X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23406
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z wizyta u Smoka Wawelskiego. Scenariusz zajęć

Temat zajęcia: „Z wizytą u Smoka Wawelskiego”

Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z legendą o Smoku Wawelskim
- wzbogacanie słownika dzieci o nowe wyrazy: szewczyk, król, zamek, rycerz
- wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego
- utrwalanie podstawowych kolorów (żółty, zielony, czerwony, niebieski) oraz poznawanie nazw wybranych figur geometrycznych (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt)

Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna legendę o Smoku Wawelskim
- rozumie znaczenie nowopoznanych słów związanych z wysłuchaną legendą
- uważnie słucha tekstu przedstawionego przez nauczycielkę
- rozróżnia podstawowe kolory, nazywa je
- angażuje się w wspólnie podejmowane działania
- reaguje na sygnał dźwiękowy

Metody:
- słowna
- czynna
- percepcyjna
- działania dramowe

Środki dydaktyczne:
- legenda o Smoku Wawelskim
- sylwety głównych postaci: król, smok, szewczyk, rycerz
- tamburyno
- szarfy i krążki w czterech kolorach (żółty, zielony, czerwony, niebieski)
- wycięte z kolorowego papieru figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt)
- klej


Przebieg zajęcia:
1. Słuchanie legendy o Smoku Wawelskim z wykorzystaniem teatrzyku kukiełkowego
2. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanej legendy, zwrócenie uwagi na postacie dobre i złe występujące w legendzie.
- Kto występował w bajce?
- Jaki był smok?
- Czy wszystkie smoki są złe?
- Czy znacie jakiegoś dobrego smoka?
3. „Smoki do smoków” – zabawa ruchowa. Dzieci zaczarowane w smoki dobierają się parami. Nauczycielka podaje różne polecenia np. kolana do kolan, czoło do czoła, dłonie do dłoni itp. Na hasło „smoki do smoków” – szukamy sobie innego partnera.
4. „Smocze minki” – działania dramowe. Dziecko wchodzi w rolę: groźnego smoka, wesołego smoka, smutnego smoka.
5. „Jaskinia smoka” - zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci – smoki zakładają szarfy. Gdy dzieci usłyszą dźwięk tamburyna biegają po sali, na przerwę w muzyce gromadzą się przy krążku, który jest w takim kolorze, jak nałożona szarfa.

6. Komponowanie sylwety smoka z figur geometrycznych na kartce papieru. Ponieważ smok pękł na wiele kawałków, to dzieci składają go z wielu figur geometrycznych – praca indywidualna.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.