SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH
Temat zajęć: Co spotka liście gdy spadną z drzew?
Cele zajęć:
Dziecko:
• wyrazi swoją ekspresję w grze na dostępnych przedmiotach: workach, gazetach;
• wydłuży fazę wydechu podczas ćwiczenia oddechowego;
• zaintonuje gamę C – dur w ćwiczeniach emisyjnych;
• zaśpiewa w grupie piosenkę „Liście”;
• intuicyjnie określi budowę piosenki ABA;
• skonfrontuje swoje przypuszczenia co do wyporności przedmiotów w wodzie w doświadczeniach, spróbuje sformułować wnioski.
Metody zastosowane podczas zajęć:
• metody czynne: eksperymentowanie, gra na dostępnych przedmiotach
• metody oglądowe: obserwacji i pokazu
• metody słowne: nauki piosenki ze słuchu, wyjaśniania, rozwiązywania zagadek
Formy organizacyjne: zbiorowe, grupowe, indywidualne
Środki dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, nagranie odgłosu wiatru do zagadki słuchowej, worki foliowe, gazety, instrument melodyczny, ilustracje do określenie budowy piosenki ABA, ilustracja jaworu i jego liści, przedmioty do doświadczenia wyporności w wodzie, cztery miski z wodą, plansze do zapisania wyników eksperymentów
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapowiedź tematu zajęć: nauka piosenki, przypomnienie zasad obowiązujących w grupie.
2. Rozwiązywanie zagadki słuchowej (nagranie wiatru).
3. Udostępnienie worków foliowych, gazet do stworzenia odgłosów wiatru ze zróżnicowaniem dynamiki.
4. Naśladowanie szumu wiatru w ćwiczeniu oddechowym „Wiatr”, zwrócenie uwagi na prawidłowe ułożenie narządów mowy podczas artykułowania głoski „sz”.
5. Ćwiczenia emisyjne i dykcyjne:
a. Gama C – dur : „Mały Jurek wszedł na murek...”
b.
6. Prezentacja piosenki „Liście” w wykonaniu nauczycielki.
a. Udzielenie odpowiedzi na pytania: Co się stało z liściem jaworu?
Jak nazywała się ryba, która pływała w jeziorze?
b. Wskazanie ilustracji jaworu i jego liści.
7. Nauka piosenki: powtarzanie fragmentami za nauczycielem słów piosenki z klaskaniem
w rytmie ósemkowym w części A oraz z kołysaniem w części B.
8. Zabawa ruchowa kształtująca poczucie formy ABA:
Dzieci ustawione w rzędzie po kole realizują rytm piosenki: tupniecie na ósemki, klaśnięcie na ćwierćnuty – w części A, kołysanie w kole wiązanym - w części B. Przy powtórzeniu, dla uwypuklenia różnicy między częściami piosenki można zastosować śpiew w części A i mormorando w części B.
9. Próba śpiewu piosenki z nauczycielem.
10. Określenie z ilu części składa się piosenka, ułożenie ilustracji budowy ABA .
11. Snucie przypuszczeń co jeszcze mogłoby spotkać listek, który spada z drzewa do wody.
12. Wybór przedmiotu i określenie czy utrzyma się on na wodzie czy też utonie.
13. Praca w zespołach: Eksperymenty z wypornością przedmiotów w wodzie, zapis wyników, wyciągnięcie wniosków.
14. Śpiew zbiorowy piosenki „Liście”.