X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23128
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiem, co jem - scenariusz zajęć otwartych z rodzicami z zakresu edukacji zdrowotnej

Grupy wiekowe: Dzieci 4 i 5 letnie
Temat zajęć: Wiem, co jem

CELE OGÓLNE:.
• kształtowanie postawy prozdrowotnej;
• kształtowanie nawyku dbania o zdrowie własne i innych poprzez przestrzeganie zasad zdrowego żywienia się;
• tworzenie więzi uczuciowej z rodziną i środowiskiem, w którym dziecko wzrasta;
• rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z rówieśnikami i najbliższymi;
• doznawanie radości we współdziałaniu z rodzicami poprzez wspólną zabawę.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• wie, co sprzyja zdrowiu;
• zna skutki niewłaściwego odżywiania się;
• wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego odżywiania, a które szkodzą naszemu zdrowiu;
• doskonali umiejętność liczenia w zakresie 5 i więcej;
• porównuje liczebność zbiorów używając określeń „więcej”, „mniej”;
• poznaje piramidę zdrowego żywienia i potrafi ją ułożyć z ilustracji produktów spożywczych;
• reaguje na zmianę tempa muzyki;
• rozwija sprawność ruchową ciała;
• łączy ruch z muzyką;
• rozwija poczucie estetycznie i sprawność ruchową rąk;
• zgodnie współdziała z rówieśnikami i najbliższymi

Metody:
słowne – objaśnienia, opowiadanie, zagadki
czynne – zadań stawianych do wykonania
aktywizujące

Formy pracy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna


Środki dydaktyczne: piramida zdrowego żywienia dla dzieci, produkty żywnościowe sprzyjające i niesprzyjające zdrowiu, plakat przedstawiający sposoby dbania o zdrowie, obręcze, pojemnik, ilustracje artykułów żywnościowych, papierowe talerzyki, koperty, kształt piramidy narysowany na papierze, bibuła, papier kolorowy, kolorowe brystole, nasiona, fasola, plastelina, nożyczki, klej, kredki, pisaki, płyty CD z muzyką.


Przebieg:
1. Zabawa powitalna wg KLANZA „Chodźcie wszyscy”.
2. „Co zrobić by być zdrowym?” – rozmowa wprowadzająca.
3. „Zabawa muzyczno-ruchowa pt: „Gimnastyka”
4. „Zdrowe czy niezdrowe?” – podział produktów spożywczych na 2 kategorie: zdrowe i niezdrowe. Następnie dzieci liczą zgromadzone produkty i porównują ich liczebność stosując określenia „więcej”, „mniej”.
5. Zabawa ruchowa:„ Lekko – ciężko”- słysząc szybką melodię dzieci wykonują energiczne , sprawne ruchy – jesteśmy zwinni; gdy tempo zwalnia – jest nam ciężko jesteśmy przejedzeni, nasze ruchy są leniwe i ociężałe.
6. Zabawa dydaktyczna „Piramida zdrowego żywienia” – dzieci nazywają produkty spożywcze znajdujące się w piramidzie, następnie próbują ułożyć wylosowane przez siebie obrazki artykułów spożywczych na szablonie piramidy zgodnie ze wzorem.
7. Zabawa ruchowa – „ Tańczące talerze”- dzieci kładą na głowach papierowe talerzyki i tańczą w takt muzyki, starają się utrzymać talerzyk na głowie (kto najdłużej).
8. Zabawa dydaktyczna służąca sprawdzeniu zdobytych wiadomości pt: “Jem to, co zdrowe”. Dzieci otrzymują papierowe talerzyki i komplet obrazków z produktami spożywczymi. Zadanie polega na ułożeniu na talerzu obrazków z produktami dobrymi dla zdrowia, produkty szkodliwe maja pozostać poza talerzem.
9. Praca plastyczna pt: „Zdrowy posiłek” – dzieci wraz z rodzicami komponują na papierowym talerzyku zdrowy posiłek przy użyciu różnorodnego materiału plastycznego.
10. Prośba do rodziców o wypełnienie krótkiej karty ewaluacyjnej dotyczącej zajęć.
11. Podziękowanie za uwagę i wspólne spędzenie czasu.
12. Rozdanie na pożegnanie ciekawego artykułu o tematyce żywieniowej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.