SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI „DNIA MATKI”
( Uroczystość z udziałem rodziców)
Grupa: II (3-LATKI)
Cele ogólne: - wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez wspólne
uczestnictwo w zajęciach dzieci z mamami
- zaprezentowanie umiejętności dzieci
- rozwijanie postaw społecznych
Cel pośredni: - wzbudzanie uczuć przywiązania i szacunku do najbliższych
Cele operacyjne: - dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę
- dziecko potrafi okazać szacunek mamie poprzez wręczenie
laurki i złożenie życzeń
- dziecko odczuwa radość ze wspólnej zabawy
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: praca z całą grupą, indywidualna
Organizacja: dzieci na krzesłach
Środki dydaktyczne: dekoracja w sali, mikrofon, magnetofon, płyta CD, laurki
kubki z nasączoną watą: cytryną, cebulą, tamburno,
stolik, sztućce, pudełko, opaska na oczy, naklejik, stoliki
z poczęstunkiem
PRZEBIEG:
1. Goście zgromadzeni przy stolikach.
Dzieci siedzą na krzesłach ustawionych w półkolu na dywanie zwrócone w kierunku swoich mam.
2. Przy akompaniamencie granym przez nauczycielkę na pianinie, dzieci śpiewają piosenek: „Jestem przedszkolaczek”, „Żuczki”.
3. Powitanie gości przez nauczyciela i zaproszenie do udziału w uroczystości.
4. Prezentacja przez dzieci wierszy i piosenek składających się na program artystyczny.
Dzieci , które recytują wiersz podchodzą do mikrofonu , prezentują wiersz, kłaniają się i wracają na miejsce.
Wiersz: „ Powitanie”- indywidualnie recytuje Amelka
Rozpoczynamy koncert życzeń
Na Waszą cierpliwość liczę
Już chwileczkę poczekacie
pięknych piosenek posłuchacie.
Piosenka: „ Małe pajączki” – dwoje dzieci śpiewa piosenkę – Kinga i Kacper. Pozostałe dzieci ilustrują ruchem treść piosenki.
Małe pajączki zgrabne mają rączki
Plotą pajęczynkę, by nakarmić swą rodzinkę.
Nagle przyszedł wiatr, zdmuchnął cały świat
Zerwał pajęczynkę przewrócił rodzinkę.
Wiersz: „Moja mama”- indywidualna recytacja Marcel
Moja mama jest najlepsza
Tak zawsze naj, naj, naj
Dbajmy o to, aby dla niej
Był na świecie tylko maj.
Wiersz: „Jedno serce”- indywidualna recytacja Paulinka
Ale jedno serce mam
Komu moje serce dam.
Dam je Tobie mamo miła
Bo w nim miłość, radość i siła.
Piosenka: „Tany, tany, tany”- dzieci śpiewają piosenkę jednocześnie ilustrując treść piosenki ruchem rąk i nóg – trzy razy w różnych tempach (wolne, średnie i szybkie)
Tany, tany, tany
to taniec dla mamy.
Bardzo ją kochamy.
Oj, tak, tak, tak, tak, tak
I powiedzieć chcemy,
bo to dobrze wiemy,
że nigdy nie chcemy,
by mamy było brak. Hej!
Wiersz: „Dla mamy”- wspólna recytacja Oskara, Kubusia, druga zwrotka Julia, Małgosia
Moja mama fajna jest
o tym ja najlepiej wiem.
Gdy mi smutno jest i źle
zawsze przy mnie blisko jest.
Bo mama, bo mama
najlepiej wszystko wie.
bo mama, bo mama
tak bardzo kocha mnie.
Wiersz: „Mama”- indywidualna recytacja Konrada
Małe moje ręce, serduszko gorące
Nikt mnie nie kocha,
Jak mama pod słońcem.
5. Zaczarowanie przez dzieci przedmiotów przy tańcu integracyjnym wg C.Orff
„Czary- mary”. Dzieci śpiewają piosenkę ilustrując ruchem jej treść.
6. Konkurs dla mam. Chętne mamy rozpoznają zapachy, które znajdują się w kubkach, następnie poprzez dotyk rozpoznają dany przedmiot. W nagrodę mamy otrzymują naklejkę i cukierka.
6. Rozdanie dzieciom laurek w kształcie kwiatka (wcześniej przygotowanych przez dzieci). Wspólna recytacja wiersza wszystkich dzieci „Małe serce”
Mamo, mamo, cóż Ci dam- małe serce, które mam
A w tym sercu mały kwiatek
Żyj nam mamo, żyj sto latek.
7. Dzieci podchodzą do swoich Mam i składają im życzenia oraz wręczają upominki.
8. Zaproszenie Mam do tańca w kole i wspólna zabawa z dziećmi:
- „Dwóm tańczyć się zachciało”
- „ Czy chudzi, czy grubi”
- „Mamo ,tato co ty na to?”
9. Poczęstunek
10. Oglądanie prac dzieci w segregatorach.
11. Wspólne zdjęcie pamiątkowe. Pożegnanie