Scenariusz zajęć dla klasy II
Temat zajęć: Z czego ptaki budują gniazda?
Data prowadzenia: 11.04.2014 r.
Prowadząca: Barbara Demidowska
Cele zajęć:
Uczeń:
- potrafi rozwiązać zagadkę dotyczącą ptasiego gniazda;
- zna rodzaje zmysłów, za pomocą których poznajemy otaczający nas świat;
- wie jaką funkcję spełniają ptasie pióra;
- potrafi nazwać rodzaje ptasich piór;
- chętnie bierze udział w zabawie ruchowej;
- potrafi wymienić rodzaje materiałów, z których ptaki budują gniazda;
- potrafi dopasować ilustracje do fragmentów opowiadania;
- układa i zapisuje pytania do poszczególnych części opowiadania;
Metody pracy:
- czynna – rozwiązywanie zagadki, udział w zabawie z puchowymi piórkami,
- słowna – czytanie fragmentów opowiadania, układanie pytań do opowiadania, rozmowa na temat ptasich gniazd i roli piór w życiu ptaków,
- oglądanie ptasiego gniazda i filmu dotyczącego budowy ptasich gniazd.
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- zagadka, ptasie pióra, film „Ptaki budują gniazda”, model ptasiego gniazda, tekst opowiadania M. Kownackiej „Gorąca pora lęgowa”.
Przebieg zajęć
1. Rozwiązanie zagadki:
„Co buduje każdy ptak, by chować pisklęta, a tylko kukułka o tym nie pamięta?”
2. Zapoznanie z tematem zajęć.
3. Wielozmysłowe badanie ptasich piór – puchowych i lotnych.
- wymienianie nazw zmysłów, za pomocą których możemy poznawać świat,
- wyjaśnienie dlaczego ciało ptaków jest pokryte piórami, a nie sierścią czy skórą,
4. Zabawa „lekkie jak piórko”. Dmuchanie na puchowe pióra, żeby nie opadły. Upuszczanie piórka z wyciągniętej dłoni i liczenie, w ciągu ilu sekund piórka upadną na ziemię. Naśladowanie przez dzieci upadających piórek.
5. Oglądanie filmu „Ptaki budują gniazda”.
6. Rozmowa na temat filmu:
- Jakie gatunki ptaków pojawiły się w filmie?
- Jak mogą wyglądać ptasie gniazda?
- Z czego mogą być zbudowane?
- Czego jeszcze ciekawego dowiedzieliście się z filmu?
7. Oglądanie prawdziwego ptasiego gniazda, wymienianie materiałów, z którego zostało ono zrobione.
8. Zajęcia przy stolikach. Czytanie fragmentów opowiadania Marii Kownackiej pt. „Gorąca pora lęgowa”. Dobieranie wyciętych obrazków do kolejnych części opowiadania. Układanie i zapisywanie pytań do poszczególnych fragmentów.
9. Podsumowanie zajęć, dokonanie oceny pracy uczniów na zajęciach.