X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2296
Przesłano:

Wprowadzenie dwuznaku ch na podstawie wyrazu "choinka". Scenariusz zajęć w klasie 1

Krąg tematyczny: Jesteśmy klientami
Temat dnia: Przedświąteczne zakupy
Czas: 3 jednostki lekcyjne

Zapis w dzienniku lekcyjnym:
Rozpoznawanie drzew iglastych na podstawie gałązek i długości igieł . Kształtowanie pojęć: drzewa iglaste, choinka, świerk, sosna, jodła. Wprowadzenie dwuznaku "ch, Ch" w oparciu o wyraz podstawowy choinka. Czytanie sylab i tekstu ,,Drzewko pachnące lasem. Czytanie słów i ich podział na sylaby, głoski, litery. Układanie zdań z rozsypanki zdaniowej. Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.

Cele ogólne:
1.Uświadomienie dzieciom jak nasze decyzje wpływają na stan środowiska i jak można zadbać o środowisko naturalne.
2.Poznanie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
3.Wprowadzenie dwuznaków ch, Ch.

Cele operacyjne:
1.Zna nazwy niektórych gatunków drzew iglastych.
2.Wie, dlaczego należy chronić drzewa w lesie.
3.Rozumie pojęcie choinka.
4.Rozpoznaje dwuznak ch.
5.Dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów z dwuznakiem ch.
6.Pisze dwuznak ch w liniaturze.
7.Wypowiada się całymi zdaniami.
8.Układa zdania z rozsypanki wyrazowej.
9.Rozpoznaje na ilustracjach drzewa iglaste po kształtach i igłach.
10.Rozumie pojęcia drzewa iglaste, choinka.
11.Potrafi rozpoznawać samogłoski i spółgłoski.
12.Potrafi dzielić wyrazy na sylaby.
13.Dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10.
Metody:
Wg Okonia Asymilacji wiedzy (rozmowa, pogadanka, praca z tekstem)
Praktyczna
Samodzielnego dochodzenia do wiedzy
INFORMACYJNA (podające): wyjaśnianie;
HEURYSTYCZNA (poszukujące): problemowa.

Formy pracy:
Indywidualna jednolita
Zbiorowa jednolita
Indywidualna zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
ilustracje drzew (jodła, sosna, świerk)
naturalne okazy gałązek drzew iglastych, obrazki z gałązkami i podpisy, rozsypanka wyrazowa
podręcznik i karty pracy "Wesoła Szkoła" część 1 klasa I, choinka w klasie.

