Scenariusz zajęć zintegrowanych.
Czas trwania: 45 minut.
Krąg tematyczny: Kochane mamy.
Temat dnia: Nie tylko raz w roku.
Cele ogólne:
• wzmacnianie uczuć i szacunku do matki oraz więzi z nią;
• doskonalenie umiejętności zamykania myśli w formie zdania;
• utrwalenie poznanych części mowy;
• nawiązanie do umiejętności praktycznych (zegar, kalendarz);
• wzbogacenie wiedzy i słownictwa związanego z tematem „matka”;
• kształtowanie umiejętności oceny postępowania bohaterów;
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanego tekstu;
• rozumienie roli mamy w domu;
• kształcenie umiejętności obliczania iloczynów;
• czytanie życzeń.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• wypowiada się o swojej mamie;
• zna rolę mamy w rodzinie;
• przedstawia swoje uczucia do mamy;
• opisuje swoją mamę;
• wie jakie niespodzianki może przygotować mamie, aby okazać jej miłość i szacunek;
• rozumie, że miłość należy okazywać mamie w różnych sytuacjach życia codziennego, a nie tylko z okazji jej święta,
• wypowiada się pełnym zdaniem na określony temat;
• zna i różnicuje poznane części mowy;
• znajdzie i zaznaczy w kalendarzu wybrany dzień;
• wskazuje odpowiednią godzinę na zegarze;
• potrafi dokonać samooceny, nazwać i określić swoje uczucia.
Metody:
• słowna;
• praktycznego działania;
• zabawowa;
• burza mózgów;
Formy pracy:
• indywidualna;
• zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Karty z działaniami i tematem dnia, kalendarz, zegar, tekturowy wazon z łodygami, kwiatki, plansza ze słowem „matka” w różnych językach obcych, kolorowe płatki kwiatów, tekst opowiadania Dzień Matki, kartoniki z życzeniami, kolorowe kartki,
Przebieg zajęć.
I. WPROWADZENIE
1. Temat dzisiejszych zajęć odczytamy po rozwiązaniu i ułożeniu działań od najniższego wyniku do najwyższego i odwróceniu kart na drugą stronę.
Dzieci losują karty, demonstrują działania ustawiają się zgodnie z poleceniem, sprawdzają przez głośne odczytanie iloczynu i podanie wyniku. Odwracają karty. Odczytują zdanie. Zdanie umieszczone zostaje na tablicy. (załącznik 1).
2. Proszę przypomnijcie mi datę święta mam. Proszę jedną osobę o wyszukanie podanego dnia w kalendarzu. Następne osoby poproszę o zapisanie tej daty poznanymi sposobami.
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Słowo mama jest jednym z pierwszych słów wypowiadanych przez dzieci na całym świecie. W wielu językach brzmi podobnie.
• Po niemiecku : Mutter (mutti)
• Po rosyjsku: Mama
• Po francusku: Maman
• Po angielsku: Mather
• Po włosku: Mamma
• Po grecku: Meter
• Po hiszpańsku: Madre
Uświadomienie dzieciom, że brzmienie jest bardzo podobne, dotyczy bowiem bardzo szczególnej, ważnej osoby.
W języku polskim wyraz „matka” brzmi dość poważnie, oficjalnie. Jak zwracacie się do niej czule, na co dzień?
- mamusia, mateńka, mamunia itd.
Dzieci (po jednym) wybierają kolorowe płatki kwiatu, na których napisane są wyrazy i układają je promieniście wokół koła z napisem „MATKA”. Powstaje duży kwiat umieszczony na tablicy.
2. Co wiemy o tych wyrazach – jaka to część mowy?
Powtórzenie wiadomości o rzeczownikach.
Te wyrazy pochodzą od jednego wyrazu, a więc można o nich powiedzieć, że należą do .... („rodziny wyrazów”).
3. A teraz przypomnimy wiadomości o przymiotnikach.
Na tablicy zamieszczony jest wazon , w którym są łodygi bez kwiatów. Proszę abyście na otrzymanych kwiatkach zapisali po jednym przymiotniku określającym waszą mamę, następnie dopasujcie swoje kwiatki do łodyg.
4. Czytanie opowiadania. Przeczytam teraz wam opowiadanie pod tytułem Dzień Matki. Słuchajcie uważnie i pomyślcie jak bohaterowie opowiadania uczcili Dzień Matki? (załącznik 2).
Analiza tekstu:
• Jak Romek uczcił Dzień Matki?
• Jak Artur uczcił Dzień Matki?
• Dlaczego pani pochwaliła Artura, a nie Romka?
• Jakie godziny zostały wymienione w opowiadaniu?
• Wskażcie godziny z opowiadania na zegarze.
Co zrobić, aby Dzień Matki trwał cały rok? – wypowiedzi uczniów.
Jak powinniśmy się zachowywać wobec mamy?
Jaki uczucia mają nam towarzyszyć?
Za co powinniśmy podziękować naszym mamom?
5. A teraz rozdam wam kartoniki z życzeniami dla waszych rodziców, które przedstawimy podczas przygotowanej dla nich uroczystości, która odbędzie się w czerwcu. (załącznik 3 ).
