X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23420
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Wolę wodę, bo dużo potrafi - woda ciągle krąży". Scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z OBSZARU :
POZNAWANIE I ROZUMIENIE ŚWIATA PRZYRODY.

PROWADZĄCA: mgr Agnieszka Grabarczyk-Ciesielska
nauczyciel mianowany
Publicznego Przedszkola nr 4 „Pod Zielonym Ludkiem”
w Radomsku

DATA ZAJĘCIA: 08.11.2010 r.

ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:
Dostrzeganie związków i zależności między wodą a zjawiskami atmosferycznymi
takimi jak: parowanie, tworzenie się chmur, szadź, śnieg, lód, sople lodowe.

TEMAT: „Wolę wodę, bo dużo potrafi - woda ciągle krąży”.


CELE:
-Wyjaśnienie zjawiska krążenia wody w przyrodzie na podstawie doświadczenia.
-Zapoznanie ze zjawiskiem parowania i skraplania oraz różnymi postaciami wody występującymi w przyrodzie (ciecz, para wodna, lód).
-Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego podczas prób wyjaśnienia obserwowanych zjawisk.
- Utrwalenie znajomości wyglądu cyfr od 1do 4;
- Doskonalenie umiejętności posługiwania się pojęciem liczby w aspekcie porządkowym w zakresie 1-4;
-Aktywizowanie procesów myślowych podczas rozwiązywania zagadek.
-Ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej wyrazów.
-Przećwiczenie narządów artykulacyjnych na zgłoskach: „kap”, „chlap”, „plusk”.
-Budzenie świadomości, że woda jest niezbędna dla wszystkich organizmów
żywych na Ziemi.
-Rozwijanie zainteresowań poznawczych podczas zabaw i doświadczeń.
-Wdrażanie do skupienia uwagi na wykonywanych czynnościach.
-Zwrócenie uwagi na zachowanie szczególnej ostrożności podczas doświadczenia z gorącą wodą, bezwzględny zakaz samodzielnych działań.


Metody: słowna – recytacja, objaśnienie, rozmowa;
oglądowa – pokaz, doświadczenie;
czynna – praktyczne działanie, zabawa
Forma: grupowa, indywidualna;

Środki dydaktyczne: nagranie piosenki „ Mamo, Tato wolę wodę”, nagranie odgosów wody- płyta CD, odtwarzacz CD, zagadki na sylwetach kropli z kartonu, sylwety kropli i chmury z folii samoprzylepnej do naklejenia dzieciom i nauczycielce, ilustracje do wiersza, tekst wiersza Beaty Zatońskiej pt. „Jak kropelka wody po świecie wędrowała”, czajnik bezprzewodowy, spodek, talerzyk, serwetka, plansza ilustrująca obieg wody w przyrodzie i sylwety do jej uzupełnienia,
karty do pracy indywidualnej, sylweta „Zdrojka”, odznaki, dzbanek z wodą do picia i kubeczki, miseczka z wodą.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Przywołanie „Zdrojka” okrzykiem: „To przedszkolak każdy wie, picie wody zdrowe jest!”

2. Nauczycielka gromadzi dzieci wokół siebie i wyjaśnia, że „Zdrojek” się nie pojawił, ale zostawił wiadomość:
„Kochane przedszkolaki, nie mogę teraz być z wami. Przyjdę do was później i coś wam przyniosę. Na razie przygotowałem dla was zadanie: ukryłem w waszej sali zagadki. Szukajcie ich w miejscach, które kojarzą się wam z wodą. Znajdźcie je i bawcie się dobrze!”

3. Szukanie ukrytych zagadek - sylwet kropli ukrytych w łazience, pod stolikiem w butelce
po wodzie, w konewce stojącej na półce, w zlewie w kąciku kuchennym (w czasie odtwarzania odgłosów wody).

4. Rozwiązywanie zagadek. Dzieci wskazują znalezione przedmioty, a w nich sylwety kropli. Spostrzegają, że na nich jest coś napisane. To zagadki od „Zdrojka”. Krople oznaczone są kolejnymi cyframi od 1 do 4. Nauczycielka pyta dzieci, o to, w jakiej kolejności ma odczytać zagadki. Dzieci odpowiadają podając za każdym razem liczebnik główny i porządkowy (np. “Teraz ta zagadka, pierwsza, bo jest na niej numer 1, cyfra 1” i t. d.) Nauczycielka kolejno odczytuje zagadki, a dzieci je odgadują. Dzielą odpowiedź na sylaby, wykonując polecenia nauczycielki lub odwrotnie, łączą w całość wyraz który ona podzieliła na sylaby.