TOK ZAJĘĆ NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO

1.Sprawy organizacyjno – porządkowe. Sprawdzenie listy obecności
2.Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez zagadkę
O tym drzewku wiele mówić wam nie będę.
Pod jego gałązkami zaśpiewamy kolędę. (choinka)
3.Uświadomienie celu zajęć
Na dzisiejszych zajęciach zapoznamy się bliżej z drzewkiem, które w grudniu ozdabia
nasze mieszkania.
4.Ustalenie odpowiedzi na pytania
Jakie znamy drzewa, które są przez cały rok zielone?
Jak nazywają się liście tych drzew?
Jak będziemy nazywać wszystkie drzewa, które mają igły?
5.Oglądanie zawieszonych przez nauczyciela na tablicy ilustracji drzew iglastych, porównywanie ich wyglądów, igieł.
6.Przyporządkowywanie naturalnych okazów igieł do ilustracji ich drzew.
7.Ustalenie, które z tych drzew można ubrać na święta i jak nazywa się takie drzewko.
8.Śpiewanie znanej piosenki o choince.
9.Podział wyrazu "choinka" na sylaby, głoski, litery.
10.Wprowadzenie dwuznaku "Ch, ch" w oparciu o wyraz podstawowy "choinka".
Zapis dwuznaku "Ch, ch" w liniaturze w zeszytach.
11. Dobieranie podpisów do ilustracji gałązek drzew iglastych-wklejenie do zeszytów.
12.Wyszukiwanie dwuznaku "ch" w tekście czytanki "Drzewko pachnące lasem" – podręcznik str. 56
Ja przeczytam tekst z podręcznika, a wy w tym czasie odszukajcie w tekście czytanki wyrazy z dwuznakiem "ch" i za pomocą ołówka otoczcie je pętlą.
Odczytanie znalezionych wyrazów.
13.Rozmowa na temat przeczytanego tekstu i ilustracji.
Przyjrzyjcie się ilustracji w podręczniku, co dzieje się na ulicach miasta?
Kto robi zakupy?
Co kupują?
Po co kupują drzewko?
Jak nazywa się takie ubrane drzewko?
14.Układanie zdań ,zgodnie z kolorem z rozsypanki wyrazowej.
Świerk, sosna i jodła są zielone przez cały rok.
Choinka to wystrojone drzewko iglaste.
Wklejenie zdań do zeszytów. Przepisanie.
15. Ustalenie odpowiedzi na pytanie: Jaką choinkę można kupić na święta? Podręcznik str.57
Jakie choinki można mieć w domu na święta? (drzewka naturalne, ścięte; drzewka sztuczne; drzewka, stroiki wykonane z naturalnych gałązek; drzewka w doniczkach)
Czym można zastąpić naturalne drzewko w naszym domu i dlaczego? (drzewkiem sztucznym, stroikiem z gałązek)
Jakie są zalety prawdziwych drzewek i stroików wykonanych z naturalnych gałązek? (ładnie wyglądają i pachną)
Jakie są ich wady? (szybko usychają)
Jakie są zalety sztucznych drzewek? (ładnie wyglądają, nie opadają im igły, można je wykorzystać ponownie)
Jakie są ich wady? (nie pachną)
Jakie są zalety drzewek w doniczkach? (ładnie wyglądają, nie usychają, ładnie pachną, można je wykorzystać ponownie)
Jakie są ich wady? (nie mają)
Czym różni się las od plantacji drzewek? ( plantacje są sadzone po to, by móc wycinać drzewka właśnie na sprzedaż)
16.Postawienie problemu
Zastanówcie się teraz, jaką choinkę chcielibyście mieć w swoim domu na święta? Pomogą wam w wyborze gałązki drzewka z podręcznika, na których zapisane są różne przykłady.
Jaką choinkę wybrałeś? Dlaczego?
Osoby, które wybrały choinkę zrobioną z gałązek jodły, stroik, drzewko iglaste z plantacji, drzewko iglaste w doniczce lub sztuczną choinkę są prawdziwymi przyjacielami lasu. Możecie sobie przykleić w zeszycie z wyklejanki - znaczek – nagrodę.
17.Praca samodzielna uczniów w karcie pracy nr 63 "Wesoła Szkoła" cz. 2 klasa I ćw. 1,2,3,4.
18.Podsumowanie zajęć
Jak nazywają się drzewka, które zamiast liści mają igły?
Jakie drzewa są zimą zielone?
Jak nazywamy drzewko ubierane w grudniu na święta?
Co to znaczy "choinka"?
Jakie choinki możemy mieć swoich domach, aby nie niszczyć przyrody?
Jak jeszcze możemy zadbać o świąteczne drzewka?
19.Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
Ćwiczenia z wykorzystaniem monet.
Przedstawienie liczby 5 za pomocą monet różnej wartości K.64, ćw. 1.
Samodzielne czytanie treści zadania, rozwiązanie i uzupełnienie odpowiedzi K.64, ćw. 2.
Wykonanie działań na kalkulatorach. Zapis ich na wyświetlaczach K. 64, ćw. 4.
Samodzielne rozwiązywanie zadań o zakupach z uzupełnieniem działań i odpowiedzi oraz porównanie, kto więcej zapłacił K. 64, ćw. 5.
20.Odszukanie w wyklejance koron drzew iglastych i doklejenie ich do pni K. 65, ćw. 2 –wyklejanka.
21.Praca domowa K. 63, ćw. 5, K. 64, ćw. 3. Naucz się czytać tekst: „Drzewko pachnące lasem”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.