SCENARIUSZ ZABAWY ANDRZEJKOWEJ
Dla dzieci 4–letnich i ich rodziców
Opracowała: Danuta Chrobot
Cele:
– Poznanie przysłów ludowych związanych z porą roku, andrzejkami
– Wdrażanie do pielęgnowania i szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych
– Zacieśnianie więzi rodzinnych
– Wytworzenie miłej i radosnej atmosfery.
Przebieg zabawy:
1. Powitanie.
Witamy wszystkich na zajęciach andrzejkowych. Zebraliśmy się dziś, aby zgodnie z ludową tradycją w tym magicznym czasie przełomu jesieni i zimy odsłonić tajemnice przyszłości.
Tradycja głosi, że w wigilię św. Andrzeja można poznać swoją przyszłość
- a wróżb andrzejkowych jest bardzo dużo. Potraktujmy je jednak trochę „z przymrużeniem oka”, bo wiadomo – nie wszystkie wróżby się spełniają.
Wizytówki. Rodzice wybierają wizytówki wiszących kieszeni według napisanej instrukcji: Wybierz duszka w swoim ulubionym kolorze - Napisz na nim swoje imię, i przyczep do ubrania.
Wspólne śpiewanie piosenki „Z popielnika na Wojtusia”
2. Zapoznanie z tradycją andrzejkowych wróżb:
A teraz opowiem wam legendę o andrzejkowych wróżbach. „Andrzejki” to tradycja ludowa , pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
W dawnych czasach, kiedy dni stawały się krótsze, a wieczory długie, młodzież po pracy i nauce zbierała się w jednym domu aby wspólnie śpiewać i bawić się. Ważniejszymi takimi spotkaniami był właśnie wieczór św. Andrzeja, gdzie wszystkie dziewczęta i chłopcy wróżyli sobie. Chcieli bowiem poznać swoją przyszłość i dowiedzieć się o swoim losie. Był to wieczór wróżb i magii.
Tej nocy dziewczęta wróżyły sobie, np. z butów, odczytywano różne znaki na karteczkach i przepowiadano przyszłość albo lano wosk do wody i odczytywano z jego cienia, np. co dostanę od św. Mikołaja bądź na gwiazdkę. We wróżeniu pomocne były ogień i woda, a także różne przedmioty, rośliny czy zwierzęta. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa. Istnieje bardzo dużo wróżb, które i wy za chwilę poznacie. Rozpoczynamy więc nasz czas wróżb, czarów i magii.
3. Recytacja wiersza przez dzieci pt. ,,Andrzejki”
W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas
Już zaczynamy, już nie czekamy
Zabawa dalej, start!
4. Studnia życzeń
Wróżka rozdaje dzieciom monety jednogroszowe
Gdy wymarzysz sobie coś
wrzuć do studni 1 grosz.
Wrzuć do studni grosik mały
By życzenia się spełniały
Wszyscy gromadzą się na środku sali tworząc duże koło. Wewnątrz stoi studnia
Ażeby spełniły się nasze dzisiejsze wróżby musimy złożyć dary. Każdy uczestnik zabawy wrzuca do studni grosik i wypowiada zaklęcie:
,,hokus – pokus, czary – mary,
aby wróżba się spełniła złóżmy dary”.
5. Wróżba ,,Kim będę?. dzieci
W dwóch koszach (jeden dla chłopców, drugi dla dziewczynek) przygotowano gwiazdy symbolizujące zawody. Dzieci stojące w kołach wyciągają wybrana gwiazdę. Wróżki z ,,KSIĘGI WRÓŻB” odkrywają znaczenie tajemniczych symboli czyli zawód wykonywany w przyszłości.
Święty Andrzeju powiedz mi jakiej kariery otworzą się drzwi
Dziewczynki
- stetoskop – lekarka
- grzebień – fryzjerka
- gazeta – dziennikarka
- długopis- pisarka
- chochla- kucharka
- pędzelek – malarka
- nici – krawcowa
- kreda – nauczycielka
- strzykawka – pielęgniarka
- bukiet – kwiaciarka
- pieniądz – kasjerka
- mikrofon – piosenkarka
- maska - aktorka
Chłopcy
- długopis- pisarz
- chochla- kucharz
- cukierek – cukiernik
- pędzelek – artysta malarz
- pędzel – malarz pokojowy
- zegarek – zegarmistrz
- gazeta – dziennikarz
- koperta – listonosz
- kabel- elektryk
- but – szewc
- stetoskop – lekarz
- grzebień – fryzjer
- piłka - sportowiec
6. Wróżba „Serca z imionami” dzieci losują serca z imionami chłopców lub dziewczynek by dowiedzieć się z kim zatańczą na zabawie karnawałowej.
