KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ
TEMAT: Prędkość
1) CELE EDUKACYJNE
a) ogólne:
- znajomość przez uczniów symboli drogi, prędkości i czasu,
- znajomość przez uczniów wzoru na obliczanie prędkości,
- obliczanie prędkości w zadaniach tekstowych,
b) szczegółowe – uczeń umie:
- stosować symbole drogi, prędkości i czasu do zapisywania wzorów i wypisywania danych z zadań,
- stosować wzór na obliczenie prędkości,
- wymienić jednostki prędkości,
c) wychowawcze – uczeń rozwija:
- zdolność koncentracji uwagi i wyciągania wniosków,
- poprawny język matematyczny.
2) Metody pracy:
a) objaśnianie,
b) doświadczenie,
c) dyskusja,
d) rozwiązywanie zadań.
3) Środki dydaktyczne:
a) tablica, kreda, gąbka, tablica interaktywna,
b) podręcznik: „Matematyka z plusem”
c) zeszyt ćwiczeń „Matematyka 6, Liczby i wyrażenia algebraiczne”
d) zeszyt przedmiotowy,
4) Formy pracy:
a) indywidualna,
b) zbiorowa.
5) Czas: 45 min.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Sprawy organizacyjno – porządkowe.
2. Sprawdzenie obecności, sprawdzenie zadania domowego.
3. Podanie tematu lekcji: Prędkość.
Nauczyciel przypomina symbole literowe drogi, prędkości i czasu. Zapisuje na tablicy wzór na drogę poznany na wcześniejszej lekcji. Uczniowie omawiają wzór, podając jednostki drogi i sposób obliczania.
Następnie nauczyciel wybiera troje uczniów, którzy będą brać udział w doświadczeniu.
Jeden z uczniów mierzy drogę, która będzie potrzebna do doświadczenia. Drugi uczeń przygotowuje stoper i kartkę, na której będzie zapisywał czas.
Doświadczenie polega na puszczeniu samochodzika po wyznaczonej trasie. Jeden uczeń popycha samochodzik, a drugi uczeń bada czas przejazdu samochodzika. Każdorazowo samochodzik jest popchnięty szybciej lub wolniej. Uczniowie dyskutują na temat wyników przeprowadzonego doświadczenia.
Następnie zastanawiają się wspólnie z nauczycielem, w jaki sposób można obliczyć prędkość samochodziku. Podają znane na co dzień jednostki i analizują je tworząc wzór.
Nauczyciel omawia wzór
V = S/t = S : t
V – prędkość [km/h], S – droga [km], t – czas [h]
a uczniowie zapisują go do zeszytów.
Nauczyciel omawia prezentację wyświetlaną na tablicy interaktywnej. Podaje przykłady wykorzystania prędkości i zadań o prędkości. Uczniowie zapisują schemat rozwiązywania zadań.
Uczniowie - ochotnicy rozwiązują na tablicy zadanie 1 i 2 str. 116 z podręcznika.
Nauczyciel podaje przykłady różnych jednostek, w jakich można wyrazić prędkość. Omawia, jak zamienić km/h na m/s lub inne jednostki.
Uczniowie próbują rozwiązać ćwiczenie 2 str. 55.
Krótkie podsumowanie pracy klasy.
4. Podanie oraz omówienie pracy domowej. Uczniowie zapisują do zeszytów.
Ćwiczenie 1 strona 55 – Zeszyt ćwiczeń
Zadanie 3 str. 116 orz zadanie 4 str. 117 – Podręcznik