CHŁODZI NAS, MYJE NAS,
POI LUDZI, POLE, LAS.(woda)

SPOD KAMIENIA BIJE,
KTO SPRAGNIONY- PIJE.
WIĘC ZGADNĄĆ NIETRUDNO,
ŻE TO BIJE...(źródło).

PŁYNIE PO NIEBIE
ZNASZ JĄ I WIESZ,
ŻE GDY JEST CIEMNA,
MOŻE BYĆ DESZCZ.(chmura)

CHOĆ GO NIE WIDAĆ,
ZNAĆ, ŻE SIŁĘ MA.
ŁAMIE W GNIEWIE DRZEWA,
CHMURY NIEBEM GNA. (wiatr).

5. Dzieci siadają przed tablicą i słuchają wiersza pt. „Jak kropelka wody po świecie wędrowała”- ilustrowanego obrazkami przygotowanymi przez nauczycielkę.

6. Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki dotyczące treści wysłuchanego utworu:
a. Kto wołał do siebie kropelkę?
b. Gdzie znalazła się kropelka?
c. Kogo napotkała kropelka w chmurce?
d. Co się stało, kiedy zawiał mroźny, zimowy wiatr?
e. Dlaczego bałwanek stopniał?
f. Co wtedy stało się z naszą kropelką?

7. Obserwacja doświadczenia wyjaśniającego obieg wody w przyrodzie przeprowadzonego przez nauczycielkę. (Przed przystąpieniem do eksperymentu - ostrzeżenie przed gorącą wodą.) W czajniku gotuje się woda i widać unoszącą się parę, n-lka przykrywa na chwilę czjanik spodeczkiem. Po chwili widać na nim parę, n-lka podstawia pod przechylony spodek talerzyk i para skrapla się na niego. Ponownie wykonuje te czynności, ale zamiast talerzyka podstawia serwetkę papierową. Na
serwetce pokazuje się mokra plama.
Wyciąganie wniosków przez dzieci, podsumowanie doświadczenia: Zamiana wody ciekłej w parę, to parowanie, a pary z powrotem w ciecz to skraplanie.

8. Wyjaśnienie zjawiska przy planszy z obiegiem wody w przyrodzie.
“Tak, jak w naszym doświadczeniu, dzieje się w przyrodzie: woda ciągle jest w ruchu, pokonuje bardzo długą drogę. Jest właściwie wszędzie: w rzece, jeziorze, morzu, w ziemi.
Pod wpływem promieni słońca paruje i unosi się do góry, jako para wodna. Tam gromadzi się tworząc chmury. Kiedy powietrze wysoko, tam gdzie są chmury się ochładza, para skrapla się i na ziemię pada jako krople deszczu. Na ziemi wpada do rzek, jezior, mórz, wsiąka w ziemię, znów paruje, kiedy ogrzeją ją promienie słońca, itd.”
Nauczycielka uzupełnia planszę z pomocą dzieci przygotowanymi sylwetami, wyjaśniając proces krążenia wody. Próba odpowiedzi na pytanie:
„-Co się stanie, gdy parujące krople wody bardzo mocno się ochłodzą?” (Śnieg, grad)
W podczas krążenia woda zmienia kilkakrotnie swoją postać. Występuje jako:
woda ciekła, para wodna, lód.
Woda jest bardzo ważna dla nas wszystkich, bez niej nie byłoby życia na Ziemi.”

9. Zabawa w formie opowieści ruchowej „Wędrówka kropelki”. Dzieci – kropelki postępują zgodnie z opowiadaniem nauczycielki – chmurki: „Mała kropelka wody, pływa sobie w morzu i wygrzewa się w słońcu. Nagle czuje, że jest bardzo lekka i unosi się wysoko, wysoko. W górze spotyka inne kropelki, i razem są teraz obłoczkiem, chmurką, jest ich coraz więcej i płyną po niebie. Nagle robi się coraz chłodniej i spadają w dół jako deszczyk, odbijają się o parasole ludzi, tańczą w kałuży, odpoczywają, a potem gdy zaświeci słońce znów stają się lekkie i unoszą się do nieba.”

10. Kolorowanie obrazka przedstawiającego obieg wody w przyrodzie – utrwalenie zdobytej wiedzy (praca indywidualna).

11. Na salę zostaje wniesiona sylweta „Zdrojka”, który przynosi dzieciom wodę do picia
i nagrodę – odznaki za zdobycie wiadomości w cyklu zajęć o znaczeniu wody dla organizmów żywych.

12. Zabawa ruchowa przy piosence „ Mamo, Tato wolę wodę”

13. Zakończenie zajęć - relaks przy muzyce z odgłosami wody z płyty CD. Dzieci leżą z zamkniętymi oczami na dywanie. Nauczycielka „budzi” każde z nich upuszczając na jego dłoń kroplę wody.
Opracowała: mgr Agnieszka Grabarczyk-Ciesielska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.