X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23292
Przesłano:

Urodziny Oli - scenariusz zajęć z matematyki

Scenariusz zajęć matematycznych dla klasy III
Temat: Urodziny Oli.
Cele:
• Uczeń rozwiązuje proste zadania tekstowe;
• Utrwala 4 działania matematyczne w zakresie 100;
• Wykonuje proste obliczenia zegarowe i kalendarzowe;
• Zapisuje cyfry rzymskie I - XII
• Współpracuje w grupie.

Forma pracy: praca w grupach jednolita
Metody: ćwiczenia praktyczne
Pomoce: alfabet magnetyczny, zapisane na tablicy działania matematyczne, treść zadań dla każdej grupy lub wyświetlenie ich na ekranie, karteczki dla każdej grupy do obliczeń, modele zegarów, kalendarze, papierowe torty, papierowe kwiaty z działaniami.
Przygotowanie:
Dzieci podzielone są w 4 – osobowych zespołach. Podczas rozwiązywania zadań zdobywają punkty, które można wpisywać w tabelę narysowaną na tablicy, bądź wrzucać punkty do przygotowanych wcześniej pojemników. Wybierają liderów, którzy będą nadzorować wspólną pracę.


Przebieg:
1. N. zawiesza na tablicy alfabet magnetyczny – 32 litery. Dzieci sprawdzają kolejność liter. Następnie rozwiązują zapisane pod nim działania matematyczne, których wyniki są odpowiednio numerami liter w alfabecie. Po rozwiązaniu wszystkich odczytują hasło:
„Urodziny Oli”.
np. uczeń rozwiązuje działanie 3 x 9 = 27, po czym odszukuje 27 literę w alfabecie (u). Podobnie postępujemy z następnymi działaniami aż do rozwiązania hasła przewodniego.

2. Rozmowa N. z uczniami na temat „Co to są urodziny?”, po czym proponuje by na karteczkach każde dziecko napisało datę swoich urodzin – dzień po arabsku, miesiąc cyfrą rzymską. Grupa otrzymuje punkt, jeśli wszystkie osoby z grupy napisały poprawnie. Można utrwalić pojęcie „kwartał” i zaprosić dzieci urodzone w poszczególnych kwartałach na środek klasy.
3. Zadanie typu eliminatka. Grupy próbują odgadnąć w jakim dniu tygodnia Ola obchodzi urodziny:
- nazwa tego dnia ma mniej niż 10 liter (dzieci eliminują poniedziałek)
- ludzie idą do pracy (eliminują niedzielę)
- wyraz ma w nazwie literę „r” (odpada piątek i sobota)
- jeśli zabierzemy w tym wyrazie 1 literę, to otrzymamy nowy wyraz, atrybut ucznia (wtorek).

4. Przyznanie grupom punktów i zapoznanie z następnym zadaniem. Macie rację, Ola obchodziła urodziny we wtorek, było to 6 maja. Obliczcie, który to jest dzień roku. (grupom udostępniamy kalendarze). (1 pkt)
5. Przyjęcie urodzinowe trwało 2 godziny i 2 kwadranse. Zakończyło się o godzinie 19.00. podaj godzinę rozpoczęcia imprezy. (1 pkt)
6. Ola podzieliła pomiędzy siebie i swoich gości 24 cukierki, każdemu dając po 6 sztuk. Ile osób otrzymało cukierki? Jedna grupa zapisuje rozwiązanie na grafie, druga na drzewku matematycznym, trzecia na osi liczbowej, czwarta wykonuje schematyczny rysunek. Za prawidłowe wykonanie zadania grupy otrzymują po 1 punkcie.
7. Podziel tort – każda grupa ma przed sobą wycięty z papieru okrągły tort, na którym jest narysowanych 12 wisienek. Zadaniem grup jest podzielić tort na 4 części 2 prostymi liniami tak, by podział był sprawiedliwy. (1 pkt)
8. Zabawa ruchowa – uczniowie losują kartoniki z liczbami. Biegają przy dźwięku tamburyna. Na hasło dobierają się w pary i podają sumę liczb, jaką tworzą z drugą liczbą. Powtarzamy zabawę, zmieniamy pary i podajemy różnicę liczb. W kolejnej zabawie dzielimy liczba na parzyste i nieparzyste.
9. Koleżanki, które przybyły na urodziny, przygotowały w prezencie kwiatki matematyczne, ale wiatr zdmuchnął im płatki .Pomóżcie je poukładać w taki sposób, by działanie na płatku zgadzało się z liczbą na środku kwiatka. N. przygotowuje kwiatki i płatki z działaniami dla każdej grupy lub dla całej klasy – wtedy zadania nie punktuje.
10. Ewaluacja – N. pyta dzieci, czy podobały im się dzisiejsze zadania, które sprawiły im trudność, a które okazały się łatwe. Następnie grupy podliczają swoje punkty. Zwycięzcy otrzymują tytuł „MISTRZÓW MATEMATYKI”.
11. Zadanie pracy domowej. Ola przygotowała dla was zadanie, które brzmi:
„Narysowałam prostokąt o bokach 15 cm i 5 cm. Narysuj i wytnij kwadrat o identycznym obwodzie”.

Opracowała: Magdalena Mitka

W scenariuszu wykorzystałam zadania z pozycji Jadwigi Hanisz „Zadania na szóstkę. Scenariusz zajęć z uczniami klasy trzeciej szkoły podstawowej”. Warszawa 1997, WSiP

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.