X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23127
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dary jesieni - scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych

Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych dla dzieci 5, 6-letnich

Temat kompleksowy: „Co jesień w koszu niesie?”
Temat dnia: „Dary jesieni”

Cele ogólne:

• odgadywanie zagadek słownych związanych z aktualną porą roku - jesienią,
• rozwijanie wrażliwości w obrębie zmysłu dotyku;
• doskonalenie umiejętności podziału wyrazów na sylaby;
• poznawanie darów jesieni;
• doskonalenie umiejętności wyodrębniania głoski w nagłosie wyrazu;
• poznawanie zapisu graficznego wyrazów: jarzębina, kasztan, żołędzie, orzech, liść, jesień
• zapoznanie z wierszem B. Lewandowskiej pt. "Kolorowy bukiet”
• stymulowanie rozwoju percepcji słuchowej;
• doskonalenie poprawności gramatycznej wypowiedzi;
• wdrażanie do wypowiadania się całym zdaniem;
• rozwijanie pamięci;
• poznawanie przyczyny zmiany koloru liści jesienią, ich usychania i opadania na ziemię
• rozwijanie spostrzegawczości i poczucia rytmu;
• doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów oraz dodawania i odejmowania w zakresie 6 i więcej;
• rozwijanie sprawności manualnej i ruchowej ciała;

Cele operacyjne:
Dziecko:
• rozwiązuje zagadki słowne; (4.3)
• rozpoznaje dary jesieni za pomocą dotyku i nazywa je; (12.1, 3.1)
• dzieli wyrazy na sylaby; (14.6)
• stara się określić głoskę w nagłosie wyrazu; (14.6)
• zna zapis graficzny wyrazów: jarzębina, kasztan, żołędzie, orzech, liść, jesień (14.4)
• uważnie słucha czytanego tekstu; (14.5)
• potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza; (14.5, 3.3)
• oczekuje na swoją kolej odpowiedzi; (1.2)
• wypowiada się całymi zadaniami dbając o poprawność gramatyczną swojej wypowiedzi; (3.1, 3.2)
• wie, dlaczego jesienią liście zmieniają kolor, usychają i opadają na ziemię; (12.1, 12.2)
• próbuje głoskować; (14.6, 14.4)
• aktywnie uczestniczy w zabawach; (5.3, 5.4)
• potrafi posegregować przedmioty, policzyć do sześciu i więcej oraz określić liczebność zbiorów; (4.1, 13.1, 13.2)
• rozwija sprawność manualną ręki i ruchową ciała. (5.3, 5.4, 9.2)

Metody:
• słowne – objaśnienia, opowiadanie, zagadki
• czynne – zadań stawianych do wykonania
• aktywizujące

Formy pracy:
• zbiorowa
• grupowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką „Wszyscy są”, teksty zagadek, koszyk, dary jesieni (materiał przyrodniczy i wydrukowane): jarzębina, kasztany, żołędzie, orzechy, liście, podpisy darów jesieni, rysunki przedstawiające: jabłko, żabę, kota, oko i lisa, napis Jesień, płyta CD z piosenką „Malowała jesień”, wiersz B. Lewandowskiej „Kolorowy bukiet”, płyta CD z muzyką „Skaczące kasztany”, „Kasztany”, „The Galway Rambler”, tacka, kredki w kolorach: brązowym, czarnym, szarym, nożyczki, klej, arkusze szarego papieru, papierowe listki wykonane uprzednio przez dzieci różnymi technikami plastycznymi


Przebieg zajęć:

1. Zabawa powitalna wg KLANZA „Wszyscy są”.

2. Zabawa dydaktyczna „Jesienne zagadki”

a)dzieci odgadują zagadki słowne (załącznik 1),
c)rozpoznają dotykiem „dar jesieni”,
b)dzielą na sylaby wyrazy będące rozwiązaniem zagadek,
d)określają głoskę w nagłosie i łączą „dar jesieni” z obrazkiem, którego nazwa rozpoczyna się tą samą głoską;
e)poznają wyrazy do globalnego czytania: jarzębina, kasztan, żołędzie, orzechy, liść

3. Śpiewanie piosenki pt: „Malowała Jesień” wraz z interpretacją ruchową.
4. Słuchanie wiersza B. Lewandowskiej „Kolorowy bukiet” (załącznik 2)
5. Rozmowa na temat wiersza:
-O jakich drzewach mowa jest w wierszu?
-Jakiego koloru miały liście?
-Jak myślicie, dlaczego jesienią liście zmieniają kolor, usychają i opadają na ziemię?

6. Zabawa muzyczno-ruchowa wg KLANZA „Kasztany”

7. Zabawa dydaktyczna „Liczymy jesienne dary” – dzieci segregują „dary”, liczą je, stosują określenia: więcej, mniej, określają: o ile więcej, o ile mniej, tyle samo.

8. Zabawa muzyczno-ruchowa „Skaczące kasztany”
Dzieci w parach wymyślają interpretację ruchową do słów „hopla-hopla-bęc”

9. Praca plastyczna „Drzewa jesienią” w grupach.


Załącznik 1

Na jakim drzewie jesienią koraliki się czerwienią? (jarzębina)

Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku,
W brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. (kasztan)

Ubrane w czapki wiszą na dębie,
A czapki mają tylko...... (żołędzie)

Włoskie czy laskowe smaczne są i zdrowe (orzechy)

Kiedy rośnie - to się zieleni. Kiedy spada – złotem się mieni (liść)


Załącznik 2

B. Lewandowska „Kolorowy bukiet”

Do parku przyszły z przedszkola dzieci,
Chcą zrobić z liści barwny bukiecik.

Pod dębem leżą brązowe liście.
Liście pod wierzbą błyszczą srebrzyście.

Listki czerwone jak malowane,
Leżą pod klonem i pod kasztanem.

Serduszka złote spadają z brzozy.
Jaś ma ochotę w bukiet je włożyć.

Gdy ten bukiecik stanie na stole,
Ozdobi dzieciom całe przedszkole!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.