X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22743
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rytmy i ich kontynuacja - układanie różnych ornamentów. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich
I. CZĘŚĆ STATYCZNA

Data-
Grupa wiekowa- 5-latki
Czas trwania zajęcia- 20-25min
Rodzaj zajęcia- zajęcia z dominacją działalności umysłowej ( zajęcie z edukacji
matematycznej)
Temat zajęcia: Rytmy i ich kontynuacja- układanie różnych ornamentów
Cele:
c) Dydaktyczne
- dziecko dostrzega regularność w układach rytmicznych, kontynuuje rytm z prze-strzeganiem charakterystycznego układu elementów
- układa własne rytmy- ornamenty
d) Wychowawcze
- dziecko potrafi współpracować z rówieśnikami w sytuacjach zadaniowych
Metody prowadzenia zajęcia: czynnościowe (metoda zadań stawianych dziecku do wyko-nania oraz samodzielnych doświadczeń)
Środki dydaktyczne: koperty z obrazkami ptaków, kartki z rysunkami, grzechotka, zabaw-ki, bębenek
Przygotowanie dzieci:
- dzieci obserwowały regularność w różnych układach rytmicznych
Przygotowanie nauczycielki:
- Edyta Gruszczyk- Kolczyńska i Ewa Zielińska „Wspomaganie rozwoju umysłowego 4 i 5-latków” Warszawa 2004

II. CZĘŚĆ DYNAMICZNA

Tok za-jęcia Realizowane treści meryto-ryczne Czynności nauczycielki Czynności
dzieci Metody Środki dy-daktyczne
Część wstępna Utrwalanie pojęcia sze-reg Nauczycielka mówi: „Proszę Was, abyście ustawiły się w szeregu chłopiec, dziewczynka.. Będę wy-stukiwała rytm na bębenku w Wy postarajcie się zgodnie z wystuki-wanym rytmem iść rzędem w na-stępujący sposób, 3 kroki do przo-du, 1 do tyłu. Proszę głośno liczyć kroki.”, „Bardzo ładnie maszerowa-łyście i liczyłyście”. Nauczycielka przedstawia dzieciom temat i cele zajęcia: „Na dzisiejszych zajęciach będziemy układać różne ornamen-ty. Starajcie się dobrze wykonywać zaczęte przeze mnie ornamenty”. Wykonują pole-cenie nauczy-cielki i ustawiają się w szeregu. Następnie poru-szają się po Sali zgodnie z ryt-mem wystuki-wanym przez nauczycielkę 3 kroki do przodu, 1 do tyłu. Metoda zadań stawia-nych dziecku do wy-konania bębenek
Część główna Kontynu-owanie rytmu zapoczątko-wanego przez nauczycielkę Nauczycielka mówi do dzieci: „Rozdam Wam teraz koperty z ob-razkami ptaków. Proszę abyście ułożyli je wg określonego rytmu: bocian, kukułka, sikorka.” Po wy-konaniu przez dzieci zadania chwa-li je: „ Bardzo ładnie poradziłyście sobie z zadaniem”.

Nauczycielka mówi do dzieci: „A teraz rozdam wam kartki z innym ornamentem. Proszę Was, abyście kontynuowali dany rytm poprzez dorysowanie podanych elementów na swoich kartkach. (kwiat, płot, piłka)

Mikropauza.
Nauczycielka mówi: „Będę wystu-kiwała rytm na grzechotce. Proszę, abyście poruszali się po sali wg następującego rytmu: dwa kroki w przód, klaśnięcie”. ( nauczycielka demonstruje najpierw dzieciom rytm)

Nauczycielka mówi: „Teraz popro-szę do siebie 4 osoby. Ustawię je wg następującego rytmu: pierwsze dziecko- stoi na jednej nodze, dru-gie dziecko- klęczy na jednym ko-lanie, trzecie dziecko- siedzi po turecku, czwarte dziecko- stoi. Pro-szę Was, abyście podchodzili po kolei i kontynuowali podany rytm przyjmując odpowiednia postawę wg kolejności. Jeżeli nie będziecie wiedzieli jak macie się ustawić, nie martwcie się, pomogę Wam.” (na-uczycielka wskazuje które dziecko ma podejść aby nie było zamiesza-nia)

Nauczycielka mówi: „Podzielę Was na 4 grupy. Każda osoba z grupy otrzyma określoną zabawkę: dzieci z grupy 1- misie, 2- lalki, 3- piłki, 4- samochody. Proszę Was, abyście ułożyli podany przeze mnie rytm: dziecko z misiem, potem dziecko z lalką, piłką, samochodem. Ja będę obserwowała Waszą pracę i poma-gała, jeśli będzie taka potrzeba.” Dzieci wyciąga-ją z kopert kart-ki z obrazkami ptaków i konty-nuują zapocząt-kowany przez nauczycielkę rytm.

Dzieci otrzymu-ją kartki z ryt-mem, kontynu-ują rytm poprzez dorysowanie odpowiednich elementów.

Dzieci wykonu-ją polecenie nauczycielki i kontynuują or-nament w rytm grzechotki

Pierwsza czwórka dzieci ustawia się wg polecenia na-uczycielki, resz-ta grupy konty-nuuje po kolei rytm.

Dzieci dzielą się na 4 grupy. każ-de otrzymuje zabawkę. Potem kontynuują rytm zapoczątkowany przez nauczy-cielkę.

Zabawki: piłki, lalki, misie, sa-mochody

Część końcowa Dziecko układa rytmy wg własnych pomysłów Nauczycielka mówi do dzieci: „Rozdam Wam teraz małe piłeczki w czterech kolorach. Proszę, aby-ście sami ułożyli rytm wg własnych pomysłów. Możecie również uło-żyć własny rytm z wykorzystaniem zabawek w sali.” Po wykonaniu zadania: „Zajęcia dziś odbyły się bardzo sprawnie i szybko. Wszyscy byliście bardzo aktywni, chętnie i poprawnie wykonywaliście wszyst-kie moje polecenia. Jestem z Was bardzo zadowolona. Dziękuję za świetną współpracę.
Dzieci otrzymu-ją od nauczy-cielki piłeczki w czterech kolo-rach, wykorzy-stują tez inne zabawki w Sali, same wymyślają rytm Metoda zadań stawia-nych dzieciom do wy-konania Piłeczki w czterech kolorach i inne zabaw-ki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.