X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22838
Przesłano:
Dział: Świetlica

Światowy Dzień Wody. Scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH PRZEPROWADZONYCH PRZEZ SYLWIĘ CZAJKOWSKĄ W DNIU 22 MARCA 2012r.

Temat: Światowy Dzień Wody.

Cele ogólne:

rozwijanie umiejetności rozumowania, korzystania z informacji i stosowania zdobytej wiedzy w praktyce
uświadomienie dzieciom znaczenia wody i potrzeby racjonalnego jej wykorzystywania

Cele szczegółowe:
uczeń:
aktywnie uczestniczy w zajęciach
przestrzega norm i ustalonych zasad
słucha czytanych treści
wypowiada się na zadany temat
rozwiązuje zadania
współdziała w grupie
wykazuje się inwencją twórczą
aktywnie uczestniczy w zabawach

Forma zajęć:
indywidualna
grupowa
zbiorowa

Metody:
podające:pogadanka, instrukcja
aktywizujące:”burza mózgów”
ćwiczeń praktycznych: praca z tekstem, rozwiązywanie zadań
waloryzacyjna:nauka przez zabawę

Środki dydaktyczne:
tekst wiersza-zagadki
list od „Kropelki”
karty pracy z zadaniami
woda, naczynia
sól, cukier, sok
zanieczyszczenia

Czas trwania zajęć:
60 minut

Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Wprowadzenie do tematu – zagadka.
Dzieci słuchają tekstu i odgadują zagadkę. Nauczyciel informuje uczniów, że 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, którego uchwalenie zainicjowano w 1992 roku na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Środowiska i Rozwoju.

3. List od „Kropelki”.
Nauczyciel odczytuje list adresowany do dzieci, „napisany” przez kroplę wody. Tekst zawiera szereg informacji na tmat właściwości wody oraz jej znaczenia dla życia na Ziemi.

4. Pytania do tekstu.
Uczniowie odpowiadają na pytania do tekstu w celu utrwalenia najistotniejszych informacji w nim zawartych. Sprawdzają doświadczalnie pewne właściwości wody: określają smak, zapach, kolor, odczytują z ulotki skład chemiczny wody oraz badają właściwości wody jako rozpuszalnika.

5. Rozwiązywanie zadań.
Nauczyciel ustala zasady, które będą obowiązywać podczas wykonywania zadań (kto będzie odpowiadać na pytania i rozwiązywać poszczególne zadania, kiedy dzieci będą pracować w grupach, a kiedy indywidualnie, że nie należy przeszkadzać innym, ani podpowiadać). Według określonych reguł dzieci wykonują polecenia i rozwiązują karty pracy z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej.


Zadanie 1
Wodny quiz
W tym zadaniu uczniowie muszą wskazać prawidłową odpowiedź.

Określenie: „leje jak z cebra” oznacza, że:
jest gorąco i trzeba podlać kwiatki
pada intensywnie
pada drobny deszczyk
Określenie „kapuśniaczek” i „mżawka” odnoszą się do:
deszczu
dań obiadowych
opadów śniegu
„Struga” to potoczna nazwa:
ziemniaczanych obierek
wiórów powstających na skutek temperowania kredek
małej rzeczki

Zadanie 2
Zadanie matematyczne
To zadanie uczniowie wykonują w grupach dobranych wiekowo.
Kasia hoduje rybki. Dziś nadszedł dzień wymiany wody w akwarium. Zboirnik ma pojemność 30 litrów, dziewczynka napełniła już akwarium 10 litrami wody.
Pytanie dla uczniów klas II:
Ile litrów wody będzie musiała wlać Kasia do akwarium, aby wypełnić je całkowicie?
Pytanie dla uczniów klas III:
Ile wody musi dolać Kasia do akwarium, aby wypełnić je tylko w połowie?
Zadanie dla uczniów klas I: karta pracy – zadaniem dzieci jest znalezienie właściwej drogi i przeprowadzenie rybki przez labirynt.

Zadanie 3
Zdrobnienia
Od podanych nazw zbiorników wodnych utwórzcie zdrobnienia:
rzeka -
strumnień -
potok -
struga -
jezioro -


Zadanie 4
Budowanie zdań
Dzieci podzielone na trzy grupy: pion klas I, II i III budują zdania zgodnie z instrukcją.
Polecenie dla uczniów klas I :
Dokończ zdanie :Woda jest...
Polecenie dla uczniów klas II:
Ułóż zdanie z rozsypanki wyrazowej:
ziemi. na, źródło, Woda, życia, to
Polecenie dla uczniów klas III:
Ułóż dowolne zdanie na temat wody, które będzie zawierało: rzeczownik, czasownik i przymiotnik.

