SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH
Temat dnia: Gdzie ukryła się fasola?
Cele operacyjne:
Dziecko:
• wysłucha w skupieniu tekstu czytanego przez nauczyciela,
• będzie doskonalić swoja sprawność manualną w segregowaniu ziaren,
• założy hodowle fasoli, w późniejszej fazie zaobserwuje jej wzrost,
• zaśpiewa i zagra na instrumencie melodycznym fragment gamy C - dur w piosence „Polka – fasolka”,
• będzie rozwijać swoją orientacje na kartce, poruszając się pod dyktando,
• wskaże miejsce występowania głoski „f” w słowach,
• będzie uczestniczyć w zabawie ruchowej.
Metody:
m. słowne: rozmowy i opowiadania;
m. czynne: doświadczeń;
m. oglądowe: obserwacji i pokazu.
Formy zajęć: indywidualne i zbiorowe
Środki dydaktyczne: opowiadanie H. Ch. Andersena „Pięć ziarenek grochu”, fasola, groch, słonecznik, kukurydza, słoiki, gaza, gumki recepturki, tuby diatoniczne, nagranie piosenki „Polka – fasolka”, desygnaty słów z głoska „f”, kartoniki oznaczające miejsce głoski w słowie, lusterka, karty pracy indywidualnej do orientacji na płaszczyźnie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozwiązanie zagadki:
Zielone łódeczki, w nich małe kuleczki.
Ugotuję te kulki na obiad dla Julki.
/groch/
2. Prezentacja fragmentów baśni H. Ch. Andersena „Pięć ziarenek grochu”.
3. Omówienie treści baśni. Rozmowa inspirowana pytaniami na temat potrzeb roślin do rozwoju.
4. Ćwiczenie zręcznościowe „Ziarenka” – wybieranie ze wspólnego naczynia ziaren grochu, fasoli, kukurydzy, słonecznika.
5. Założenie hodowli fasoli w słoiku i w ziemi w gruncie.
6. Szukanie odpowiedzi na pytanie: „Gdzie ukryła się fasola?” podczas słuchania piosenki „Polka – fasolka”.
7. Gra na tubach diatonicznych gamy C – dur wraz ze śpiewem piosenki.
8. „Gdzie ogrodnik zasadził fasolę?” – ćwiczenie orientacji na kartce.
9. Obserwacja ułożenia narządów mowy podczas artykulacji głoski „f”.
10. Wskazywanie słów z głoską „f” oraz określanie miejsca położenia głoski w słowie.
11. Zabawa ruchowa „Ułóż literę „F” ze swojego ciała” (3 – osobowe zespoły) na przerwę
w piosence.