SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI 5 I 6 LETNICH
Temat tygodnia: NASZE ZMYSŁY
Temat dnia: Po drugiej stronie lustra
Prowadzący zajęcia: Beata Bruk
Cele ogólne:
- podkreślanie znaczenia zmysłu wzroku
- poznawanie różnych rodzajów okularów
- nabywanie właściwego stosunku do ludzi niewidomych lub u których jest zaburzony zmysł wzroku
Cele operacyjne (dziecko):
- rozumie, że noszenie okularów korekcyjnych jest koniecznością
- potrafi rozróżnić kilka rodzajów okularów
- potrafią wykleić plasteliną okulary
- wie, że nie należy wyśmiewać się z osób noszących okulary
- potrafią rozpoznać pismo Braillea
Metody nauczania: opowiadanie, pogadanka, praca w kartach pracy
Formy nauczania: indywidualna, zbiorowa, zabawowa
Środki dydaktyczne: Karty pracy ucznia - część 4, wiersz J. Tuwima „Okulary”, różne rodzaje okularów, opaska na oczy, obrazki różniące się szczegółami, figury geometryczne, zdjęcie oka i jego budowy, pismo Braillea
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przypomnienie treści poprzednich zajęć i wprowadzenie do zajęć.
2. Rysowany wierszyk.
Nauczyciel recytuje wierszyk i rysuje wymienione elementy:
Koło, koło w środku kreseczka
Tu laseczka, tam laseczka.
Widzi młody, widzi stary,
Że nam wyszły ....okulary.
3. Omawianie różnych rodzajów okularów: korekcyjnych, przeciwsłonecznych, do nurkowania, gogli narciarskich, do prac gospodarczych (spawanie), do jazdy na motocyklach. Określanie do jakich celów się je wykorzystuje. Omówienie, do czego służą okulary korekcyjne, podkreślanie ich znaczenia dla poprawy wzroku i leczenia chorób oczu.
Karty pracy cz.4 str. 35
Oglądanie zdjęć. Określanie różnic między okularami. Układanie podanego wzoru z klocków w kształcie figur geometrycznych.
4. Zapoznanie z budową oka. Prezentowanie obrazków przedstawiających oko ludzkie. Zwrócenie uwagi, na to, że oko jest bardzo wrażliwym narządem. Uświadomienie konieczności dbania o wzrok, odwiedzanie okulisty w przypadku kłopotów z oczami oraz noszenie okularów przez dzieci i dorosłych. Zwrócenie uwagi, że noszenie okularów nie jest powodem do wstydu, że nie należy wyśmiewać się z osób noszących okulary i ich przezywać.
Zapoznanie z alfabetem Braillea, pokazanie to pismo w zastosowaniu codziennym.
5. Zabawa Pokonaj tor przeszkód
6. Słuchanie wiersza J. Tuwima „Okulary”
Karty pracy cz.4 str. 36
Oglądanie obrazków. Opowiadanie historyjki na podstawie wiersza. Rozmowa na temat wiersza:
- Czego szukał pan Hilary?
- W jakich miejscach to robił?
- Gdzie znalazł okulary?
- Co mu w tym pomogło?
7. Dopowiadanie przez dzieci zakończeń poszczególnych wersów.
Nauczyciel ponownie recytuje wiersz. Dzieci dopowiadają wybrane słowa.
8. Ćwiczenie na spostrzegawczość.
Dzieci dostają obrazki na których muszą odnaleźć 10 różnic.
9. Praca plastyczna.
Dzieci wyklejają plasteliną okulary.
10. Podsumowanie zajęć. Przypomnienie najważniejszych wiadomości o narządzie wzroku.