Scenariusz zajęć
Temat: „Nasze buty”
Grupa: IV dzieci 3-4-letnie
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności dobierania przedmiotów do pary,
wdrażanie do stosowania określenia „para”,
rozumienie i wykonywanie poleceń słownych.
Cele operacyjne: Dziecko:
odpowiada na pytania n-la zgodnie z treścią wiersza,
opisuje, nazywa wybrane modele butów,
tworzy „pary” butów,
śpiewa piosenki „Szewc”, „Wesoła zabawa” - przedstawia ruchem treść piosenek,
segreguje buty na wybrane pory roku, uzasadnia swój wybór,
dostrzega potrzebę zakładania butów odpowiednich do pory roku, warunków atmosferycznych,
wykonuje pracę plastyczną, nazywa ulubione buty,
doskonali sprawność manualną.
Metody: podające – wiersz, pogadanka, piosenka, wyjaśnienia, problemowe i aktywizujące – zadań stawianych do wykonania,, improwizacje muzyczno – ruchowe.
Formy pracy: praca zbiorowa i indywidualna;
Środki dydaktyczne: treść piosenki „Wesoła zabawa”, treść piosenki „Szewc”, różnego rodzajów buty, korki, kartki papieru, farby, papier kolorowy, klej, treść wiersza „Prośba gąski” W. Grodzieńskiej,.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie. „Wszyscy są...”
2. Zabawa ruchowa do piosenki „Wesoła zabawa”.
3. Pogadanka na temat butów – ulubione buty.
4. Wiersz „Prośba gąski” W. Grodzieńskiej.
5. Rozmowa na temat treści wiersza:
- Czy to możliwe, żeby gąska chodziła w butach?
- Gdzie może tak się zdarzyć?
- Jakie zwierzątko w innej bajce chodziło w butach?
- Ile butów potrzebne jest tobie? Ile to par?
- wytłumaczenie pojęcia „para”
6. Zabawa dydaktyczna „Buty” - nazywanie, opisywanie , tworzenie par różnego rodzajów butów. „Jakie buty mam na myśli?” (kozaki, sandałki, adidasy, buty narciarskie, klapki, podkowa – buty dla konia).
7. Zabawa ruchowa „Do pary” - każde dziecko zdejmuje po 1 bucie i kładzie go na środek. Wybiera po 1 bucie rówieśnika. Na sygnał n-la szukają swojej pary i wymieniają się butami.
8. Zabawa ze śpiewem „Szewc”.
9. Zabawa dydaktyczna „Buty na różne pory roku” - segregowanie butów na cztery pory roku, uzasadnianie wyboru.
10. Przedstawianie ruchem treści „Buty krasnala”
Krasnal bardzo lubił biegać, toteż szybko buty zdarł.
Przyszła wnet zima zła, kto małemu buty da?
Przyszła wnet zima zła, kto małemu buty da?
Poszedł krasnal po zakupy, kupił sobie nowe buty.
Jeden but, drugi but, teraz będzie biegać znów.
Jeden but, drugi but, teraz będzie biegać znów.
11. „Moje ulubione buty” - wybranie przez każde dziecko ilustracji przedstawiających buty. Nazwanie butów.
12. Praca plastyczna „Moje ulubione buty” - dz. 3-letnie malowanie farbami
dz. 4-letnie – wydzieranka z papieru kolorowego.
13. Podsumowanie zajęć, podziękowanie za udział w zajęciach.