„Dzieci i światła” - scenariusz zajęć w przedszkolu
Temat zajęć: „Dzieci i światła”
Cele ogólne:
-poznawanie elementarnych przepisów ruchu drogowego i reagowanie na umowne znaki;
-opanowanie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię;
-obserwowanie ruchu drogowego i powiązanie zachowań pieszych z kolorami sygnalizacji świetlnej;
-rozwijanie spostrzegawczości i sprawności manualnej.
Cele operacyjne: (dziecko)
-wypowiada się na dany temat;
-wie, co symbolizują kolory sygnalizatora świetlnego;
-reaguje na sygnał wzrokowy;
-rozumie potrzebę zachowania bezpieczeństwa w pobliżu jezdni.
Środki dydaktyczne: nagranie piosenki „Dzieci i światła”, tekst wiersza D. Gellner „Światła sygnalizatora”, ilustracje przedstawiające sygnalizator świetlny i osoby przechodzące przez jezdnię, nagrania odgłosów wydawanych przez różne pojazdy, makieta przejścia dla pieszych, koła
w kolorze czerwonym, żółtym i zielonym, kartki z konturami świateł ulicznych oraz bibuła
w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym.
Formy pracy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna
Przebieg zajęć:
1. „Dzieci i światła” - powitanie piosenką.
2. „Światła sygnalizatora” - wysłuchanie wiersza D. Gellner ilustrowanego sylwetami. Rozmowa na podstawie ilustracji na temat znaczenia kolorów sygnalizacji świetlnej oraz zachowania zasad bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez jezdnię.
3. „Odgłosy ulicy” - zagadki słuchowe. Rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez różne pojazdy, odszukiwanie wśród ilustracji pojazdów, które je wydają.
4. „Jak przechodzimy przez jezdnię?” - zabawa dydaktyczna. Nauczyciel rozkłada na podłodze namalowane na arkuszu szarego papieru pasy i zaprasza do siebie jedno z dzieci. Razem z dzieckiem nauczyciel pokazuje krok po kroku w jaki sposób należy zachować się przechodząc przez jezdnię (popatrz najpierw w lewo, następnie w prawo, ponownie
w lewo, jeśli droga jest wolna można iść). Następnie dzieci dobierają się w pary i próbują prawidłowo przejść po pasach.
5. „Światła uliczne” - zabawa ruchowa. Przy muzyce dzieci swobodnie spacerują po sali, gdy nauczyciel pokazuje czerwone koło, zatrzymują się w miejscu. Kiedy nauczyciel pokaże żółte koło przygotowują się do zmiany świateł, a kiedy zielone - ponownie poruszają się
w rytm muzyki.
6. „Sygnalizacja świetlna” - praca plastyczna. Dzieci wyklejają bibułą w odpowiednim kolorze kontury świateł ulicznych.
7. Obserwacja zachowania pieszych na skrzyżowaniu i poruszających się pojazdów, przejście przez jezdnię w miejscu z sygnalizacja świetlną i bez niej. Zwrócenie uwagi na napotkane znaki drogowe i omówienie ich znaczenia.
„Światła sygnalizatora” D.Gellner
Idą dzieci, idą dzieci,
a nad jezdnią sygnał świeci.
Mam czerwone wielkie oko,
mam buzię jak mak,
gdy pokażę się nad jezdnią,
wołam do was tak:
Uwaga! Czerwone światło!
Stój! O wypadek łatwo!
Mam zielone piękne oko,
zielone jak liść.
Gdy się zazielenię w górze,
to możecie iść.
Zielone światło, zielone!
Przechodźcie na druga stronę.
A czy mrugacie też,
kiedy pada deszcz?
Oczywiście! Co za pytanie!
Kto się zawsze zajmuje mruganiem,
ten nawet wtedy mruga,
gdy na świecie
deszcz i szaruga!