Scenariusz akcji prozdrowotnej pt. „Królik Zdrowuś edukuje”
Akcja o charakterze prozdrowotnym była skierowana do przedszkolaków (5 i 6 – latki). Maluchy po wcześniejszych uzgodnieniach przyszły do naszej szkoły (gimnazjum) w przygotowanych przebraniach za owoc lub warzywo. W akcji wzięli też udział uczniowie niepełnosprawni uczęszczający do naszej szkoły.
Cel akcji:
- edukacja prozdrowotna,
- chęć dzielenia się wiedzą ( gimnazjaliści uczą przedszkolaków zdrowego stylu życia),
- szerzenie idei integracji.
Przebieg uroczystości:
Pierwsza część akcji odbyła się na boisku szkolnym, gdzie dzieci bawiły się z kolorowymi chustami Klnazy.
Druga część odbyła się w sali gimnastycznej szkoły, gdzie wszyscy uczestnicy dzieci, zaproszeni goście ( u nas to były Panie z Sanepidu), nauczyciele, włączeni w pomoc rodzice, zatańczyli energetyczną zumbę do dziecięcych piosenek. Zumbę poprowadziła nauczycielka wychowania fizycznego z naszej szkoły.
Całą akcję prowadziły uczennice III klasy gimnazjum. Jedna z dziewczynek miała strój królika i pomalowaną twarz na wzór królika. Druga dziewczynka była narratorem przebranym za sałatę (zielony strój, spódniczka z flizeliny, zielony kapelusz i pomalowana twarz). Pozostałe uczennice będące Witaminkami ubrały się w kolorowe stroje.
Przywitanie na sali gimnastycznej.
Narrator: - Witamy serdecznie Was - mali przyjaciele, panie wychowawczynie, panie z Sanepidu, lokalne media oraz wszystkich uczestników dzisiejszej zabawy. Pragniemy zaprosić Was do udziału w akcji, pt. „Królik Zdrowuś edukuje”. A oto Królik Zdrowuś – posłuchajcie, co chce Wam powiedzieć.
Królik: - Witam Was moje małe chwaty, zapraszam Was na witaminowe party. Jesteście przebrane za owoce i warzywa i tak zabawa się zaczyna. A że zumba to jest szał, dorosły też uciechę będzie miał. W trakcie tańca moje Witaminki wybiorą najpiękniejszy strój chłopczyka i dziewczynki.
(Witaminki obserwują dzieci i wybierają strój).
(po zumbie)
Królik: - Zdrowy, czysty przedszkolaczek lubi biegać, chętnie skacze. Wie to każdy zuch, że dla zdrowia potrzebny jest ruch.
Królik: - Tańczyliście przepięknie i straciliście dużo energii, więc zapraszam Was teraz na zdrowy poczęstunek. Ale pamiętajcie, że przed posiłkiem trzeba zawsze myć ręce, dlatego zapraszam Was najpierw do łazienki.
(Mycie rąk w łazienkach w szatni sali gimnastycznej).
Trzecia część akcji odbyła się w auli szkoły, gdzie został przygotowany zdrowy poczęstunek: pokrojone na cząstki jabłka i marchewki oraz soki przecierowe.
Królik: - Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Wszyscy mają dziarskie minki, bo zjadają witaminki.
Narrator: - Zapraszamy na poczęstunek. Usiądźcie wygodnie, a moje przyjaciółki Witaminki podadzą Wam te pyszne i zdrowe smakołyki.
(Po poczęstunku).
Narrator: - Macie już dużo siły, więc zapraszamy Was do kolejnej zabawy. Oto tablica podzielona na dwie części. Po jednej stronie widzicie napis „Zdrowe”, a po drugiej „Niezdrowe”. Królik będzie Wam pokazywał różne ilustracje produktów spożywczych, a Wy będziecie mówić po której stronie je przyczepić. Prosimy jedną dziewczynkę i jednego chłopczyka, a Wy podpowiadajcie im, gdzie mają to przyczepić.
Ilustracje produktów zdrowych i niezdrowych zostały wykonane techniką wydzierankową. A wśród nich pojawiły się jabłko, gruszka, burak, marchewka, pietruszka, śliwka, czereśnie, hamburger, chipsy, frytki, cola, baton czekoladowy, cukierki, lizak. Wybrane dzieci przyczepiały produkty pod napisem ZDROWE i NIEZDROWE do tablicy na magnes.
(Królik pokazuje produkty, dzieci przyczepiają).
Po wykonaniu zadania Królik mówi: - Żeby zdrowym być jak ryba trzeba jeść owoce i warzywa. Nie czekoladki i landrynki, ale owocowe i warzywne witaminki.
Narrator: - Teraz ogłosimy wyniki konkursu na najpiękniejszy strój dziewczynki i chłopczyka. Witaminkom najbardziej spodobał się strój... (wręczanie nagrody).
Królik: - Teraz muszę sprawdzić, co dzieci zapamiętały z naszego spotkania.
Narrator: - Zapraszamy przedstawicieli grup do prezentacji przygotowanych piosenek.
Po nawiązaniu współpracy z wychowawczyniami grup przedszkolnych dzieci były wcześniej przygotowane do występów. Każda grupa miała swoją reprezentację, która recytowała wierszyki lub śpiewała piosenki o zdrowym odżywianiu, owocach i warzywach.
Królik: - Wasze występy bardzo mi się podobały. W nagrodę przyjmijcie małe upominki. A dla pozostałych też mamy niespodziankę.
(Witaminki rozdają prezenty dla występujących grup i pozostałych dzieci, które udało nam się pozyskać od sponsorów).
Narrator: - Na koniec zróbmy Królikowi niespodziankę i wykrzyknijmy na podsumowanie taką rymowankę: „Zdrowuś edukuje: Przedszkolak zdrowo konsumuje i sporty trenuje!”
Uwaga na trzy, cztery wszyscy razem i głośno.
TRZY CZTERY !!!
Hasło to dzieci przećwiczyły wcześniej ze swoimi nauczycielkami w przedszkolu.
Królik: - Pięknie moi kochani. Dziękujemy Wszystkim za przybycie i udział w naszej akcji. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie Wam się podobało i będziecie pamiętać, co sprzyja zdrowiu. Do zobaczenia.