6. Pomocna dłoń.
Ponieważ wiem, że dzieci często zapominają o swoich obowiązkach, dlatego zrobimy sobie taką „pomocną dłoń”, która będzie przypominać o waszych zadaniach. Rozdam wam teraz kartki kolorowego papieru, na którym odrysujecie swoją lewą dłoń. Następnie wytniecie ją i na każdym palcu dłoni wpiszecie obietnice w formie zdań np. będę podlewał kwiaty, będę wynosił śmieci, będę sprzątał swój pokój itd.. Przekażemy te obietnice waszym rodzicom podczas przygotowywanego przez nas ich święta.
Odczytanie obietnic przez chętne dzieci.
III. ZAKOŃCZENIE
Ewaluacja
Uczniowie dokonują ewaluacji. Dzielą uczucia negatywne i pozytywne. Uczucia pozytywne wrzucają do walizki, natomiast negatywne wrzucają do kosza. (załącznik 4).
Opracowała:
Anna Szymańska
Załącznik 1.
0 * 20 = / Nie
2 * 4 = /tyl
4 * 4 = /ko
3 * 6 = /raz
3 * 7 = /w
4 * 6 = /ro
4 * 9 = ku!
Załącznik 2.
„Dzień Matki”
Pani powiedziała, że na następnych zajęciach będziemy mówić o tym, jak uczciliśmy Dzień Matki.
Romek postanowił spisać to sobie w punktach, bo Dzień Matki uczcił wspaniale i był pewien, że pani go pochwali. Zanotował wszystko i zgłosił się do odpowiedzi.
- Proszę pani, ja zrobiłem masę rzeczy. Po pierwsze , zjadłem o 13.00 zupę koperkową bez awantury! Po drugie, umyłem się sam, zupełnie sam i mama mnie pochwaliła. Zaraz, co jeszcze – oczywiście złożyłem mamie życzenia i mama zabrała mnie na ciastka, i zjadłem tylko dwa, i nie prosiłem, żeby mama kupiła mi trzecie. Kiedy tatuś przyszedł do domu, przypomniałem mu, żeby zatelefonował do babci. Tatuś powiedział, że już to zrobił z samego rana o godzinie 8.30, ale to nieważne, ważne , że ja pamiętałem. Zaraz , kartka mi spadła ... No i dalej, sprzątnąłem naczynia ze stołu po obiedzie i nawet odłożyłem na miejsce plastikowe serwetki, a okruszki wrzuciłem do śmieci. O, poszedłem na podwórko z Korą, to nasz piesek, mały, ale strasznie fajny, i nalałem jej wody do miseczki. Potem nie zrobiłem awantury, żeby oglądać w telewizji film po ‘Wiadomościach”, który był o godzinie 20.15. A kiedy już leżałem, zawołałem mamę tylko cztery razy, żeby mi dała herbatkę, raz bo coś szeleściło, raz, żeby mi poprawiła kołderkę, a raz, żeby ją jeszcze pocałować z okazji Dnia Matki. Tak, że mama nie straciła dużo z tego filmu, który oglądała z tatą.
- I to już koniec?- zapytała pani.
- Tak – odpowiedział zadowolony z siebie.
Pani ciężko westchnęła, a chłopiec pomyślał, że pewnie z zachwytu. Potem wywołała do odpowiedzi Artura.
- Ja zrobiłem mamie korale z makulatury. Przyszykowałem wszystko do obiadu, nakryłem do stołu i razem z siostrą zrobiliśmy ciasteczka. Poprosiliśmy, żeby mama usiadła i nic nie robiła. Wieczorem o 19.20 pokazaliśmy mamie zdjęcia, które zrobiliśmy w tajemnicy, niby „ukrytą kamerą”. Mamie się bardzo podobały. I już.
Romek wcale nie mógł zrozumieć, dlaczego pani pochwaliła Artura, a jego jakoś mniej. Chyba, że pochwałą było to westchnienie. Ale dorosłych, doprawdy, trudno rozumieć.
Załącznik 3.
Za co kochamy rodziców
1. Za to, że nie są od święta.
2. Że choć zmęczeni zawsze uśmiechnięci!
3. Że zawsze mnie rozumieją.
4. Dobre rady dawać umieją.
5. Są najlepszymi przyjaciółmi!
6. Na spacer chodzą ze mną w niedzielę!
7. Zawsze mi ufają.
8. W chorobie mnie pielęgnują..
9. I na dobranoc zawsze całują!
10. O urodzinach zawsze pamiętają.
11. Przytulają kiedy nocą się lękam.
12. Mama jest lekiem na przeziębienie.
13. I aspiryną na dziecka zmartwienie.
14. Mama i tata wybacza i zapomina.
15. Tata i mama dla dziecka to witamina.
16. U mamy i taty najlepiej gdy jest źle.
17. Bo tata i mama zawsze pocieszy mnie.
18. I gdy dostanę dwóję z polskiego!
19. I gdy się kłócę ze swym kolegą!
20. Mama i tata pomoże rozwiązać problemy.
21. Do kogo o pomoc dobrze już wiemy!
22. Do kochanych rodziców.
Załącznik 4.
Strach, radość, miłość, żal, gniew, szczęście, zadowolenie, złość, spokój, smutek, życzliwość, przyjemność.