Autor scenariusza: Elżbieta Szajdziuk
Scenariusz zajęć dla dzieci pięcioletnich
TEMAT: Tańczące parasolki.
CELE OGÓLNE
• Doskonalenie orientacji w przestrzeni;
• Stymulowanie wyobraźni oraz twórczego myślenia;
• Doskonalenie sprawności manualnej;
• Rozwijanie umiejętności wypowiadania się;
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
• Samodzielnie i do końca wykonuje pracę;
• Liczy oczka na kostce;
• Wskazuje swoja prawą i lewą stronę;
• Wie, co jest przed nim i za nim;
• Szuka skojarzeń, podaje wiele pomysłów;
• Przestrzega reguł gry stolikowej;
• Chętnie i aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych przy muzyce;
Metody pracy:
- oparte na aktywności dziecka: swobodne wypowiedzi, odpowiedzi na pytania, słuchanie, aktywność muzyczno-ruchowa, aktywność plastyczna.
- oparte na aktywności nauczyciela: zadawanie pytań, pogadanka, instruktaż, pochwała.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: Ścieżka do zabawy paluszkowej, nagranie Marszu Radetzkyego oraz melodii do tańca „Deszczyk” i „Woogi-Boogie”, kółka do orgiami, woreczki, szarfy, duża kostka do gry, frotki, gra stolikowa „Skojarzenia”.
TREŚCI - przebieg zajęć
1. Taniec integracyjny „Deszczyk” –wyrażanie za pomocą gestów charakteru melodii
- pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )
- wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
- błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
- grzmot ( tupnięcie nogą )
- tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )
2. Zabawa „Skojarzenia”- szukanie skojarzeń z pojęciem „Deszcz” – dzieci poszukują różnych skojarzeń.
3. Zabawa paluszkowa „Kap- kap pada deszcz”:
Kap-kap pada deszcz
Kwiaty, drzewa mokną
Kap-kap pada deszcz
Krople bębnią w okno.
Wystukiwanie palcami dźwięku deszczu na przygotowanej ścieżce.
4. Zabawa ruchowa „Deszcz i kałuże” – Gdy na kostce prowadzący pokazuje jedno oczko, dzieci przeskakują przez kałuże; gdy wskazuje dwa oczka, dobierają się w pary i wędrują pod „parasolem” z gazety.
5. „Co widać w kałuży?” – podawanie różnych przykładów przez dzieci. Rysowanie kredkami pomysłów dzieci.
6. Słuchanie Marszu Radetzkiego i rysowanie, na dużej kartce, w rytmie muzyki kropek pastelami olejowymi. Następnie każde dziecko otrzymuje jedno duże koło, składa je na pół i przykleja na narysowane wcześniej kropki i dorysowuje laseczkę- rączkę parasolki. Prezentacja pracy grupowej.
7. Doskonalenie orientacji w przestrzeni- nakładanie frotek na prawą rękę.
• zabawy z woreczkami – każde dziecko umieszcza woreczek zgodnie z poleceniem nauczyciela – na podłodze , przed sobą, z tyłu, z prawej strony, z lewej strony, trzyma nad głową.
• Zabawa „Tor przeszkód”- dzieci przechodzą pod stołem, po ścieżce (rozciągnięta skakanka), przeskakują kałużę (koło z szarfy).
• Chodzenie pod dyktando- 3 kroki do przodu, 2 w prawą stronę, 4 do przodu, 1 w prawo, 2 w lewo, 3 do przodu, itp.
• Zabawa przy muzyce- taniec „Woogi-Boogie”.
8. Gra stolikowa „Skojarzenia”- dobieranie obrazków, wymienianie utworzonych par.
9. Ewaluacja – jeżeli zajęcia się podobały dzieci rysują na kółku wesołą minę, a jeżeli nie - smutną.
10. Podziękowanie za wspólne zajęcia.