X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23398
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z szarfami rozwijające ogólną sprawność fizyczną. Scenariusz zajęć ruchowych

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Pomoce: szarfy w dwóch kolorach, tamburyn, symbole-rysunki będące umownymi sygnałami na odpowiedni ruch lub ustawienie, chorągiewki, krążki z kolorem zielonym, czerwonym i niebieskim.
Forma prowadzenia ćwiczeń: zadaniowa/bezpośredniej celowości ruchu

Temat: Zabawy z szarfami rozwijające ogólną sprawność fizyczną
Cele:
- reagowanie na sygnały wzrokowe i dźwiękowe,
- nabywanie ogólnej sprawności i zwinności,
- doskonalenie umiejętności utrzymywania równowagi,
- zdobywanie orientacji w otoczeniu,
- rozwijanie koordynacji ruchowej,
- nabywanie umiejętności prawidłowej współpracy ruchów nóg i ramion,
- nabywanie wiary we własne siły i możliwości


Przebieg:
Wejście dzieci do sali parami, ustawienie w dwuszeregu. Oznajmienie dzieciom, że dzisiejsze zajęcia będą z szarfami, przypomnienie zasad panujących na zajęciach. Pokazanie dzieciom szarf w kolorze niebieskim i żółtym, wskazanie kolorów.
Część I (wstępna)
1. Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe: Dzieci maszerują przy muzyce (tamburyno). Gdy muzyka cichnie wykonują siad skrzyżny w kole, ręce na kolanach. Rozdanie szarf.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kolory”. Dzieci ustawiają się w odstępach. Biegają w różnych kierunkach. Gdy nauczyciel podnosi krążek w kolorze zielonym – dzieci podskakują, w czerwonym – maszerują w miejscu wysoko unosząc kolana, niebieskim – klaszczą w dłonie.

Część II (główna)
1. Ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie strzałkowej – dzieci wykonują skłony w przód i w tył wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha. Szarfę trzymają w górze, ręce wyprostowane. Skłon w przód – szarfę kładą na podłodze, wyprost, klaśnięcie nad głową, skłon, dzieci podnoszą szarfę w górę (4 razy)
2. Ćwiczenie kształtujące mięsnie tułowia w płaszczyźnie czołowej – skłony boczne. Dzieci wykonują skłony w bok, szarfy trzymają w wyprostowanych w górze rękach.
3. Przechodzenie na stojąco przez szarfę trzymaną w rękach przed sobą.
4. Zabawa bieżna „Złap mój ogon”. Dzieci wkładają szarfy jako ogony (np. za spodenki). Zadaniem uczestników jest ucieczka przed innymi i chronienie „ogona”. Dziecko, które załapie najwięcej „ogonów” wygrywa.
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź kolor”. Dzieci biegają swobodnie po sali na sygnał ustawiają się w kółku przy właściwej chorągiewce.
6. Zabawa z elementem czworakowania. Dzieci dzielą się na dwie grupy (według kolorów szarf). Wyścigi: czworakowanie z szarfą na karku według wyznaczonego chorągiewkami slalomu.
7. Przeploty: szarfy leżą na podłodze przed każdym dzieckiem. Na sygnał HOP! Dzieci przeplatają szarfę z dołu do góry, potem odwrotnie z góry do dołu.
8. Rzuty szarfą. Dzieci rzucają szarfę w górę i łapię najpierw oburącz, potem prawą ręką, następnie lewą (na przemian). Ćwiczenie jest wykonywane najpierw w miejscu, potem w ruchu.
9. Skoki. Dzieci przeskakują szarfę leżącą przed nimi. Najpierw skok do przodu i do tyłu, w bok – obunóż, jednonóż (po 2 razy).
10. Zabawa bieżna „Wiewiórki i dziuple”. Dzieci z szarf robią kółka – dziuple. Nauczyciel wygrywa rytm dzieci-wiewiórki biegają, gdy rytm cichnie – wskakują do swojej dziupli. Nauczyciel systematycznie zabiera jedną szarfę.

Część III (końcowa)
1. Ćwiczenie przeciw płaskiej stopie. Dzieci siedzą, chwytają szarfę palcami nóg. Następnie wkładają szarfę między stopy i naśladują pranie bielizny.
2. Ćwiczenie rytmiczne – dzieci maszerują po obwodzie koła zgodnie z rytmem tamburyna, wysoko unoszą kolana, następnie idą na palcach, na krawędziach stóp, na piętach.
3. Zakończenie zajęć: dzieci ustawiają się w dwuszeregu, nauczyciel dziękuję za udział w zajęciach. Po jednym dziecku z drużyny kolorów, zbiera szarfy i oddaje nauczycielowi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.