SCENARIUSZ HOSPITACJI W GR. Ib 07.03.2013
3 i 4- LATKI
Temat: „Wiem co jem”
Prowadząca: Joanna C.
Cele:
- kształtowanie znajomości zasad właściwego żywienia;
- uświadomienie potrzeby zjadania owoców i warzyw bogatych w witaminy oraz innych produktów żywieniowych, np. nabiału;
- rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała ;
- poprawne rozpoznawanie i nazywanie produktów spożywczych;
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
- rozwijanie umiejętności współpracy w małych grupach.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna, grupowa
Metody pracy: słowna, oglądowa, ruchowa, czynna, plastyczna
Środki dydaktyczne: obraz przedstawiający piramidę zdrowia, wiersz K. Gawlik „Jemy zdrowo” wraz
z pokazem ilustracji, obrazki przedstawiające produkty sprzyjające i niesprzyjające zdrowiu, płyta CD z nagraniem piosenki pt. ”Witaminki”, sylwety produktów żywnościowych, klej, plastikowe obręcze w kolorach zielonym i czerwonym
Przebieg:
1. „Powitanka”- zabawa. Powitanie dzieci, które np. lubią spacery, lubią owoce, lubią ćwiczyć itp. Dzieci, których dotyczy powitanie machają do nauczycielki ręką.
2. „Głowa, ramiona”- zabawa ruchowa M. Bogdanowicz
3. Rozpoczęcie zajęć rozmową z dziećmi na temat: „Co najbardziej lubię jeść”. Nauczyciel pyta dzieci o ich ulubione danie lub przekąskę, pozwala dzieciom na swobodne konstruowanie wypowiedzi.
4. Słuchanie wiersza K. Gawlik „Jemy zdrowo”
Każdy, kto chce rosnąć zdrowy – niech zna przepis kolorowy:
Jedz owoce i jarzyny – one mają witaminy.
Zjadaj jogurt, mleko, sery – zamiast wcinać hamburgery.
Nie jedz frytek, zapiekanki – za to lepiej pij maślanki.
Zamiast pijać oranżadę – przyjmij lepiej dobrą radę
i z owoców sok wyciśnij – zdrowszy jest i bardzo pyszny.
I do mięsa jedz sałatki – zdrowe, smaczne to dodatki.
Gdy na zdrowiu ci zależy – mleczna zupa niech z talerzy
na śniadaniu szybko znika – zamiast ciastka, batonika.
I unikaj gór słodyczy, bo to zdrowia też się tyczy.
No i nie rób kwaśnej miny, kiedy zjadasz witaminy!
5. Rozmowa kierowana dotycząca treści wiersza. Nauczyciel pyta dzieci, czego dotyczył wiersz oraz jakie produkty pojawiły się w wierszu. Naprowadza dzieci, prezentując raz jeszcze ilustracje na tablicy i przypominając o konieczności prawidłowego odżywania dla utrzymania zdrowia (Co należy jeść, aby być zdrowym, które produkty nie sprzyjają naszemu zdrowiu, czy tylko dobre odżywianie wpływa na to, że jesteśmy zdrowi?), zwrócenie uwagi na piramidę żywienia.
6. „Niech wstaną wszyscy, którzy lubią jeść...”- zabawa ruchowa. Dzieci siedzą w kole. Na słowa: „Niech wstaną wszyscy, którzy lubią jeść...” – wstają te osoby, które zgadzają się z końcówką zdania dodaną przez nauczyciela według własnego pomysłu. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie. Wymieniane produkty żywieniowe powinny być zdrowe.
7. Zagadki obrazkowe. Prowadzący odsłania po fragmencie ilustracje produktów żywieniowych nie wymienionych w wierszu. Zadaniem dzieci jest ich odgadnięcie oraz określenie, czy dana rzecz jest zdrowa, czy też nie.
8. Zabawa przy muzyce „Zdrowe zakupy”. Nauczyciel rozkłada w różnych miejscach na dywanie sylwety produktów żywieniowych oraz szarfy lub obręcze (1 zielona, 1 czerwona). Kiedy słychać muzykę – dzieci poruszają się w rytm muzyki pomiędzy nimi. Gdy muzyka cichnie – każde z dzieci wybiera jeden obrazek. Następnie dzieci wspólnie z prowadzącym określają, czy dany produkt należałoby kupić i zjeść, aby być zdrowym, czy też nie. Produkty „zatwierdzone” trafiają do pola zielonego, reszta – do czerwonego.
9. „Zakupy”- praca w grupach (ewaluacja).