Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych dla dzieci 4-letnich
Temat kompleksowy: „Bezpieczna zima”
Temat dnia: „Bawimy się bezpiecznie w zimie”
Cele ogólne:
• wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych;
• stymulowanie rozwoju percepcji wzrokowej i słuchowej;
• rozwijanie myślenia logicznego, pamięci i mowy;
• wdrażanie do uważnego słuchania wierszy;
• rozwijanie spostrzegawczości i poczucia rytmu;
• wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką;
• doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 5 i więcej oraz porównywania liczebności zbiorów;
• rozwijanie sprawności manualnej i ruchowej ciała.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• wie, które zachowania podczas zabaw zimowych są niebezpieczne;
• wie, co zrobić, aby zabawy na śniegu i lodzie były bezpieczne;
• rozwiązuje zagadki słowne; (4.2, 4.3)
• potrafi podzielić słowa na sylaby; (14.6)
• przedstawia ruchem zabawy zimowe; (7.2)
• uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat; (14.5, 3.1, 3.3)
• oczekuje na swoją kolej odpowiedzi; (1.2)
• rozpoznaje nazwy zabaw zimowych na podstawie odkrywki obrazkowej; (14.2)
• potrafi zaśpiewać piosenkę; (8.1)
• aktywnie uczestniczy w zabawach; (5.3, 5.4)
• łączy ruch z muzyką;(8.2)
• reaguje na umówiony sygnał (5.4)
• potrafi policzyć do pięciu i więcej; (13.1, 13.2)
• rozwija sprawność manualną ręki i ruchową ciała. (5.3, 5.4, 9.2)
Metody:
• słowne – objaśnienia, opowiadanie, zagadki
• czynne – zadań stawianych do wykonania
• aktywizujące
Formy pracy:
• zbiorowa
• grupowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne: płyty CD z muzyką: „Wszyscy są” wg KLANZA, „Z kopyta kulig rwie” Skaldów, „Mrówki” W. Kilara, piosenka pt: „Na saneczkach”; teksty zagadek, obrazki przedstawiające: bałwana, sanki, śnieg, sople, jazdę na nartach, sankach, łyżwach, rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, zimę, treść wiersza J. Knapik – Lis pt. „Bezpieczne zabawy”, gazety, obręcze, blok techniczny, nożyczki, klej, płatki kosmetyczne, tasiemka, gałązki, pisaki, taśma samoprzylepna.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna wg KLANZA „Wszyscy są”
2. Zabawa dydaktyczna pt: „Zgaduj zgadula” – wprowadzenie do tematu zajęć.
Zadaniem dzieci jest rozwiązanie zagadek słownych oraz podzielenie rozwiązań na sylaby.
ZAGADKI
Mieszka na podwórku, bo mrozu się nie boi,
Ma nos z marchewki i z miotłą dzielnie stoi (bałwan)
Służą do zjeżdżania z ośnieżonych górek,
Czasem jednak tata ciągnie ja za sznurek (sanki)
Pada z nieba biały proch, coś jak gwiazdki albo groch.
Gdy napada po kolana, ulepimy wnet bałwana! (śnieg)
Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, ale gdy mróz chwyci, zamieni je w... (sople)
3. Śpiewanie wraz z ilustracją ruchową piosenki pt: „Na saneczkach”.
4. Zabawa dramowa – przedstawienie ruchem i mimiką sposobów spędzania czasu zimą na podwórku.
5. Zabawa taneczna „Taniec śnieżynek”.
6. Słuchanie wiersza J. Knapik – Lis pt. „Bezpieczne zabawy”
Wszystkie dzieci małe, duże uwielbiają zimę białą.
Dużo śniegu, wielkie zaspy, radość i uciechę im sprawiają.
Już szykują narty, sanki, ciepłe czapki i szaliki.
Aby z górki jeździć śmiało i nie złapać żadnej grypy.
Łyżwy ostre i błyszczące szybko mkną po lodowisku.
Bardzo lubię mrozik zimą, bo zamrozi wokół wszystko.
Lecz pamiętaj – bądź ostrożny i na lodzie i na górce.
Bezpieczeństwo to postawa – wtedy jest dobra zabawa.
7. Rozmowa nt wiersza. Wspólnie określenie zasad jakie powinny być spełnione aby zabawa zimowa była bezpieczna (na podstawie odkrywki obrazkowej).
8. Zabawa dydaktyczna pt: „Bezpieczne – niebezpieczne” – segregowanie obrazków przedstawiających zabawy bezpieczne i niebezpieczne.
9. Zabawa bieżna „Zaprzęgi”
Dzieci dobierają się parami i tworzą zaprzęgi (konik i sanki). Przy muzyce przemieszczają się po sali w ustalonym kierunku. Na przerwę w muzyce zamieniają się w lodowe posągi. Para, która się poruszy odpada z gry.
10. Zabawa rzutna z gazetami. Dzieci tworzą „kulki śniegu” z gazet. Dzielą się na 2 zespoły. Następnie rzucają śnieżkami próbując trafić do obręczy położonej na dywanie. Następnie przeliczają „trafione” kule.
11. Praca plastyczna „Bałwanek” – dzieci tworzą bałwanka z płatków kosmetycznych.