Scenariusz zajęcia otwartego w grupie integracyjnej dzieci 5-letnich
Prowadząca: Iwona Misztal
Data: 05.04.2013 r.
Temat: „Wiosenna pogoda”
Cel ogólny:
- Utrwalenie wiadomości o porach roku.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- nazywa cztery pory roku z zachowaniem odpowiedniej kolejności,
- wnioskuje o regularności rytmu w danym układzie i potrafi kontynuować go,
- różnicuje i nazywa figury geometryczne,
- zna przysłowie ,,Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”,
- dostrzega zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie i rozmowa o nich,
- doskonali sprawność łączenia ekspresji muzycznej z plastyczną,
- zgodne funkcjonuje w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Formy pracy:
- grupowa,
- zespołowa,
- indywidualna
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- oglądowa
- aktywizujące
Pomoce dydaktyczne:
- ilustracje pór roku, kolorowe figury geometryczne, obrazki przedstawiające pogodę, płyta CD z muzyką do zabaw Doroty Dziamskiej, szary papier, pastele olejne, orgiami, klej.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie przybyłych rodziców.
2. Zabawa dydaktyczna „ Pomieszane pory roku”.
Nauczyciel układa przed dziećmi ilustracje przedstawiające pory roku. Dzieci nazywają je i układają we właściwej kolejności.
Zwrócenie uwagi na cykliczność występowania pór roku, podkreślenie, że bez względu na pogodę, pory roku występują zawsze w tej samej kolejności. Następnie dzieci układają rytm pór roku. Nauczyciel pokazuje kolejność,
a dzieci układają zgodnie z instrukcją:
trójkąt zielony – wiosna
kwadrat czerwony – lato
prostokąt żółty– jesień
koło niebieskie– zima
3. Wprowadzenie do tematu zajęć: dzisiejsze zajęcia będą związane z porą roku, którą teraz mamy? Jaka to pora roku? (WIOSNA).
- Podział słowa WIOSNA na sylaby i głoski.
- Po jakiej porze roku występuje wiosna?
- Po czym poznajemy, że na świecie panuje wiosna?
- Jakie znasz wiosenne miesiące? (marzec, kwiecień, maj)
- Jaki miesiąc mamy teraz? (kwiecień)
4.„Jaka jest pogoda w kwietniu?” – nawiązanie do przysłowia „kwiecień plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata”.
a) Jaka jest pogoda w kwietniu?
Dzieci oglądają planszę przedstawiającą zjawiska atmosferyczne. Nauczyciel czyta zagadki, a dzieci wskazują odpowiednie fotografię na planszy jako rozwiązanie zagadek słownych, np.:
- Drzewa łamie, wicher hula, to wiosenna jest... (wichura),
- Kiedy na niebie rano jasno świeci, to cieszą się dzieci... (słońce),
- Co to za ogrodnik? Konewki nie nosi, a kropelkami wody rosi...(deszcz),
- Co to z białe gwiazdki, co lecą zimą na ziemię... (śnieg),
- Chodź jestem zamrożony jak lody, to nikt się nie cieszy na mój widok, bo robię duże szkody... (grad),
- Kiedy słońce świeci, a deszczyk jeszcze kropi, wtedy na niebie kolorowy mostek robi... (tęcza),
- wiruje w powietrzu jak baletnica, kiedy przychodzi, drży cała okolica... (trąba powietrzna),
- Błysk i grzmot to zwiastuny nadciągającej... (burza),
- Jak mlecznobiała rzeka kładzie się na polach, sadach i lasach... (mgła),
- Dzień z nimi ponury, bo zasłaniają słońce te białe, puchate... (chmury),
- Jakie zimne igiełki okrywają gałązki? (szron).
b) Zabawa ruchowa „Pada deszczyk”.
Pada deszczyk, pada deszczyk, wieje wiatr, wieje wiatr,
błyskawica, grzmot, błyskawica, grzmot.
I już piękna tęcza uśmiecha się do nas.
c) Nawiązanie do przysłowia „kwiecień plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata”. Dzieci wspólnie z nauczycielem starają się wyjaśnić co oznacza przysłowie.
d) Następnie dokonują podziału zjawisk atmosferycznych na dwie grupy: letnich (deszcz, trąba powietrzna, grad ,wichura, burza, tęcza, mgła) i zimowych (śnieg, chmury, szron).
5. Zabawa muzyczno- ruchowa przy muzyce wg. D. Dziamskiej.
Podzielenie dzieci na trzy grupy. Dzieci losują emblematy: chmurkę, słońce
i kroplę deszczu i siadają do oznaczonych stolików.
a) Kreślenie krótkich kresek na szarym papierze rytmicznie do muzyki i do objaśnień nauczyciela:
- oburącz
- prawą ręką
- lewą ręką
- maszerując wokół stolika
b) Naklejanie domów i drzew z orgiami
- wieżowca
- domu z daszkiem
- małego domu z kominem
- drzew
Zginanie kwadratów w prostokąt, trójkąt.
c) Przeliczanie domów i drzew, wymienianie figur geometrycznych.
6. Podsumowanie zajęć i pożegnanie rodziców.