6. Gdzie znaleźć wodę?- rozmowa kierowana.
Nauczyciel pyta dzieci, czy woda znajduje się tylko w kranie i butelkach? Dzieci dzielą się ze sobą swoją wiedzą, wymieniają kolejne „źrodła” wody (zbiorniki wodne: stawy, jeziora, rzeki, morza, oceany; para wodna, chmury, kałuże, deszcz, grad, śnieg, sople, lód, artykuły spożywcze: napoje, soki, zupy, owoce, warzywa itp.). Nauczyciel uświadamia uczniom, że organizm ludzki również zawiera wodę. Dorosły człowiek aż w ok. 70 % składa się z wody! Znajduje się ona w każdej żywej komórce, jego ciała, a najwięcej jej zawiera krew, osocze i łzy.

7. Wykorzystywanie wody i sposoby jej oszczędzania.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom do jakich celów można wykorzystywać wodę:
do celów kulinarnych: picie i gotowanie,
do celów sanitarnych: mycie, sprzątanie, pranie, zmywanie, spłukiwanie toalet,
do celów przemysłowych,
do chłodzenia i ogrzewania,
w gospodarstwie domowym np. do nawadniania pól, podlewania ogrodów itp.
Następnie nauczyciel pyta dzieci ile litrów wody ich zdaniem zużywa dziennie przeciętny człowiek? Dzieci podają swoje propozycje i zapoznają się z wynikami badań (przeciętny Europejczyk 200 l., Polak 190 l., Amerykanin 400 l., mieszkańcy Afryki z najbiedniejszych regionów mają do dyspozycji tylko 10, a nawet 5 l. wody dziennie). Dzieci wyciągają wnioski i zastanawiają się w jaki sposob można ograniczyć zużycie wody.
Najprostsze sposoby oszczędzania wody:
zakręcamy kran podczas mycia zębów,
bierzemy prysznic zamiast kąpieli,
jeśli kąpiemy się w wannie wypełniamy wannę tylko do 1/3 wysokości,
zwracamy rodzicom uwagę na kapiące krany i prosimy o ich naprawienie,
przypominamy rodzicom, aby podczas zmywania ręcznego nie dopuszczali do tego, by woda lała się bez potrzeby, możemy też zaproponować zmywanie w misce,
uświadamiamy rodzicom, że należy używać zmywarki i pralki dopiero wówczas, gdy jest ona pełna,
nie spuszczamy w toalecie zbędnych rzeczy np. śmieci, czy chusteczek!!! To bardzo ważne, bo właśnie spłukiwanie toalety zużywa największą ilość wody (od 5 do 10 l. wody przy każdorazowym spłukaniu), a każdy z nas korzysta z toalety wielokrotnie w ciągu dnia.
8. Podsumowanie zajęć.
Podziękowanie dzieciom za czynny udział w zajęciach, nagrodzenie dzieci chwilą zabawy.
9. Zakończenie zajęć.


Załącznik nr 2
List od „Krpoelki”

Cześć Dzieciaki
Jestem kropelką wody i chcę Wam o sobie trochę opowiedzieć. Czy wiecie,że woda to związek chemiczny, występujący w stanie ciekłym, ale także gazowym pod postacią pary wodnej, a nawet stałym, kiedy zamienia się w lód? Woda to bardzo niezwykła substancja. Zwróciliście uwagę na to,że nie ma ona ani smaku, ani koloru, ani nawet zapachu? Co ciekawe nie zawiera też kalorii. Jest bardzo zdrowa i niezbędna do życia. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadna roślina i żadne zwierzę. Wiecie gdzie mieszkam? Występuję głównie w oceanach, które pokrywają aż 70 % powierzchni Ziemi. Na pewno wiecie, że woda słona nie nadaje się jednak do picia. Woda słodka zawarta jest w rzekach, stawach, jeziorach, ale także pod powierzchnią ziemi i w atmosferze. Wody na naszej planecie jest bardzo dużo, ale ze względu na zasolenie i zanieczyszczenia 97% nie nadaje się do spożycia. To oznacza,że tylko 3% wody, to woda, którą można pić! Na świecie są regiony, gdzie ludzie nie mają dostępu do wody. Zmuszeni są oni chodzić po nią wiele kilometrów, a woda ta wcale nie jest czysta. Większość chorób w krajach rozwijających się wynika z braku wody lub z jej skażenia. To przerażające, ale ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. Dlatego bardzo Was proszę , pamiętajcie o tym i nie marnujcie wody. Nauczcie się ją oszczędać, bo woda to życie i największy skarb naszej planety.


