Numer: 23256
Przesłano:

Komponowanie melodii w Logomocji - scenariusz lekcji informatyki

Konspekt lekcji informatyki klasa V
TEMAT: Komponowanie melodii w Logomocji.

Czas trwania: 45 min
Cel ogólny: wykorzystanie modułu Melodia do „grania” na instrumencie klawiszowym oraz komponowania własnych melodii.
Cele operacyjne:
- Poznanie modułu Melodia i sprawne posługiwanie się nim w tworzeniu muzyki
- Umiejętność ułożenia nutek melodii podanej w postaci zapisu nutowego, dobrania tempa grania i odpowiedniego instrumentu
- Umiejętność komponowania własnych melodii w Logomocji
- Umiejętność tworzenia przycisku, dodawania napisu, ustalania jego wielkości oraz jego ukrywania
- Przypomnienie wartości nut
- Kształcenie umiejętności komponowania i rozwijanie pomysłowości uczniów
- Rozwijanie uczucia estetyki i wyobraźni
- Próba projektu animowanego gifu (uruchamiającego melodię) w edytorze postaci.
- Umiejętność zapisania efektów swojej pracy.

Metody pracy: elementy wykładu, pogadanka, ćwiczenia praktyczne z komputerem.
Formy organizacyjne: praca indywidualna przy stanowisku komputerowym.
Środki dydaktyczne: stanowiska komputerowe, program Logomocja, zapis nutowy melodii dla każdego ucznia, wiersz „Muzyka”, karton z narysowanymi wartościami nut, plik pokazowy z melodiami, na komputerze nauczycielskim głośniki do odtwarzania melodii, na komputerach uczniowskich słuchawki.


Przebieg lekcji:
1. Sprawy organizacyjne, sprawdzenie listy obecności, wyjaśnienie celu lekcji.
(Cel zajęć zapisany na tablicy).
2. Prezentacja pliku z zapisanymi melodiami.
3. Zapoznanie z modułem Melodia: klawisz do odsłuchiwania melodii, klawisz do usuwania zapisu nutowego i tworzenia nowej melodii, wybieranie wartości ustawianej na pięciolinii nuty, usuwanie nuty, wybieranie instrumentu, ustawianie tempa, zamykanie instrumentu, przycisk graj, komponuj muzykę, umieszczanie napisu na przycisku, kopiowanie całego utworu.
4. Ćwiczenia praktyczne przy komputerze.
5. Komponowanie utworu na orkiestrę – zapisywanie i odtwarzanie kompozycji na dwa instrumenty.
W pierwszym i trzecim wierszu melodii zapisane nuty dla okaryny, a drugim i czwartym dla pudełka akustycznego.
Jak zapisać te melodię, żeby mogły ją odtwarzać równocześnie dwa instrumenty?- dwa przyciski muzyczne prz1 oraz prz2. Kliknięcie pierwszego będzie powodowało wykonanie partii okaryny, kliknięcie drugiego – partii pudełka akustycznego. (nr 115)
Prz3 – nazwa prz1 prz2
Reakcja na zdarzenie gdyWciśnięty
Po sprawdzeniu, że przyciski funkcjonują jak należy – sprawiamy, że prz1 i prz2 są niewidoczne (wyłącz opcję WIDOCZNY)
6. Odczytanie przez n-la wiersza o muzyce – inspiracja do samodzielnej pracy uczniów.
Muzyka-to nuty porozrzucane na pięcioliniach
jak miliony gwiazd świecących na czarnym niebie.
Ten kto czyta nuty jest podobny do tego
co patrzy w ogrom jasnych świetlików
rozjaśniających niebo swym blaskiem.
A więc muzyk jest podobny do marzyciela.
Ale czy muzyk nie może marzyć?
Albo czy marzyciel nie może grać?
Gołym okiem nie widać podobieństw.
Jeśli chcesz je dostrzec
zasiądź wieczorem w fotelu przy cichej melodii
i pomyśl o muzyce i o gwiazdach...
Dowiesz się, że muzyka odzwierciedla to
co gra w naszej duszy
że sama w sobie jest...marzeniem

7. Komponowanie własnej melodii i zapisanie jej nut na pięciolinii. Wybór odpowiedniego instrumentu. Dla chętnych próba wykonania animowanego przycisku w edytorze postaci.
8. Słuchanie kompozycji uczniowskich i oglądanie projektów uczniowskich.
9. Podsumowanie lekcji.
Czym zajmowaliśmy się na dzisiejszych zajęciach?
Podniosą ręce ci uczniowie, którzy uważają, że po dzisiejszych zajęciach potrafią posługiwać się modułem Melodii w Logomocji.

Opracowała Ewa Przewłocka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.