Numer: 22827
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z panią Jesienią. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych pt. Zabawy z panią Jesienią w grupie dzieci czteroletnich i pięcioletnich.

Data: 28.11.2012
Prowadzące: Dorota Grabowska- Ślęzak
Agnieszka Szczygieł

Cele ogólne:
- podsumowanie wiedzy na temat jesieni
- doskonalenie orientacji w przestrzeni
- rozwijanie umiejętności matematycznych
- kształtowanie postawy badawczej
Cele szczegółowe:
- wie, jakie są cechy charakterystyczne jesieni
- kontynuuje rozpoczęty rytm
- składa sylwetę pani jesieni w jedną całość
- rozwiązuje zagadki słuchowe
- potrafi zaśpiewać piosenkę o jesieni
-uzupełnia obrazek według instrukcji słownej
- wie, jak uzyskać z podanych kolorów barwę fioletową
- wie, co rozpuszcza się w wodzie
- wie, jakie przedmioty utrzymują się na powierzchni wody
- wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń
- integruje się z innymi w zabawie

Pomoce dydaktyczne:
Sylweta pani jesieni, płyta CD z odgłosami przyrody, spinacze, sznurek, sylwety żołędzi, orzechów, kasztanów, elementy do przyklejania( wiaderko, kasztany, ławka ,piłka, latawiec), folia, grzechotki, szarfy w trzech kolorach, naczynia z woda, farby w różnych kolorach, karty do zapisu wyników doświadczeń, sól, mąka ,cukier, piasek, mak, kasza, spinacze, korek, łódka z papieru, kamyk ,muszelka, balonik
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- problemowa

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zespołowa

Przebieg zajęć:
1. Powitanie przybyłych rodziców, zapoznanie z tematyką i celami zajęć.
2. Zaproszenie do wspólnej zabawy dzieci z wykorzystaniem wierszyka Dobry humor dzisiaj mamy.
3. Rozwiązywanie zagadki dotyczącej dzisiejszych zajęć poprzez składanie w jedną całość sylwety pani Jesieni, przyklejanie poszczególnych części, zawieszenie sylwety na tablicy.
4. Rozmowa kierowana na temat obecnej pory roku, zwrócenie uwagi na cechy charakterystyczne jesiennej pogody, zwyczaje zwierząt, dary jesieni, odpowiedni ubiór.
5. Zaprezentowanie tablicy zadań, odnalezienie i odczytanie pierwszego listu pani Jesieni skierowanego do dzieci.
6. Zadanie I. Pani Jesień prosi dzieci o pomoc dla wiewiórki Rudej Kitki w układaniu zapasów na zimę. Dzieci kontynuują rozpoczęty rytm przypinając emblematy na sznurku.
7. Zabawa ruchowa Spacer po lesie. Dzieci spacerują po sali przy dźwiękach muzyki naśladując szelest liści( wykorzystują folie ), na przerwę w muzyce zatrzymują się nasłuchując odgłosów lasu i odgadują kto lub co je wydaje.
8. Zadanie II. Wietrzyk psotnik nabałaganił na podwórku, pani Jesień zwraca się do dzieci o pomoc w poukładaniu przedmiotów według instrukcji słownej. Dzieci przyklejają emblematy : na parapecie , pomiędzy domem a drzewem, obok ławki, pod drzewem, przed domem, nad domem.
9. Zadanie III. Pani jesień prosi dzieci o zaśpiewanie piosenki pt. Jesienna cza cza cza . Dzieci prezentują piosenkę przygrywając na grzechotkach.
10. Zadanie IV. Pani jesień przygotowała dla dzieci eksperymenty badawcze dotyczące wody. Dzieci zostają podzielone na trzy zespoły. Pierwszy zespół sprawdza, który z podanych przedmiotów utrzymuje się na powierzchni wody, a który tonie. Drugi zespół bada, które z podanych produktów rozpuszcza się w wodzie. Trzeci zespół próbuje uzyskać wodę w kolorze fioletowy, poprzez mieszanie wody z farbami w różnych kolorach. Każdy zespół zaznacza na kartach wyniki swoich eksperymentów.
11. Prezentacja efektów przeprowadzonych eksperymentów, wyciąganie wniosków, podsumowanie działań dzieci.
12. Zaproszenie do wspólnej zabawy rodziców- wykonywanie masażyków.
13. Podziękowanie rodzicom za przybycie, dzieciom za wspólną zabawę. Pożegnanie się z przybyłymi gośćmi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.