Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 6 – 5 letnich
W dniu 15 .04. 2014 r.
Przygotowanie i prowadzenie : Danuta Ochota
TEMAT : Świąteczne zakupy - zabawy matematyczne .
Cele : Dziecko :
• Wymienia różne rodzaje sklepów i wie , jakie produkty można w nich kupić .
• Czyta wyrazy – nazwy sklepów i nazwy różnych produktów;
• Potrafi dodawać i odejmować na palcach i innych zbiorach zastępczych.
• Korzysta z umiejętności dodawania i odejmowania w sytuacjach zadaniowych.
• Posługuje się liczebnikami porządkowymi w sytuacjach zadaniowych.
• Próbuje samodzielnie układać działania matematyczne za pomocą cyfr i znaków.
• Rozumie, jakie umiejętności matematyczne są potrzebne do samodzielnego robienia zakupów.
• Wie, że może chodzić na zakupy tylko pod opieką osób dorosłych – nie oddala się od nich w czasie zakupów.
Metody : słowne – wiersz, rozmowa, instrukcje,
oglądowe – pokaz , odczytywanie wyrazów na planszy, liście zakupów,
czynne – metoda zadań do wykonania, ćwiczeń, aktywność ruchowa, matematyczna
( el. met. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej )
Formy pracy : zbiorowa i indywidualna;
Środki dydaktyczne :
Wiersz U. Piotrowskiej „ Ulica Handlowa ”, duża plansza - Galeria handlowa z ponumerowanymi 8 piętrami , windą i nazwami sklepów, Lista zakupów ( słowno – obrazkowa ),liczmany i cyfry , tekturki dla każdego dziecka oraz kartoniki z cyframi i znakami matematycznymi, kartoniki – kostki o różnej liczbie oczek lub patyczki, 2 duże kostki do gry, karty pracy dostosowane do możliwości dzieci, nagrania CD , żetony z cyframi 1- 8, duże klocki do zabawy w sklep.
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1. Zabawa integrująca grupę przy piosence „ Raz , dwa, trzy, cztery...”
2. Słuchanie wiersza Urszuli Piotrowskiej „ Ulica Handlowa ”
Na ulicy Handlowej
Sklep przy sklepie przystanął.
Tam robimy zakupy
Razem z tatą i mamą.
Uśmiechnięci sprzedawcy
Pędzą do nas z radami
I po chwili zakupów
Pełny koszyk już mamy.
Chleb i masło ze sklepu spożywczego,
W obuwniczym wybrane kalosze,
Kolorowa książeczka z księgarni,
Z warzywniaka owoce i groszek.
Tulipany i róże z kwiaciarni,
Zeszyty ze sklepu papierniczego,
Pachnące kremy z drogerii,
Misie, lalki ze sklepu zabawkowego,
A słodkie ciasteczka z cukierni.
Kiedyś będę sprzedawcą
W sklepie pełnym zabawek.
Żeby sprzedać zabawkę,
Trzeba wielką mieć wprawę.
Na sklepowe wystawy
Lubię patrzeć przez szyby.
I kupować towary,
Tak po prostu, na niby.
Analiza treści wiersza :
- O jakiej ulicy była mowa w wierszu ?
-Co dziecko z rodzicami robiło na ulicy Handlowej ?
- Jakie sklepy były na ulicy Handlowej ?
- Jakie produkty kupiła rodzina ?
- O czym marzyło dziecko w tym wierszu ?
- Jakie trzeba mieć umiejętności , żeby samodzielnie robić zakupy lub być sprzedawcą ?
- Czy dzieci takie jak wy mogą same robić zakupy w dużych sklepach lub na takiej ulicy Handlowej ?
3. Poszukiwanie ukrytej niespodzianki - zabawa tropiąca ( chodzenie wg instrukcji n .)
N. zaprasza dz. do zabawy w robienie zakupów, ale najpierw muszą odnaleźć planszę, która będzie do zabawy potrzebna. Dz. staja w wyznaczonej części sali, N. podaje instrukcje wg których należy się poruszać, aby odnaleźć planszę ( jest ukryta w przeciwległej części sali.)
4. Zakupy w galerii handlowej – zabawy matematyczne
N. przypina na tablicy planszę z budynkiem o 8 piętrach, windą i nazwami sklepów. Dyżurni rozdają dzieciom tekturki oraz kartoniki z kostkami , cyframi i znakami ( w razie potrzeby n. rozdaje wybranym dz. patyczki do liczenia ).
Sklepy umieszczone są na piętrach : 1 – spożywczy, 2 – ubrania, 3 – obuwie, 4 – papierniczy, 5 – kwiaciarnia, 6 – cukiernia, 7 – zabawkowy, 8 – księgarnia.
Dz. odkrywają, że na tablicy- oprócz Galerii Handlowej jest także „ Lista zakupów ”.
Dz. kolejno odczytują co trzeba kupić .
1 dz. chętne prosi windziarza, aby zawiózł je na ... piętro ( wszystkie dz. liczą kolejne piętra liczebnikami porządkowymi). Dz. dokonuje zakupów ( układa liczmany na tablicy wg polecenia z listy zakupów, dz. układają kostki ilustrujące rozwiązanie zadania – mogą ułożyć także matematyczne działanie za pomocą cyfr i znaków ). Zadań jest 8 – tyle ile punktów na liście zakupów ( każde zadanie realizowane jest w innym sklepie i na innym piętrze budynku) Po dokonaniu zakupów każdorazowo dz. prosi windziarza, aby zawiózł je na dół; dz. znów liczą piętra w kolejności malejącej.
Zadania na liście zakupów :
- Bukiet z 3 tulipanów i 3 goździków dla babci Krysi,
- Ciapy dla całej rodziny ( 4 osób ),
- 2 koszulki , 2 swetry, 1 spódnica dla mamy, 1 krawat dla taty,
- 5 pluszowych króliczków, 2 lalki,
- 4 zeszyty w kratkę , 4 ołówki,
- 3 książki dla dzieci, 2 albumy ,
- 4 pączki, 4 ciastka, ( 2 pączki zjadamy po drodze )
- 4 bułeczki, 2 soki owocowe, 2 jogurty,
Po wykonaniu wszystkich zadań z listy zakupów dz. odkładają tekturki i pomoce na wskazane miejsce.
5. Zabawa ruchowa „ Matematyczna gimnastyka ”
Dz. rzucają 2 dużymi kostkami, dodają wyrzuconą liczbę oczek i wykonują taką ilość wybranych ćwiczeń np. przysiady, podskoki na 1 nodze, skłony, pajacyki, wymachy rąk – duże koła ,itp. wg propozycji dzieci.
6. Indywidualna praca dzieci – karty pracy
Dz. mają policzyć ile monet trzeba zapłacić za zakupy np.
Zając – 3 monety, koszyk – 4, kurczak – 1 ( dz. wpisują ilość monet za pomocą kółeczek w okienku; kto potrafi – zapisuje działanie matematyczne )
Sok – 2 monety, czekolada – 3
Jabłka – 4 monety, marchewka – 3
7.Zabawa ruchowa przy piosence „ Idziemy na zakupy ”
Dz. mogą poruszać się jak : misie, lalki, piłeczki ( wg treści piosenki )
7. „ Budujemy sklep ” – zabawa tematyczna z el. liczenia.
Dz. otrzymują żetony z cyframi ( po 1 ), 1 dz. sprzedaje klocki na sklep; można kupić tyle klocków, ile każe cyfra ( 1 klocek -1, 4 – 4 klocki), Dz. wspólnie budują sklep do zabawy