Konspekt lekcji języka niemieckiego w klasie VI
Prowadzący: Katarzyna Domaradzka
Cel ogólny: praca ze słownictwem
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
• nazwać w języku niemieckim produkty żywnościowe
• odmienić poprawnie czasowniki
• opowiedzieć co lubi kolega, koleżanka
• odpowiedzieć na pytania "Was isst du gern?", "Was isst du nicht gern?"
• uzupełnić tekst z lukami po usłyszeniu nagrania
Formy pracy: indywidualna, grupowa i zbiorowa
Przebieg lekcji:
Powitanie, podanie tematu lekcji.
Uczniowie przypominają odmianę czasowników “jeść” i ”pić”. Następnie podzieleni na grupy otrzymują karteczki z produktami żywnościowymi, które powinni dopasować do nazw. Po tej czynności uczniowie prezentują efekty swojej pracy. Następnie każdy otrzymuje kartę z pytaniem o preferencje żywieniowe swoich kolegów i koleżanek, tzn. ma on odnaleźć osoby, które lubią dane produkty poprzez zadanie konkretnego pytania i wpisać ich imiona do tabeli. Uczniowie prezentują wyniki swoich wywiadów.
W następnym ćwiczeniu sprawdzana jest sprawność słuchania. Uczniowie na podstawie wysłuchanego tekstu piosenki uzupełniają luki. Po wykonaniu zadania wspólnie śpiewamy piosenkę.
Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych, w których układają dialogi z rozsypanki wyrazowej. Wyniki pracy są porównywane na forum, grupa, która ułoży poprawnie oba dialogi otrzymuje plusy.
Sałatka owocowa: uczniowie ustawiają krzesła w formie koła, braku jednego krzesła. Każdy nazywa się jak owoc, np. Pomarańcza, banan, jabłko lub gruszka. Osoba w środku wymawia owoce, z których chce zrobić sałatkę, osoby wywołane muszą zmienić miejsce.
Na koniec lekcji wspólnie śpiewamy piosenkę