[b]KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE II GIMNAZJUM [b]
TEMAT LEKCJI: [b]Zlodowacenia na obszarze Polski.[b]
CELE LEKCJI:
Cel ogólny: Wykazanie wpływu zlodowaceń plejstoceńskich na obecną rzeźbę Polski.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Wskazuje zasięg zlodowaceń plejstoceńskich na mapie Polski
Rozpoznaje formy rzeźby polodowcowej
Definiuje pojęcia: rzeźba młodoglacjalna, rzeźba staroglacjalna
METODY I FORMY PRACY:
Formy: Praca indywidualna, zbiorowa,
Metody: Rozmowa kierowana, praca z mapą, praca z podręcznikiem, praca z zeszytem
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Mapa ścienna „Polska”, atlas geograficzny, ilustracje, podręcznik, zeszyt ćwiczeń,
PRZEBIEG LEKCJI:
Czynności organizacyjne:
1.sprawdzenie listy obecności,
2.podanie tematu i najważniejszych punktów lekcji,
3.wyjaśnienie celu lekcji
Punkty do zeszytu:
1.Wymień nazwy zlodowaceń na obszarze Polski.
2.Wymień formy rzeźby powstałe w wyniku działalności wód polodowcowych i lądolodu.
3.Wymień formy górskiej rzeźby polodowcowej.
4.Wyjaśnij pojęcia: rzeźba młodo glacjalna i staroglacjalna
Część wprowadzająca:
1.Przypomnienie ery i okresu w którym miało miejsce zlodowacenie plejstoceńskie.
2.Nauczyciel pyta uczniów czym się różni lądolód o lodowca górskiego i w jakich warunkach (w jakim klimacie) powstaje?
Część główna:
Uczniowie zapisują w postaci mapy mentalnej podział FORM POLODOWCOWYCH
a)Powstałe w wyniku wód polodowcowych
b)Powstałe w wyniku lądolodu
c)Formy górskiej rzeźby polodowcowej
Podsumowanie:
1.Uczniowie wykonują zadania w zeszycie ćwiczeń (rozpoznawanie form rzeźby terenu na podstawie ilustracji).
2.Nauczyciel zadaje pytania utrwalające zdobytą wiedzę.
Zadanie domowe i ocena pracy uczniów:
1.Podaj nazwy jezior polodowcowych morenowych i rynnowych z obszaru z pasa pojezierzy.dla kazdego rodzaju wypisz po 3 przykłady.