X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2282
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Przyrządy optyczne, budowa i wady oka ludzkiego - scenariusz lekcji fizyki

Data: ............
klasa: IIIg
Dział fizyki: Optyka
Temat: Przyrządy optyczne, budowa i wady oka ludzkiego
Prowadzący: ....................
Podręcznik: G. Francuz-Ornat, T. Kulawik, M. Nowotny-Różańska „Fizyka i astronomia dla gimnazjum”. Podręczniki przeznaczone do realizacji w/w programu nauczania, dopuszczonego do użytku szkolnego przez MENiS. Numer dopuszczenia: DKW - 4014 -93/99

Czas : 45 min.

Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z przyrządami optycznymi, przedstawienie oka, jako narządu podlegającemu prawom optyki

Cele operacyjne:
a) Poznawcze
Uczeń powinien:
- Zapamiętać co to jest i do czego służy: lupa, luneta, lornetka, teleskop, mikroskop
- Znać budowę oka oraz rodzaj soczewki w narządzie wzroku
- Sprawne obliczanie ogniskowej
- Umieć podać cechy obrazu powstałego w oku
- Znać wady wzroku i optyczne sposoby ich korekcji
b) Kształcące
- Trafnie rozpoznawać rodzaj soczewek i obliczać
- Umiejętnie wykorzystać wiedzę (korelować) z innymi dziedzinami - kultura dyskusji
c) Wychowawcze
- Budzić szacunek do ludzi nauki
- Kształtować naukę estetycznego prowadzenia notatek
- Kształcić umiejętność kultury dyskusji

Typ lekcji: poświęcona ugruntowaniu materiału materiału

Metody dydaktyczne:
- Ze względu na źródło wiedzy: obserwacyjno-słowna (wykład, pokaz multimedialny)
- Ze względu na aktywność uczniów: pytania podczas pokazu

- Środki dydaktyczne (media dydaktyczne): rzutnik optyczny, model oka, transparencje, zdjęcia, album

Przebieg lekcji

1. Wymienić przyrządy optyczne i ich cechy
• Lupa (obraz pozorny, prosty, powiększony)
• Luneta (rzeczywisty, pomniejszony)
• Lornetka
• Teleskop
• Mikroskop (rzeczywisty, odwrócony, powiększony)
• Itd.

2. Budowa oka ludzkiego-cechy obrazu: rzeczywisty, pomniejszony, odwrócony; szczegółowa analiza soczewki

3. Akomodacja-zmiana ogniskowej soczewki

4. Wady wzroku:
• Krótkowzroczność (sposoby korekcji)
• Dalekowzroczność
• Astygmatyzm (zmiana kształtu rogówki, albo soczewki, brak ostrości widzenia)
• Kurza ślepota (rozkład rodopsyny)
• Daltonizm (zaburzenia rozpoznawania barwy czerwone i zielonej)

5. Rozwiązywanie zadań:
Zad. 1. W okularach krótkowidza znajdują się soczewki rozpraszające o różnych ogniskowych: prawa 40 cm i lewa 50 cm. Oblicz zdolność skupiającą soczewek w tych okularach.
D:
F1=40cm=0,4m
F2=50 cm=0,5m
Sz: Z1=?
Z2=?
R:
Z1=1/f1
Z1=10/4=2,5 D
Z2=2D
Zad. 2.
Okulary dalekowidza mają soczewki o różnych zdolnościach skupiających: prawa +4D, a lewa +4,5 D. Oblicz ogniskowe soczewek w tych okularach

Odp: prawa:0,25m, lewa 0,22m

Podsumowanie:
Referat uczennicy nt. przyrządów optycznych

Zadanie domowe
Odległość trzykrotnie powiększonego obrazu od soczewki skupiającej wynosi 1,5m
a) Oblicz odległość przedmioty od soczewki
b) Oblicz zdolność skupiającą tej soczewki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.