X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23491
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słuchanie opowiadania E. Śnieżkowskiej - Błockiej pt. Zmartwienie Żuczka Błyskotka. Scenariusz zajeć

Scenariusz zajęć z dziećmi 4 – letnimi

Temat zajęcia: Słuchanie opowiadania E. Śnieżkowskiej – Błockiej pt. Zmartwienie Żuczka Błyskotka.

Cele główne:
- rozwijanie mowy ciągłej oraz poprawnej wymowy poprzez ćwiczenia artykulacyjne,
- doskonalenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów,
- rozwijanie postaw proekologicznych,
- zapoznanie z wybranymi gatunkami ptaków, zwierząt i owadów,

Cele operacyjne:
- dziecko wypowiada się na temat wysłuchanego utworu literackiego,
- dokonuje klasyfikacji przedmiotów wg. rodzaju ( papier, szkło, plastik ),
- rozumie konieczność sortowania śmieci,
- zna zasady zachowania się w lesie,
Metody pracy:
- słowna,
- samodzielnych doświadczeń,
- dramy,
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna


Przebieg zajęcia:

1. Słuchanie opowiadania: W pewnym lesie żył Żuczek Błyskotek. Mieszkał w norce pod zeszłorocznymi liśćmi. Codziennie rano wybierał się na polanę aby tam zjeść śniadanie. Najbardziej lubił zielone, chrupiące źdźbła trawy, której było tam bardzo dużo. Żuczek miał wielu przyjaciół: Zajączka Kłapouszka, Wiewiórkę Skoczkę, Ślimaka Nosidomka i innych. Pewnego razu, gdy smacznie spał, obudził go hałas.Przerażony żuczek zaszył się na końcu swojej norki. Wokoło słychać było krzyki, tupanie. Gdy wydostał się ze swojej norki ujrzał bardzo dużo śmieci na polanie: papierki, butelki po napojach, kartoniki po soczkach. Ojej, jak tu brudno. Kto tak naśmiecił? Wstyd powiedzieBłyskotku, ale były tutaj na wycieczce przedszkolaki. Zrozumiał Błyskotek skąd pochodziły te hałasy. To przedszkolaki nie wiedzą jak zachować się w lesie? A wy dzieci co o tym myślicie?
2. Analiza treści opowiadania - wypowiedzi dzieci na temat jak należy zachować się w lesie.
3. Zabawa ruchowa pt. Dzieci i drzewa: dzieci podzielone na dwie grupy: dzieci z zielonymi szarfami to drzewa, a dzieci z czerwonymi szarfami to bawiące się dzieci. Dzieci drzewa stoją nieruchomo, a dzieci biegają między nimi. Na sygnał prowadzącej dzieci chowają się za drzewami. Każde dziecko zajmuje miejsce za innym drzewem. Dzieci zamieniają się rolami.
4. Nauczycielka wysypuje na dywan różne śmieci. Zadaniem dzieci jest ich posegregowanie i umieszczenie w odpowiednich pojemnikach. Dzieci, które znają litery mogą odczytać napisy na pudełkach. Rozmowa na temat konieczności segregowanie śmieci.
5. Zabawa twórcza pt. „ Jestem drzewem” - dzieci całym ciałem pokazują jak wygląda drzewo.
6. Ćwiczenia ortofoniczne - nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające zwierzęta, ptaki, owady, dzieci nazywają je i naśladują ich odgłosy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.