KONSPEKT ZAJĘĆ
ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
Mińsk Mazowiecki ul. Budowlana 4
Przedmiot: Nauka zawodu w kształceniu modułowym
Zawód: technolog robót wykończeniowych w budownictwie
Klasa III
Moduł: 713(06)B1. Techniczne podstawy budownictwa
Nazwa jednostek modułowych: jednostka modułowa 713(06)B1.04
• Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Temat lekcji: „Sporządzanie inwentaryzacyjnego szkicu rzutu poziomego pomieszczenia z zachowaniem obowiązujących zasad wymiarowania”
Struktura grupy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej, grupa druga
Uczeń przystępując do zajęć potrafi zdefiniować znaczenie rysunku technicznego, posłużyć się skalą, zwymiarować i opisać rysunki oraz rozróżniać oznaczenia graficzne stosowane w dokumentacji technicznej
Cel ogólny: opanowanie zasad sporządzania inwentaryzacyjnych szkiców rzutów poziomych budowli i obiektów
Cele operacyjne – po zajęciach uczniowie powinni umieć:
• posługiwać się skalą,
• wymiarować i opisywać rysunki,
• rozróżniać oznaczenia graficzne zastosowane w dokumentacji,
• odczytywać rzuty poziome,
• wykonywać szkice elementów budowlanych,
• przeprowadzać pomiary,
• sporządzać rysunki inwentaryzacyjne,
• wykonywać szkice elementów budowlanych,
• pracować w zespole
Cel wychowawczy:
• umiejętność pracowania w zespole,
• współdziałanie przy realizacji zadania,
• umiejętność oceny swoich możliwości
Metody/formy przeprowadzenia zajęć:
• metoda sytuacyjna,
• ćwiczenie praktyczne,
• instruktaż (przypomnienie najważniejszych informacji),
• ćwiczenie z przedmiarowania - sprawdzenie poziomu wiedzy
• obserwacja czynności ucznia,
• pytania i odpowiedzi,
• rozmowa kierowana,
• indywidualna,
• praca samodzielna w zespołach
Środki dydaktyczne:
• rysunki techniczne, szkice, karty pracy, arkusze papieru A4, ołówki, taśma miernicza 20m, przymiar stalowy zwijany, linijka, ekierka, cyrkiel
Czas trwania lekcji: 3 x 45 minut
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Cześć wstępna
Sprawy organizacyjno porządkowe
2. Część główna
Zadanie 1
Po powtórzeniu/przypomnieniu podstawowych wiadomości z rysunku technicznego na zasadzie pytanie – odpowiedź:
a) Jakie jest znaczenie rysunku technicznego w budownictwie?
b) Jakie rysunki wchodzą w skład dokumentacji projektowo-kosztorysowej?
c) Co to jest skala?
d) Z jakich linii składa się wymiarowanie rysunku i w jaki sposób należy wymiarować
i opisywać rysunki techniczne (kontury przedmiotów, wymiarowanie szczegółów, elementów itp.)?
e) Co to jest punkt, odcinek, linia, płaszczyzna?
uczniowie otrzymują do wykonania ćwiczenia na KARCIE PRACY NR 1
Ćwiczenie 1
- należy oznaczyć i zwymiarować arkusze papieru podane na rysunku.
Ćwiczenie 2
- należy zwymiarować podany element z wyznaczeniem przecięcia linii wymiarowych z liniami wymiarowymi pomocniczymi skośnymi kreskami pod kątem 450.
Ćwiczenie 3
- należy zwymiarować w podanej skali rzut fundamentu pod słup betonowy.
Zadanie 2
Polega na wykonaniu rysunku graniastosłupa o wymiarach: 3cm x 3cm x 3cm w skali 1:1 w trzech rzutach na KARCIE PRACY NR 2
Zadanie 3
Polega na sporządzeniu szkicu rzutu poziomego pracowni w skali 1:50 z uwzględnieniem wymiarowania oraz oznaczeń graficznych materiałów budowlanych i oznaczeń elementów budowlanych wg zał. Nr 1
3. Część końcowa
Podsumowanie pracy:
Ocena wykonanej pracy przez uczniów
Lekcję przygotowała i prowadziła
Renata Solonek