Scenariusz zajęć
Temat: „Wiatr”
Cele ogólne:
• poznanie pomocnej i szkodliwej roli wiatru w działalności ludzi
• kształcenie sprawności manualnej
Cele operacyjne:
• zna negatywne skutki wiatru
• zna pozytywną rolę wiatru
• potrafi współdziałać w grupie
Metody:
• czynna
• słowna
• oglądowa
Formy:
• indywidualna
• zbiorowa
Środki dydaktyczne:
• plansze
• wstążki
• farby
• klej
• nożyczki
• patyczki
• tamburyno
• pędzle
• kartki z bloku
• płyta CD
• chusta animacyjna
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat „Czy można zobaczyć wiatr ?” ( wiatr porusza liście, drzewa, trawy, latawiec itp.) na podstawie własnych spostrzeżeń i ilustracji.
Omówienie pożytecznej i szkodliwej roli wiatru.
2. Działalność wiatru.
Podział obrazków przedstawiających wiatr dobry i wiatr zły.
3. Zabawa z chustą animacyjną pt „Co to za wiatr?”
Dzieci słuchając szumu wiatru z płyty CD naśladują wiatr poruszając chustą zgodnie z natężeniem wiatru wysłuchanego z nagrania.
4. Quiz „Prawda czy fałsz”.
Nauczyciel zadaje pytania na temat pożytecznej i szkodliwej roli wiatru.
Dzieci jeżeli odpowiedź jest prawidłowa klaszczą, a jeżeli jest błędna wstają
z krzesełek.
5. Zabawa ruchowa „ Wiatr i wietrzyk”.
Dzieci reagują na sygnał dźwiękowy. Na sygnał „wiatr” dzieci wymachują kolorowymi wstążkami naśladując silny wiatr, gdy usłyszą hasło „wietrzyk” dzieci przykucają i delikatnie wymachują wstążkami.
6. Wykonanie wiatraczka.
Dzieci wykonują wiatraczek według instrukcji nauczyciela z gotowych elementów, każde dziecko maluje wiatraczek na swój ulubiony kolor.
7. Wyjście do ogrodu przedszkolnego - zabawa z wiatraczkami, rozróżnianie nasilenia wiatru (wiatraczek mocno się kręci- silny wiatr, wiatraczek słabiej się kręci – słaby wiatr).
8. Umieszczenie wiatraczków w widocznym miejscu w ogrodzie, aby dzieci mogły obserwować wiatraczki przez okno.