KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI
1.Data : 15.04.2014 r.
2.Klasa : kl. I bgz, zespół edukacyjno-terapeutyczny
3.Ilość godzin: 3 jednostki lekcyjne
4.Prowadzący : Izabela Pokojska
5.Temat : Wielkanocne baranki
6.Cele ogólne :
- rozwijanie sprawności manualnej
- wyrabianie poczucia dbałości o estetykę wykonywanej pracy
- wdrażanie uczniów do utrzymywania ładu i porządku w miejscu pracy
7.Cele operacyjne :
Uczeń:
-odrysowuje poszczególne elementy baranka,
- wycina elementy baranka oraz je łączy za pomocą kleju i sznurka,
- formuje z krepiny kuleczki, które przykleja na tułowiu baranka,
- dba o estetykę i bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy,
- doskonali technikę wiązania.
8.Formy pracy: indywidualna
9.Metod pracy: pokazu, słowna, praktycznego działania
10.Pomoce dydaktyczne: kolorowe brystole, krepina biała, nożyczki, klej, biała włóczka, nitka
11.Przebieg zajęć:
a)Powitanie, sprawdzenie obecności
b)Wprowadzenie do tematu lekcji;
- nauczyciel prosi, by uczniowie wymienili zwierzątka, które są symbolem
Świąt Wielkanocnych (zajączek, kurczaczek, baranek);
- uczniowie odczytują hasło z jajek wielkanocnych ułożonych od największego do
najmniejszego, aby dowiedzieć się, które ze zwierzątek będą wykonywali na dzisiejszych
zajęciach. (baranek).
c)Omówienie sposobu wykonania pracy i wyszczególnienie przez uczniów potrzebnych
materiałów na przykładzie wzoru.
d) Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wykonywanej pracy.
e)Rozdanie materiałów, pomocy i szablonów do pracy.
f)Odrysowywanie i wycinanie przez uczniów poszczególnych elementów baranka.
g)Łączenie klejem tułowia baranka z głową oraz wyklejanie baranka kuleczkami z białej
bibuły oraz ozdobienie głowy baranka watą.
h) Wykonanie na tułowiu baranka dziurek dziurkaczem.
i) Połączenie włóczką kopytek baranka z jego tułowiem w miejscu wykonanych dziurek.
j)Wykonanie zawieszki na grzbiecie baranka.
k)Porządkowanie miejsca pracy.
l)Wyeksponowanie i ocena wykonanych prac.
m)Podsumowanie i zakończenie zajęć.