X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22943
Przesłano:

Obliczenia pieniężne - dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć edukacyjnych w klasie 3 edukacji wczesnoszkolnej

Temat zajęć: Obliczenia pieniężne- dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000.
Kl.3b
Czas trwania: 45 minut
Cel ogólny: ćwiczenia praktyczne - obliczenia pieniężne (proste przypadki dodawania i odejmowania w zakresie 1000).
Cele szczegółowe;
- liczenie (w przód i tył) setkami od danej liczby w zakresie 1000;
- zapisywanie cyframi i odczytywanie liczb w zakresie 1000;
- porównywanie dowolnych liczb w zakresie 1000,
- wykonywanie łatwych obliczeń pieniężnych i radzenie sobie w sytuacjach codziennych wymagających takich umiejętności;
- rozwiązywanie zadań tekstowych wymagające jednego działania,
- uczestniczenie w rozmowie, zadawanie pytań, udzielanie odpowiedzi i prezentowanie własnego zdania; poszerzanie zakresu słownictwa i struktur składowych,
- rozpoznawanie polskich banknotów i monet,
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Metody:
- słowne,
- oglądowe,
- praktyczne,
- aktywizujące
Środki dydaktyczne:
- kartoniki z działaniami i hasłem,
- monety i banknoty wydrukowane ,
- słomki do napojów,
- zadania z treścią,
- wydrukowane zabawki z cenami,
- wydrukowany banknot 200zl do pokolorowania,
- instrukcja dla dzieci,

Literatura: „Książka nauczyciela”- cz.3 „Raz, dwa, trzy”, program

Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci i przygotowanie do zajęć.
Nauczyciel przyczepia na tablicy kartoniki na których znajdują się działania matematyczne- dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000. Informuje uczniów, że ma w woreczku instrukcje co należy dalej wykonać. Prosi o odczytanie jej wybranego ucznia, który odczytuje ją głośno i wyraźnie.
Drogie dzieci!
Potraficie już liczyć do 1000. Spróbujcie rozwiązać więc działania matematyczne. Następnie ułóżcie wyniki obliczeń rosnąco (od najmniejszego do największego). Następnie odwróćcie kartoniki na druga stronę i odczytajcie hasło.
Życzę Wam powodzenia!
Wychowawczyni Dorota
Następnie nauczyciel prosi o pomoc w rozwiązaniu działań. Dzieci zgłaszają się i podchodzą do tablicy, aby wpisać wynik. Po wykonaniu zadania nauczyciel prosi, aby dzieci ułożyły wyniki rosnąco (od najmniejszego do największego). Chętne dzieci podchodzą do tablicy. Nauczyciel motywuje inne dzieci do aktywnej pracy na zajęciach. Następnie jedno dziecko obraca kartki na drugą stronę. Dzieci odczytują hasło: O – bli – cze – nia pie – nię – żne. Nauczyciel chwali uczniów za aktywną pracę na lekcji. Informuje dzieci, ze dzisiejszym tematem zajęć będą właśnie obliczenia pieniężne i prosi o otworzenie zeszytów do matematyki i zapisanie tematu lekcji: Obliczenia pieniężne - dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000. Nauczyciel zapisuje na tablicy. Przypomina o starannym zapisie i o podkreśleniu tematu.

2.Przypomnienie polskich banknotów i monet
Nauczyciel prosi dzieci, aby przypomniały jakie monety mamy w Polsce?
Dzieci udzielają odpowiedzi i przyczepiają na tablicy monety.
1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr, 1zl, 2zl, 5zl
Nauczyciel chwali za dobrze wykonane zadanie.
Następnie nauczyciel pyta dzieci jakie mamy banknoty w Polsce?
Dzieci udzielają odpowiedzi i przyczepiają na tablicy banknoty.
Nauczyciel chwali dzieci i mówi, ze skoro tak dobrze znają się na banknotach i monetach to z pewnością poradzą sobie z zadaniem

4. Zabawa w sklep
Nauczyciel przyczepia na tablicy wydrukowane rożne zabawki. Następnie czyta zadanie. Ola ma 400 zł. Co może kupić?

- robot 200zł
- piłka nożna 150 zł
- deskorolka 100 zł
- rower 500zł
- klocki lego 70 zł
- gra planszowa 40 zł
- paletki 20 zł
- samochód sterowany 300 zł
- piłka do koszykówki 50zl
- rolki 200zł
- gra planszowa 80 zł.
Dzieci obliczają w zeszytach, następnie na tablicy. Nauczyciel wspólnie z dziećmi sprawdza wykonane obliczenia.
3. Zabawa integrująca „ Rakieta”- liczenie od tylu do 1000
Nauczyciel zaprasza uczniów do niezwyklej podróży w Kosmos. Dzieci ustawione są w kręgu, bardzo blisko siebie. Na znak nauczyciela dzieci kucają i liczą wspak do 1000 i na słowo start wyskakują do góry. Następnie liczą do przodu.
4. Rozwiązanie zadania z treścią
Nauczyciel zapisuje zadanie na tablicy: Mama Tomka kupiła:
- spodnie (120zł)
- buty (100zł)
- kurtkę (300zl)
- skarpetki (50zł)
Ile mama zapłaciła za zakupy?
Obliczenie:
Odpowiedź:
Ile otrzymała reszty z 600zł?
Obliczenie:
Odpowiedź:

5. Zabawa ze słomkami
Nauczyciel rozdaje koperty z banknotami i monetami. Następnie prosi, aby dzieci ułożyły używając jak najmniejszej liczby banknotów i monet trzycyfrową cyfrę . Dzieci zasysają przez słomkę wybrane pieniądze i przenoszą je pojedynczo na druga stronę stolika. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie za każdym razem podając inną kwotę. Nauczyciel sprawdza czy dzieci poprawnie ułożyły. W razie problemu naprowadza.
6. Podsumowanie zajęć:
Nauczyciel zwraca uwagę, ze bardzo trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez pieniędzy. Podsumowując jak myślicie do czego potrzebne są obliczenia pieniężne? Dzieci udzielają odpowiedzi. „Obliczenia pieniężne są...”- rundka kończąca zdanie

7. Autoewaluacja
Nauczyciel rozdaje banknoty 200zl dla każdego dziecka. Następnie prosi, aby dziecko dokonało oceny lekcji. Jeżeli lekcja się podobała to proszę pokolorować go na zielono, jeżeli średnio to na żółto. Natomiast jeśli lekcja się nie podobała to na czerwono. Dzieci kolorują banknot, po zakończeniu obracają na druga stronę i czekają na resztę klasy. Dyżurni zbierają banknoty. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wykonane zadanie.


Opracowała: Dorota Szendlermajer-Grudzińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.