Konspekt zajęć rewalidacyjnych
Temat zajęć: Zabawa na lodzie-historyjka obrazkowa.
Cele: - stworzenie miłej, życzliwej atmosfery
- podnoszenie sprawności grafomotorycznych i manualnych
- rozwijanie zdolności rozumienia czytanego tekstu
- ćw. logicznego myślenia
- doskonalenie wypowiedzi
- posługiwanie się siecią kwadratową
- doskonalenie technik szkolnych: czytania i pisania.
Metody: - rozmowa kierowana
- praca z tekstem
- zadaniowa
Forma zajęć: zajęcia indywidualne
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa do dokończenia (ilustracje), rozsypanka zdaniowa, rebus obrazkowy, symbole graficzne uczuć, krzyżówka, plansza ze zdaniami, ołówek, klej.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie.
Krótka rozmowa na temat samopoczucia ucznia.
Na stole leżą symbole graficzne uczuć. Zadaniem dziecka jest wybranie tego symbolu, który ilustruje obecny stan jego nastroju.
2.Rozwiązywanie krzyżówki.
Przebieg:
a)spróbuj rozwiązać krzyżówkę i przepisz rozwiązanie.
b) rozmowa kierowana.
- z czym kojarzą się wszystkie hasła krzyżówki?
- jakiej pory roku dotyczą? (zimy)
- kiedy rozpoczyna się zima? (22.12)
- czy rozwiązanie krzyżówki też pasuje do tej pory roku? (tak)
-dlaczego? (zimowa stolica Tatr)
-a z czym kojarzy się zima dzieciom? (zabawy na śniegu, ferie)
c) opowiedz krótko o swoich planach na ferie.
d) chciałabym, abyś dziś poznał historyjkę dwóch chłopców, Kacpra i Rafała i przygodę jaka spotkała ich podczas ferii.
3. Szyfr- odkrywanie miejsca wyjazdu chłopców na ferie.
Przebieg: zadaniem dziecka jest poruszanie się zgodnie z kierunkiem strzałek po linach sieci kwadratowej. Każda strzałka oznacza przejście o jedną kratkę we wskazanym kierunku. Zaczynamy od kropki.
4. Historyjka obrazkowa (ilustracje + zdania)
Przebieg: z rozsypanki zdaniowej dziecko układa zdania w kolejności odpowiadającej wydarzeniom przedstawionym na ilustracji. Dorysowuje zakończenie historyjki zgodnie z treścią zdań. (Wszystko zostaje umieszczone na dużym arkuszu papieru).
5.Rebus obrazkowy
Przebieg: dziecko rozwiązuje rebus obrazkowy (rozwiązanie jest tytułem historyjki). Zapisuje tytuł na arkuszu.
6. Zabawa ze zdaniami.
Przebieg: dziecko uważnie czyta zdania. Podkreśla to, które pasuje do historyjki obrazkowej.
Przepisuje zdanie na arkuszu pod historyjką, czerwonym flamastrem.
7. Podsumowanie zajęć:
Przebieg: Jaką dobrą radę przekazałbyś dzieciom wyjeżdżającym na ferie. Wspólne umieszczenie arkusza z historyjką w widocznym dla dzieci miejscu.
Opracowała Katarzyna Andrzejewska