Przed kolejną wróżbą wszyscy wypowiadają:
,, ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ, CO SIĘ BĘDZIE Z NAMI DZIAĆ”
7. Wróżba ,,złota rybka - przyszłości” dzieci
Dzieci łowią rybki, które mają swoje tajemnicze znaczenie. Dzieci wybierają jedą z rybek, a wróżka odczytuje symbolikę znajdującego się przedmiotu:
• cukierek– życie słodkie i wesołe,
• piórko - życie lekkie i przyjemne,
• ziarenko pieprzu – życie pełne przygód,
• moneta - życie w przepychu i bogactwie,
• liść laurowy - życie pracowite i pożyteczne.
8. Taniec duchów
Do wesołej, skocznej muzyki dzieci tańczą w małych kółeczkach, przerwa w muzyce – jedno kółeczko łączy się z drugim kółeczkiem. Powtarzamy tyle razy aż utworzy się jedno, wielkie koło z wszystkich duchów.
9. Wróżba "Cukierek z niespodzianką" dzieci/rodzice
Dzieci losowo wyjmują cukierki z woreczka z przyczepionymi do nich wróżbami. Rodzice wraz z dziećmi odczytują ich znaczenie, np.:
• paczka – otrzymasz prezent
• walizka – wyjedziesz w podróż
• skarbonka – dużo pieniędzy
• uśmiechnięte jabłuszko – spotka cię coś miłego
• serce – miłe spotkanie
• list – dostaniesz list
• tańcząca para – czeka cię bal
• koniczynka – będziesz szczęśliwy
• przekreślona strzykawka – nie będziesz chorować
• deser – czeka cię słodka niespodzianka
• czarodziejska różdżka – spełnione marzenie
• sowa – będziesz mądrym człowiekiem
10. Wróżba dla rodziców ,,Drzewko szczęścia" wróżka przynosi ze sobą drzewko szczęścia, na którym zawieszone są kolorowe kartoniki o różnych kształtach. Uczestnicy wieczoru zdejmują wybrany przez siebie kartonik i odczytują przepowiednię.
11. ,,Taniec siedmiokroczek
12. Wróżba ,,Kolory”.
Na początku zajęć Wybraliście sobie duszka w ulubionym kolorze. Posłuchajcie co one oznaczają. Następnie wróżka odczytuje z ,,KSIĘGI WRÓŻB” jakie tajemnicze znaczenie ma dany kolor :
• zielony - nadzieja,
• czerwony – miłość,
• niebieski – wytrwałość
• żółty – przyjaźń,
• pomarańczowy – mądrość,
• różowy – szczęście,
• brązowy – zwycięstwo.
• biały – bezpieczeństwo
• szary – tajemniczość
• złoty – bogactwo
13. Wróżba z butami.
Dzieci ustawiają dwa rzędy butów : w jednym rzędzie buty chłopców, w drugim buty dziewczynek. Następnie przesuwają buty od końca do początku. Czyj but przekroczy próg drzwi, ta osoba spotka prawdziwego przyjaciela
14. Skrzynka z listem- odczytanie listu
Recytacja wiersza przez dzieci pt. ,,Andrzejki”
Andrzejkowe mamy święto,
Co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
Wosk w garnuszku i klucz duży.
Wosk lejemy, wosk lejemy...
Zaraz wszyscy się dowiedzą,
Co nam wróżby,
Co nam wróżby przepowiedzą.
Klucz to symbol – otwierania wszystkich tajemnic.
Aby otworzyła się przed nami tajemnica co nas w przyszłości czeka wypowiedzmy ,,zaklęcie” :
,,A TERAZ WOSKU LANIE,
CO MA SIĘ STAĆ, NIECH SIĘ STANIE”.
Przy blasku świecy z cienia zastygłego wosku odczytujemy znaczenie symboli:
(odczytują rodzice wraz z dziećmi z planszy zawieszonej na ścianie)
15. Ozdabianie duszków
16. Ewaluacja zajęć
Niedokończone zdanie.
Każde dziecko kończy w sposób indywidualny zaproponowane zdanie:
Dziś bawiłem się ..............
Zdanie umieszczone jest na dużym kluczu wyciętym z szarego papieru lub kolorowego brystolu. Klucz taki zostanie umieszczony w wybranym miejscu w klasie na pamiątkę zabawy.
17. Tańce
„Magiczna liczba siedem” (Klanza)
Labada
Wężyk