Kwiecień 2014r.
Zajęcia otwarte
Scenariusz zajęć oświatowych „Wielkanocne zwyczaje”
Uczestnicy: chłopcy z grupy wychowawczej I
Cele ogólne:
• Utrwalenie znajomości polskich zwyczajów wielkanocnych
• Kształtowanie zgodnego współdziałania w zespołach
Cele operacyjne:
• Wychowanek potrafi wymienić zwyczaje wielkanocne
• Zna kolejność zdarzeń związanych ze świętami wielkanocnymi
• Potrafi nakryć do stołu zgodnie z zasadami savoir-vivre
• Umie wybrać potrawy podawane na stół wielkanocny
• Potrafi przeczytać krótkie napisy lub rozpoznać treść obrazka
• Przestrzega reguł pracy w grupie
• Umie przygotować koszyczek wielkanocny
• Potrafi policzyć w zakresie 20
Metody: słowna, praktycznego działania
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: karteczki z nazwami świąt, karteczki z nazwami i ilustracjami potraw, obrus, talerze, sztućce, filiżanki koszyczek, pisanki, baranek, bukszpan, chleb, kiełbasa, ilustracja ze „Świerszczyka”, karteczki z wypisanymi zdarzeniami związanymi z Wielkanocą, wiersz pt. „Wielkanoc”, karty pracy, tekst dot. Wielkanocy i Bożego Narodzenia
Przebieg:
1. Wprowadzenie do zajęć – przeczytanie wiersza „Wielkanoc” W. Osuchowskiej-Orłowskiej oraz rozmowa nt. genezy obchodów świąt wielkanocnych
2. Odszukanie nazwy zbliżającego się święta na karteczkach rozłożonych na dywanie (Boże Ciało, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Zmarłych)
3. Praca zbiorowa – układanie z rozsypanki kolejności zwyczajów wielkanocnych
- Niedziela palmowa
- Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Piątek i Sobota)
- Święcenie pokarmów – sobota
- Niedziela – Zmartwychwstanie Pana Jezusa – rezurekcja
- Śniadanie wielkanocne – dzielenie się święconym (jajka)
- Poniedziałek wielkanocny – śmigus dyngus (Lany poniedziałek)
4. Praca w zespołach
I zespół – nakrywanie do stołu wg zasad savoir-vivre
II zespół – wybranie i położenie na stole potraw na śniadanie wielkanocne (zapisanych na karteczkach lub przedstawionych na ilustracjach)
5. Wyszukiwanie na ilustracji ze „Świerszczyka” określonych przedmiotów i przeliczanie ich
6. Przygotowanie koszyczka wielkanocnego
7. Karty pracy – wybór czynności związanych z Wielkanocą
8. Rozmowa nt. właściwego zachowania się w drugi dzień świąt – śmigus dyngus
9. Podsumowanie i podziękowanie za zajęcia
Prowadzący: M. Kęczkowska