SCENARIUSZ ZAJĘCIA W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM
1. Imię i nazwisko nauczyciela: Danuta Rudnik
2. Grupa: 3-4 latki
3. TEMAT ZAJĘCIA: Wysłuchanie opowiadania A. Galicy ,,Bajeczka wielkanocna”. Układanie ciągów rytmicznych ,,Wielkanocne maluchy”.
4. Cele ogólne:
- zachęcenie do uważnego słuchania opowiadania przedstawionego w formie animacji sylwetami bohaterów przez nauczyciela,
- zapamiętywanie kolejności elementów pokazywanych kolejno.
5. Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha i ogląda animację opowiadania,
- zna ludowe zwyczaje, jakie mają miejsce w okresie Świąt Wielkanocnych,
- dostrzega i układa rytmy wg podanego wzoru,
- rozwiązuje proste zagadki słowne,
6. Metody:
Słowna – opowiadanie, wypowiedzi dzieci, zagadki.
Czynna – zabawa ruchowa, układanie rytmów (liczmany-sylwety kurczaka, baranka, zająca).
Oglądowa – sylwety do opowiadania, sylwety do rytmów.
7. Formy pracy
- grupowa,
- indywidualna
8. Pomoce:
Opowiadanie A. Galicy ,,Bajeczka wielkanocna”, sylwety do opowiadania, liczmany-sylwety kurczaka, baranka, zająca, zagadki
9. PRZEBIEG:
1. Powitanie.
2. Nauczyciel przedstawia opowiadanie i animuje jego treść sylwetami bohaterów ( słońce, kurczak, zajączek i baranek).
3. Rozmowa na temat opowiadania, zwrócenie uwagi na wykluwanie się niektórych zwierząt z jajek.
4. Zabawa ruchowa ,,Kura i kurczątka”.
5.Układanie ciągów rytmicznych ,,Wielkanocne maluchy”. Nauczyciel rozpoczyna układanie szlaczka na dywanie i pyta dzieci, kto będzie następny.
6. Praca dzieci z liczmanami na dywanie wg podanego kodu.
7. Śpiewanie piosenki ,,Wielkanocne cuda”.
8. Rozwiązywanie zagadek o tematyce wielkanocnej.
Zagadka 1.
Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały.
I z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni.
Zagadka 2.
Drugi zwierz, całkiem mały. Ma dwa rogi, cztery nogi,
Z wełny kożuch na mróz srogi. Trawę skubie cały ranek, ten biły .
Zagadka 3.
A tu znowu taki ptak, który kwokę mamę ma i z jajka wykluwa się.
Zagadka 4.
A jak nazywają się jajka: białe, żółte, ozdabiane, Na Wielkanoc darowane.
9. Podziękowanie za zajęcie.