Numer: 2343
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Jan Kochanowski - fraszka "Na lipę" - scenariusz lekcji języka polskiego w pracowni komputerowej

Jan Kochanowski: „Na lipę“

Cele – uczeń umie:

- posługiwać się techniką informatyczną,
- redagować zaproszenie przy pomocy edytora tekstu oraz programu graficznego,
- poszukiwać i korzystać z informacji,
- wskazać osobę mówiącą w wierszu oraz odbiorcę,
- wypowiadać się na temat utworu, dobierając odpowiednie cytaty,
- wskazywać środki poetyckie i określić ich rolę,
- określić główną myśl utworu.

Pomoce dydaktyczne:

- stanowiska komputerowe (po dwóch uczniów do każdego stanowiska),
- drukarka,
- Multimedialna Encyklopedia Powszechna,
- Program multimedialny „ Gimnazjum + Liceum”,
- radioodtwarzacz i kaseta dla klasy 6 „Jutro pójdę w świat” z nagraniem fraszki „ Na lipę”.
- egzemplarz książki J. Porazińskiej: „Kto mi dał skrzydła”.

Tok lekcji

1. Odwołanie się do lekcji poprzedniej: „ Z wizytą u Jana Kochanowskiego”, przypomnienie jego „bytowania” w Czarnolesie.
2. Odczytanie z książki „Kto mi dał skrzydła” fragmentu opisującego twórczość poety w cieniu lipy, nawiązanie do fraszki.
3. Praca przy komputerach – wyszukiwanie informacji na następujące tematy:
- lipa ( wygląd, możliwości wykorzystania, lipa w tradycji słowiańskiej i polskiej),
- fraszka J. Kochanowskiego „ Na lipę” (ogólne informacje na temat utworu).
4. Prezentacja wyszukanych materiałów ( zwrócenie uwagi uczniów na zdanie: „ Podmiotem lirycznym jest uosobiona lipa z Czarnolasu, adresatem – strudzony gość”.)
5. Wizualizacja: „ Wyobrażamy sobie, że jest słoneczny, letni dzień. Wszyscy czują się zmęczeni upałem. Nagle słyszymy głos lipy, która przemawia do strudzonych wędrowców. Co może im zaoferować?”
6. Praca przy komputerach: zredagowanie i wykonanie przy pomocy programu graficznego zaproszenia od lipy.
7. Prezentacja zaproszeń.
8. Wysłuchanie z kasety recytacji fraszki Jana Kochanowskiego „ Na lipę”.
9. Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji: „ Siądź pod mym liściem...” – niezwykłe zaproszenie pewnej lipy.
10. Porównywanie zaproszeń zredagowanych przez uczniów z poetyckim zaproszeniem czarnoleskiego drzewa( zalety lipy, sposób mówienia o nich, wskazywanie środków stylistycznych).
11. Odczytywanie ogólnego sensu wiersza (pochwała przyrody, wpływ natury na życie człowieka, egzystencja w zgodzie z przyrodą).
12. Zadanie domowe: Jak przyroda wpływa na moje życie?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.