Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych dla dzieci 4-letnich
Temat kompleksowy: „Jabłka, gruszki i morele, w sadzie jest owoców wiele”
Temat dnia: „Owocowe zabawy”
Cele ogólne:
• utrwalenie wiadomości dotyczących owoców z naszych sadów;
• rozpoznawanie owoców dotykiem i smakiem;
• zapoznanie z wierszem B. Formy „Idziemy do sadu”
• stymulowanie rozwoju percepcji wzrokowej i słuchowej;
• rozwijanie pamięci i mowy;
• rozwijanie spostrzegawczości i poczucia rytmu;
• wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką;
• doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 4 i więcej;
• rozwijanie sprawności manualnej i ruchowej ciała.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• uważnie słucha czytanego tekstu; (14.5) (12.3)
• potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza; (14.5, 3.3)
• oczekuje na swoją kolej odpowiedzi; (1.2)
• potrafi zaśpiewać piosenkę; (8.1)
• aktywnie uczestniczy w zabawach; (5.3, 5.4)
• potrafi rozpoznać owoce dotykiem i smakiem; (4.1)
• określa, który owoc jest największy a który najmniejszy; (4.2)
• łączy ruch z muzyką;(8.2)
• reaguje na umówiony sygnał (5.4)
• potrafi policzyć do czterech i więcej; (13.1, 13.2)
• rozwija sprawność manualną ręki i ruchową ciała. (5.3, 5.4, 9.2)
Metody:
• słowne – objaśnienia, opowiadanie, zagadki
• czynne – zadań stawianych do wykonania
• aktywizujące
Formy pracy:
• zbiorowa
• grupowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką „Wszyscy są”, pojemnik z owocami (jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, brzoskwinie), talerz, chustka do zakrycia pojemnika i oczu dzieci, pokrojone kawałki owoców, płyta CD z piosenkami: „Dwa jabłuszka”, „Owocowe przysmaki”, płyta CD z nagraniem „Jesień” A. Vivaldiego, wiersz B. Formy „Idziemy do sadu”, emblematy jabłek, śliwek i gruszek, farby, pędzle, fartuszki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna wg KLANZA „Wszyscy są”
2. Zabawa dydaktyczna pt: „Zgaduj zgadula”
Zadaniem dzieci jest po uprzednim nazwaniu i policzeniu, rozpoznanie owoców za pomocą dotyku i smaku.
3. Zabawa muzyczno-ruchowa pt: „Dwa jabłuszka”
4. Słuchanie wiersza B. Formy „Idziemy do sadu”
5. Rozmowa nt wiersza:
-Jak nazywa się miejsce, gdzie rosną drzewa owocowe?
- Jakie owoce zbierały dzieci w sadzie? Jakie były te owoce?
6. Śpiewanie wraz z ilustracją ruchową piosenkę pt: „Owocowe przysmaki”
7. Zabawa ruchowa „Zbiory owoców”
Dzieci dostają emblematy z sylwetami owoców: jabłek, gruszek, śliwek. Na środku sali znajduje się ułożone z szarf duże koło – kosz na owoce. Dzieci poruszają się w rytmie muzyki. Gdy muzyka ucichnie – zatrzymują się. Po wypowiedzeniu przez nauczyciela nazwy owocu, osoby posiadające emblemat z tym owocem siadają w koszu. Pozostałe zostają na miejscu.
8. Malowanie owoców wykonanych z masy solnej.
wiersz B. Formy „Idziemy do sadu”.
W sadzie od rana dzieci gromada.
Wtem owocowy grad z drzewa spada −
jabłka, śliwki, pachnące gruszki,
słodkie, soczyste − lizać paluszki. (...)
Złociste gruszki z czerwonym boczkiem,
gdy je ugryziesz, tryskają soczkiem.
Jakie udane owocobranie!
Zaraz na drzewach nic nie zostanie.
Dojrzałe, smaczne, mają witaminy.
Jemy je latem oraz w czasie zimy.
Kwaśne i słodkie, duże i małe,
żółte, czerwone, mocno dojrzałe