„NA WIEJSKIM PODWÓRKU”
Konspekt zajęcia dla dzieci 3-4 letnich
TEMAT ZAJĘCIA- „ Poznajemy zwierzęta z wiejskiego podwórka”
CELE OGÓLNE:
- rozpoznawanie i nazywanie wybranych zwierząt wiejskich
- wzbogacenie słownictwa
- naśladowanie odgłosów niektórych zwierząt
- usprawnianie narządów mowy
- doskonalenie umiejętności przeliczania
- rozwijanie słuchu poprzez rozpoznawanie i różnicowanie głosów zwierząt
- doskonalenie umiejętności podziału wyrazów na sylaby
- składanie obrazka z 3 części
- aktywne uczestniczenie w zajęciach ruchowych
- dostosowanie metod pracy do potrzeb i możliwości dzieci
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dz. zna i potrafi nazwać niektóre zwierzęta domowe
- dz. rozróżnia głosy zwierząt
- dz. potrafi ułożyć obrazek z 3 części
- dz. potrafi swobodnie wypowiadać się na określony temat
- dz. potrafi rozwiązać zagadkę słowną
- dz. kształtuje aparat oddechowy
- dz. chętnie uczestniczy w zabawie.
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
- doskonalenie percepcji wzrokowej
- rozwijanie i uwrażliwianie słuchu
- zachęcanie do podejmowania zabaw związanych z ruchem
- ruch przy muzyce
- poznawanie świata zwierząt
- wzbogacanie słownictwa
- wykonanie prac plastycznych
- dzielenie wyrazów na sylaby
METODY:
- słowna - rozmowa, pogadanka, instrukcje i objaśnienia
- oglądowa - pokaz, obserwacja
- czynna – rozwiązywanie zadań ( przeliczanie elementów, rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych, praca plastyczna, udział w zabawach ruchowych)
FORMY:
- z całą grupą
- indywidualna ( stopniowanie trudności )
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Kolorowe ilustracje zwierząt wiejskich, kartoniki z sylwetami zwierząt, obrazki zwierząt pocięte na 3 części, klej, kolorowe kartki papieru, piórka, zagadki, płyta CD ( odgłosy zwierząt, muzyka poważna), odtwarzacz CD,naklejki
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie wg M. Bogdanowicz „ Wszyscy się witamy”
2. Rozwiązywanie zagadek – koń, krowa, kura, kogut, kaczka, pies, kot, świnia. Po każdej prawidłowo rozwiązanej zagadce wybrane dziecko pokazuje ilustrację odgadnionego zwierzęcia, a następnie cała grupa naśladuje jego głos.
3. Zabawa ruchowa do muzyki „ Wiosna” Vivaldiego
Dzieci otrzymują kartoniki z różnymi sylwetami zwierząt. Kiedy usłyszą muzykę poruszają się po dywanie w jej rytm- idą na spacer ze swoim zwierzątkiem. Na przerwę w muzyce, zatrzymują się i patrzą w stronę nauczycielki, która w tym momencie unosi do góry ilustrację z wybranym zwierzątkiem np. kotem. Dzieci posiadające kartoniki z kotkiem przybiegają do nauczycielki. Następnie liczymy, ile ich jest.
4. Zabawa słuchowa
Dzieci siedzą na dywanie. Każdy trzyma kartonik z sylwetą zwierzątka.
Dzieci słuchają odgłosów zwierząt z płyty CD. Które dziecko usłyszy głos swojego zwierzątka wstaje, a reszta dzieci dzieli odgadnięty wyraz na sylaby. np kacz-ka, ku-ra, kro-wa.
5. Indywidualna praca, omówienie sposobu wykonania pracy
Każde dziecko otrzymuje obrazek pocięty na 3 części- zwierzę z wiejskiego podwórka. Przy czym obrazki dla dzieci 4 letnich są bogatsze w treść oraz cięte po skosie, dla 3 latków przedstawiają tylko jeden element- postać zwierzęcia oraz cięte prosto.
Zadanie będzie polegało na złożeniu obrazka w całość i naklejeniu go na kartkę papieru. Po skończonej pracy każde dziecko ma za zadanie podać nazwę zwierzątka na obrazku, który wykonał.
5. Ćwiczenie oddechowe „ Dmuchamy w piórka, które zgubiła kurka”