KONSPEKT
IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Jolanta Kaźmirowska
KLASA: IV
TEMAT LEKCJI: Easter.
CELE: (uczeń)
- rozumie polecenia nauczyciela
- odpowiada na pytania
- poznaje słownictwo Wielkanocne
- poznaje tradycje Wielkanocne Wielkiej Brytanii
- czyta tekst i odpowiada na pytania do tekstu
- potrafi współpracować w grupie
- potrafi dopasować definicję do wyrazu
- literuje wyrazy
- potrafi korzystać ze słownikiem
METODY:
- mapa pojęciowa
- metoda pokazu
- metoda słowna
- gry i zabawy
- praca z tekstem
FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna
POMOCE NAUKOWE:
- karty do zabawy „Who took the cookie?”
- koszyk + karty obrazkowe
- karty do Memory (obrazki i napisy)
- teksty o Wielkanocy + pytania do tekstu
- plastikowe jajka z definicjami
- czekoladowe jajeczka
- słowniki
TOK LEKCJI
1. Czynności organizacyjno-porządkowe: powitanie, przygotowanie miejsc pracy, sprawdzenie listy obecności.
2. Rozgrzewka językowa: Zapytanie uczniów o samopoczucie, zabawa „Who took the cookie?” (Każdy uczeń otrzymuje kartę. Na jednej z nich znajduje się ciasteczko. Zabawa polega na tym, by wskazać osobę, która „zabrała” ciasteczko.)
3. Prezentacja nowego materiału językowego:
- Wprowadzenie nowego słownictwa z wykorzystaniem flashcards.
- Umieszczenie kart na tablicy.
- Zabawa „What`s missing” – nauczyciel prosi uczniów, by zamknęli oczy i zabiera z tablicy jedną kartę. Uczniowie otwierają oczy i mówią co zaginęło.
- Nauczyciel zadaje uczniom pytanie- z czym kojarzą im się podane wyrazy. W ten sposób uczniowie odgadują temat lekcji „Easter”.
- Zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.
4. Ćwiczenie utrwalające nowe słownictwo:
- Nauczyciel pokazuje kartę obrazkową, prosi uczniów o nazwanie tego, co się na niej znajduje. Następnie pokazuje kartę z wyrazem i prosi o przeliterowanie.
- “Memory”- uczniowie po kolei odkrywają po dwie karty. Jeśli uczeń odkryje parę (obrazek i napis) zabiera ją i zdobywa punkt.
5. Praca z tekstem:
- Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Uczniowie otrzymują teksty o Wielkanocy w Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem jest przeczytać tekst i odpowiedzieć na pytania do tekstu. Grupa, która pierwsza wykona zadania otrzymuje oceny bardzo dobre.
- Zabawa „Egg hunting”- uczniowie szukają ukrytych w sali jajek. W jajkach są definicje w języku angielskim oraz czekoladowe jajka. Zadaniem uczniów jest odnaleźć jajko oraz dopasować definicję do wyrazu, który jest na tablicy.
6. Podsumowanie zajęć. Zadanie pracy domowej- odnaleźć w słowniku co najmniej 10 wyrazów, które kojarzą się z Easter i utworzyć własną mapę pojęciową. Format A4.
7. Zjedzenie czekoladowych jajeczek