X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23190
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bal na łące - scenariusz zajęć z zakresu wyrabiania gotowości do nauki czytania i pisania

Scenariusz zajęć z zakresu wyrabiania gotowości do nauki czytania i pisania w grupie dzieci 5 –letnich

Temat: „Bal na łące”
Cele ogólne:
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo - ruchowej
- Rozwijanie pamięci słuchowej oraz słuchu fonematycznego
- Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej
- Rozumienie informacji zapisanych w formie symboli
- Współdziałanie z partnerem i grupą
Cele operacyjne:
Dziecko:
• układa krótkie zdania na temat treści obrazka
• odgaduje zagadki
• dzieli wyrazy na sylaby
• dzieli wyrazy na głoski
• rozpoznaje znaki i symbole graficzne oraz rozumie ich znaczenie
•wyodrębnia głoskę w nagłosie i wygłosie
•przelicza głoski w wyrazach
•porusza się w rytm muzyki
•układa podpisy do obrazków z liter
•układa rytm wg wzoru
•rysuje po śladzie
•współpracuje z partnerem
Metody:
•słowne – zagadki, rozmowa
•czynne – zadań stawianych dziecku
•percepcyjne – obserwacja, pokaz
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce: wiosenna ilustracja, zagadki, obrazki: wiosny, motyla, biedronki, stokrotki i bociana, nakrywki białe, nakrywki z literami drukowanymi, koperty z kwiatkami czerwonymi, zielonymi, żółtymi i niebieskimi dla każdego dziecka, dywanik dla każdego dziecka, obrazki do ćwiczeń grafomotorycznych, lina, obręcz, płyta CD z piosenką „Wiosenny bal”.


Przebieg:
1.Powitanie.
„Taniec powitalny”. Dzieci stają w parach w dowolnym miejscu sali, tańczą w parach. Na każdą zmianę melodii zmieniają partnerów. Na zakończenie wszyscy do siebie machają.
2.Oglądanie ilustracji przedstawiającej wiosnę na łące.
•Jaką porę roku przedstawia obrazek?
•Po czym poznajecie że to wiosna?
•Jakie kwiaty zakwitły na łące?
•Jakie zwierzęta spotkała Wiosna?

3.Odgadywanie „wiosennych zagadek” – wyszukiwanie odpowiedzi na obrazkach

W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima,
przyjdzie z wiatru ciepłym powiewem,
z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem (wiosna)

Pióra biało – czarne, buciki czerwone,
uciekają przed nim żaby , gdy idzie w ich stronę (bocian)

Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce jest kropka przy kropce (biedronka)

Sto płatków biało – różowych dokoła żółtego środka
Każdy chyba odgadnie, że to mała... (stokrotka)

Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem
i nad kwiatami w słońcu fruwam wiosną i latem (motylek)

4.Układanie pod obrazkami wyrazów z białych nakrywek (wiosna, bocian, biedronka, stokrotka, motylek).
5.Podział wyrazów na sylaby:
wio –sna, bo – cian, bie – dron – ka, sto –krot – ka, mo – ty – lek

6.Podział wyrazów na głoski – liczenie głosek w wyrazach:
w-i-o-s-n-a,
b-o-c-i-a-n,
b-i-e-d-r-o-n-k-a,
s-t-o-k-r-o-t-k-a,
m-o-t-y-l-e-k

7.Zabawa rytmiczno - ruchowa do piosenki „Wiosenny bal”
I. Na zielonej polanie dziś wiosenny bal.
Do tańca grają grube bąki i chrabąszcze dwa (rytmiczny chód po obwodzie koła)
Ref. Dili, dili, dili, dili, i chrabąszcze dwa.
Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da! (naśladowanie gry na skrzypcach)

(Podczas wersji instrumentalnej dzieci tańczą w parach na obwodzie koła)

II. Na zielonej polanie dziś wiosenny bal.
Do tańca grają chude świerszcze i komary dwa. (rytmiczny chód po obwodzie koła)

Ref. Dili, dili, dili, dili, i komary dwa.
Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da! (naśladowanie gry na skrzypcach)

(Podczas wersji instrumentalnej dzieci trzymają się za ręce i rytmicznie wchodzą do środka koła a następnie tyłem rytmicznie wracają na swoje miejsce)

III. Na zielonej polanie dziś wiosenny bal.
Wesoło tańczy Pszczółka Maja a orkiestra gra. (rytmiczny chód po obwodzie koła)

Ref. Dili, dili, dili, dili, a orkiestra gra.
Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da! (naśladowanie gry na skrzypcach)

(Podczas wersji instrumentalnej dzieci tańczą w parach na obwodzie koła)

8.Układanie podpisów do obrazków z liter drukowanych – globalne czytanie wyrazów: wiosna, bocian, motylek.
9.Wyodrębnienie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazach: wiosna, bocian, biedronka, stokrotka, motylek.
10.„Kwiatowy dywan Pani Wiosny” – układanie kwiatowego rytmu wg wzoru: 2 kwiatki czerwone, 2 zielone, 2 żółte, 1 niebieski itd.
Dzieci siedzą na dywanie. Każde dziecko otrzymuje dywanik oraz kopertę w której znajdują się kolorowe kwiatki (czerwone, zielone, żółte i niebieskie) Zadaniem dzieci jest ułożenie rytmu wg wyżej podanego wzoru.
11.Zabawa ruchowa z elem. podskoku „Bocian i żabki”.

Na dywanie z liny wyznaczamy staw. W środku duża obręcz (wysepka dla bociana). „Bocian” stoi na wysepce – „żaby” w przysiadzie na obwodzie koła.
Żaby pytają – „Panie bocianie, chcesz żabkę na śniadanie?”. Potem wskakują do stawu i wyskakują z niego, a bocian stara się je złapać w obrębie stawu. Złapane żabki zabiera na wyspę. Gdy złapie umówioną liczbę żab, wybiera się innego bociana.

12.Ćwiczenia grafomotoryczne – rysowanie po śladzie z kropek.
Każde dziecko otrzymuje wybrany ślad: motyla, biedronki lub stokrotki. Ma za zadanie narysować flamastrem po kropkach kontur, a następnie pokolorować kredkami.

13.Zabawa na zakończenie do wiersza:
Dobieramy się parami,
Żegnamy się oklaskami.
Pocieramy się noskami,
I stykamy się łokciami.
Chwytamy ręce kolegi,
Trenujemy razem biegi.
A teraz wszyscy kucamy
I swoje ręce puszczamy.
A na podłodze parami
Stopami się spotykamy.
I za ręce się chwytamy,
Delikatnie się bujamy.
Teraz wstajemy parami,
Jesteśmy swymi lustrami.
Jeden z nas ruch pokazuje
A drugi go naśladuje.

14.Zorganizowanie wystawki prac.
15.Nagrodzenie dzieci aktywnych „czerwonymi serduszkami".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.