Pozdrawiam Was serdecznie ,
Kropelka


Załącznik nr 1

"Mokra zagadka"

Krople kapiące z kranu,
głębiny oceanów,
potoki, strugi, rzeki
i łezka spod powieki,
i mżawka, i ulewa,
szron na zmarzniętych drzewach,
kra, co spływając chudnie,
chłód, co wypełnia studnie,
powódź, co wszystko łyka,
i para znad czajnika,
bałwany - pasibrzuchy
lód na kałużach kruchy,
mgła skoro świt rozlana,
grzywacze (fale, piana),
lawina w Himalajach
i grad jak kurze jaja,
sopel na wąsach dziadka
i zupa bardzo rzadka,
i rosa na jagodach -
cóż to takiego?
Grzegorz Dobiecki


Załącznik nr 3

Pytania do tekstu:
Kto jest autorem listu?
Do kogo list jest adresowany?
Czy zapamiętaliście jakie właściwości ma woda? Czy posiada smak, zapach, kolor?
Czy woda jest kaloryczna?
Czy woda jest potrzebna do życia?
Czy na Ziemi jest więcej wody słodkiej,czy słonej?
Czy woda słona nadaje się do spożycia?
Czy wszyscy ludzie na świecie mają dostęp do czystej wody?
O co poprosiła nas „Kropelka"?


Zadanie dla uczniów klas II

Kasia hoduje rybki. Dziś nadszedł dzień wymiany wody w akwarium. Zboirnik ma pojemność 30 litrów, dziewczynka napełniła już akwarium 10 litrami wody. Ile litrów wody będzie musiała wlać Kasia do akwarium, aby wypełnić je całkowicie?

Zadanie dla uczniów klas III

Kasia hoduje rybki. Dziś nadszedł dzień wymiany wody w akwarium. Zboirnik ma pojemność 30 litrów, dziewczynka napełniła już akwarium 10 litrami wody. Ile wody musi dolać Kasia do akwarium, aby wypełnić je tylko w połowie?


Zadanie dla uczniów klas II

Ułóż zdanie z rozsypanki wyrazowej:
ziemi. na, źródło, Woda, życia, to

Zadanie dla uczniów klas III

Ułóż dowolne zdanie na temat wody, które będzie zawierało: rzeczownik, czasownik i przymiotnik


Informacje dla dzieci i ich rodziców
Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Tylko 3% wody na naszej planecie to woda słodka, a wodę pitną stanowi zaledwie 0,01% całej wody na Ziemi. Ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody! My korzystamy z zasobów wodnych i nie zastanawiamy się nad tym, czy kiedyś wody nam zabraknie? Codziennie pijemy, gotujemy, wykorzystujemy wodę do celów sanitarnych, ale czy wiemy ile wody zużywamy? Wraz z wodą „uciekają” również pieniądze.
Dzienne zużycie wody na jedną osobę w różnych regionach świata:
przeciętny Europejczyk – 200 l.,
Polak – 190 l.,
Amerykanin – 400 l.,
Palestyńczyk – 50 l.,
mieszkaniec Afryki z najbiedniejszego regionu zaledwie 5-10 l.
Codziennie każdy z nas zużywa ok 50 l. wody na samo spłukiwanie toalety! Jedno spłukanie to 5 do 10 l. czystej, uzdatnionej wody. W Afryce na jedną osobę (do wszystkich celów: picia, gotowania, higieny) przypada 5 l. wody dziennie.
Ile pieniędzy możemy zaoszczędzić?
Mycie zębów przy odkręconym kranie to utrata 16l. wody , mycie zębów przy zakręconym kranie, to tylko 0,5 l. zużytej wody! Daje nam to oszczędność 480 zł. rocznie!
Kran kapiący z częstotliwością 1 kropla/sek. to strata 61zł. rocznie!
Kąpiel w wannie to zużycie nawet do 200 l. wody, a 5 minutowy prysznic – 50 l. Kąpiąc się pod prysznicem zamiast w wannie możemy rocznie zaoszczędzić aż 972zł.
Jak ograniczyć zużycie wody?
zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, golenia i innych podobnych czynności wykonywanych przy umywalce,
używajmy do kąpieli natrysku, zamiast wanny,
unikajmy zbędnego spłukiwania toalety np. po wrzucaniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych itp.,
uszczelnijmy spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalkach, zlewozmywakach i wannach,
używajmy pralek i zmywarek, dopiero gdy są pełne; stosujmy funkcje oszczędnościowych programów w tych urządzeniach,
używajmy spłuczek z funkcją stop oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe,
używajmy tak zwanych perlatorów montowanych na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych ( perlator, to nasadka, która miesza wodę z powietrzem) Możemy uzyskać nawet do 50 % oszczędności wody, przy znacznie lepszym efekcie płuczącym,
używajmy baterii termostatycznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.