Scenariusz z kształtowania pojęć matematycznych dla dzieci 5-6-letnich
Opracowała: Sylwia Duch
TEMAT: „Dodaj lub odejmij” – zabawa dydaktyczna.
CEL OGÓLNE:
- utrwalenie cyfr i znaków matematycznych
- sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie opanowania dodawania i odejmowania
- rozwijanie zdolności zapisywania i rozwiązywanie prostych działań matematycznych
- manipulowanie przedmiotami i ustalanie wyniku dodawania;
- utrwalenie liczebników głównych i porządkowych w zakresie 10 (6l.), 6 (5l.);
- stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów;
- tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania;
- organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi;
- kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele operacyjne
dziecko:
– posługuje się liczebnikami głównymi od 1 do 6 (5-latki); od 1 do 10 (6-latki);
– prawidłowo posługuje się liczebnikami porządkowymi: pierwszy......szósty (5-latki); pierwszy......dziesiąty (6-latki);
– dodaje i odejmuje w zakresie 10 (6-latki);
– przelicza elementy;
– zna symbole graficzne liczb oraz znaki: +, -, =;
– układa działania do podanych zadań (6-latki);
– układa zadania do podanych działań (6-latki);
– czyta nazwy kwiatów (6-latki);
– klasyfikuje zbiory według malejącej lub wzrastającej liczebności.
Metody:
podająca – objaśnienie,
problemowe – aktywizujące, zabawa dydaktyczna,
praktyczne – pokaz, ćwiczenia
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.
Media edukacyjne : kartoniki z cyframi, napisy kwiatów: stokrotka, mak, rumianek, jaskier, napisy działań matematycznych, 10 liści wyciętych z brystolu, sylwety biedronek z różną ilością kropek od 1 do 10;sylwety kwiatów z działaniami matematycznymi, , kartki do pracy indywidualnej 5-latki dorysowują kropki biedronkom tyle ile wskazuje cyfra, 6-latki łączą chmurki ze słoneczkami tak, aby ich zapisy dawały takie same wyniki.
Przebieg zajęcia:
1. Na tablicy przypięte są kartoniki z cyframi: 2, 3, 5, 6, 7, 10. Na drugiej stronie tych kartoników zapisane są sylaby: la, to, słon, ko, kwia, ty. Kartoniki są przypięte w sposób chaotyczny. Niżej przypinam napisy: stokrotka, mak, rumianek, jaskier oraz cztery działania matematyczne: 6+3=9
2+1=3 4+4=8 4+3=7
3. Porządkowanie kartoników z liczbami od najmniejszej do największej.
4. Odwrócenie kartoników z liczbami i odczytanie wyrazów: lato, kwiaty, słonko.
5. Dopasowanie zapisów działań matematycznych do nazw kwiatów (liczenie samogłosek i spółgłosek w wyrazach):
– Który zapis matematyczny pasuje do napisu: stokrotka, a który do napisu jaskier, mak, rumianek?
– Policzcie litery w tych wyrazach?
– Ile liter jest w wyrazie stokrotka?
– Ile jest w wyrazie jaskier, mak, rumianek?
– Dlaczego do wyrazu stokrotka pasuje zapis: 6+2=9?
– Dlaczego do wyrazu jaskier pasuje zapis: 4+3=7?
– Dlaczego do wyrazu mak pasuje zapis: 2+1=3?
– Dlaczego do wyrazu rumianek pasuje zapis: 4+4=8?
6. Zabawa pt. „Dopasuj listki do kwiatów”.
Na tablicy przypinam sylwety kwiatów, w środku których jest zapisane działanie matematyczne. Dzieci wyszukują i dopasowują do kwiatów odpowiedni listek (wynik), który dopinają do łodygi.
7. Zabawa ruchowa „Owady”.
Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce siadają na kwiatkach. Na kwiatku może usiąść tyle owadów, ile wskazuje liczba kropek lub cyfra.
8. Przeliczanie w zakresie 10.
– Na tablicy umieszczonych jest dziesięć sylwet liści, na których znajdują się sylwety biedronek z różną ilością kropek (od 1 do 10).
– Określenie, ile kropek ma biedronka na pierwszym......dziesiątym liściu. (liczba kropek na biedronkach nie odpowiada kolejności liści).
9. Sumowanie liczby kropek na biedronkach.
Dzieci dobierają po dwie sylwety biedronek tak, aby liczba kropek wynosiła sześć (5-latki), 10 (6-latki), przypinają cyfry lub zapisują działania matematyczne.
10. Praca indywidualna przy stolikach.
Dzieci 5-letnie dorysowują biedronkom tyle kropek, ile wskazuje liczba.
Dzieci 6-letnie łączą słoneczka z chmurkami tak, aby ich zapisy dawały takie same wyniki.
11. Ocena pracy dzieci.