Scenariusz zajęć internatowych z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie
Temat: Zwiastuny wiosny w przyrodzie.
Czas trwania: 45 minut
Uczestnicy: wychowankowie grupy
Miejsce: świetlica grupy
Cele:
• zapoznanie wychowanków ze zmianami w przyrodzie wynikającymi z nadejścia wiosny
• utrwalanie nazw i głosów wiosennych ptaków
• wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz współpracy w grupie
• kształtowanie zdolności manualnych i poczucia estetyki
• rozwijanie koncentracji uwagi oraz poczucia wiary we własne możliwości
Metody pracy: pogadanka, pokaz, praktyczne działanie
Formy pracy: indywidualna (zróżnicowana pod względem trudności), grupowa
Środki dydaktyczne:
arkusze kolorowego i białego papieru z bloku, wycinanki, ołówek, kredki, kolorowa bibuła, plastelina, szablony do odwzorowania i odbitki (dżdżownica, tulipan, biedronka, żaba), kulki z bibuły, klej, nożyczki, plansze z rysunkami ptaków, magnetofon, płyta CD z odgłosami ptaków i muzyką relaksacyjną, piosenka zespołu „Skaldowie” pt. „Wiosna”,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
• powitanie uczestników zajęć
• wprowadzenie miłej i luźnej atmosfery (przekazanie iskierki)
• wysłuchanie piosenki pt. „Wiosna” wprowadzającej w tematykę zajęć
• zaproszenie wychowanków do odgadnięcia tematu zajęć i zachęcanie do swobodnych wypowiedzi na temat zaobserwowanych wiosną zmian w przyrodzie
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:
• zaproszenie do konkursu „Zgadnij jaki to ptak”?
• wsłuchiwanie się w głosy ptaków odtwarzanych z magnetofonu oraz odgadywanie ich nazw
• podziękowanie dzieciom za udział w konkursie
• rozdanie materiałów plastycznych i przydział zadań do wykonania przez poszczególnych wychowanków za pomocą różnorodnych technik (dżdżownica, tulipan, biedronka, żabka)
• omówienie kolejnych etapów pracy i pokaz sposobu ich wykonania
• zwrócenie przez wychowawcę szczególnej uwagi na zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie zajęć
• włączenie płyty z muzyką relaksacyjną
• samodzielna praca wychowanków, w trakcie jej wykonywania wychowawca udziela pomocy dzieciom mniej sprawnym
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
• porządkowanie miejsca pracy
• wystawa prac dzieci i przypomnienie tematu zajęć
• podziękowanie wychowankom za udział w zajęciach, wręczenie słodkich upominków.