- To ptak z zimowej krainy
zjada korale jarzębiny,
a jego głodny brzuszek
okrywa czerwony puszek. (gil)

- Po modrzewiu te ptaszki fruwają
na skórce słoninki,
pięknie się bujają. (sikorka)

- Mały szary ptaszek
puka do okienka
i prosi o ziarenka. (wróbel)
Obszary z podstawy programowej
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14) 4. List dla każdego dziecka od Pani Zimy.
Rozpoznawanie swoich wizytówek.
Obszary z podstawy programowej
Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.(12)
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. (13) Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14) 5. Nazywanie ptaków odwiedzających karmnik. Orientacja przestrzenna.
Zdjęcia ptaków są w liście dla każdego dziecka. Karmniki w 4 kolorach znajdują się na dywanie. Umieszczanie ptaków przy właściwym karmniku. Dzieci starsze wskazują kierunki od osi własnego ciała np. z lewej strony ...
6. Pokaz przysmaków dla ptaków. Dobieranie podpisów do tych przysmaków. Czytanie globalne.
Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec. (8) Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia ( 4) 7. Zabawa przy piosence „Gawron”
Obszary z podstawy programowej
Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne ( 9) 8. Dzieci młodsze. Niespodzianka od Pani Zimy. Kolorowanie obrazków.
Obszary z podstawy programowej
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. (13) 9. Dzieci starsze. Przeliczanie śnieżynek otrzymanych od Pani Zimy. Porównywanie liczebności poprzez ustawianie w pary lub ich liczenie. (Dzieci 6- letnie, które chodzą drugi rok do przedszkola, rozpoznawanie cyfr.)
10. Podsumowanie zajęć. Ocena. Niespodzianka od Pani Zimy dla dzieci starszych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.