SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
PRZEPROWADZONEJ Z UDZIAŁEM RODZICÓW I DZIECI Z GRUPY V W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 6 W TARNOWIE W RAMACH AKCJI „ SZKOŁA W RUCHU”
Cele ogólne:
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem poprzez ćwiczenia ruchowe.
- Poznawanie własnego ciała oraz ciała partnera.
- Odkrywanie swoich możliwości.
Cele operacyjne (dziecko...):
• zdobywa poczucie bezpieczeństwa w obecności rodzica;
• zna możliwości swojego ciała;
• potrafi przystosować własne ruchy do ruchów partnera;
• odczuwa radość płynącą z zabawy z rodzicem;
• potrafi opanować własny lęk i emocje;
Formy pracy: grupowa, ćwiczenia w parach.
Metody: praktycznego działania; ruchu rozwijającego metodą Weroniki Scherborne.
Pomoce: płyta CD, chusta animacyjna, wygodny strój gimnastyczny dla dzieci i rodziców;
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1.Powitanie piosenką
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
2. Rodzice i dzieci stoją w kręgu, wprowadzenie do zajęcia ruchowego met.
Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – śpiew do pląsu :
Ach, gimnastyka dobra sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce w górę, w przód i w bok
Skłon do przodu, w górę skok
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana, pięty /x2 }bis
Oczy, uszy, usta, nos.
3. „Powitanie ciałem” – dziecko i rodzice stają naprzeciwko siebie na polecenie nauczyciela witają się np. prawymi dłońmi, łokciami, lewymi kolanami itd..
4. Zabawa przy piosnce „ Kołyszemy się” – ( autor i kompozytor nieznani)
Rodzic siada na dywanie w lekkim rozkroku, dziecko siada przed nim, przytulając się do niego plecami. Wspólnie wykonują ruchy o których mowa w piosence.
I. Na prawo na lewo się kołyszemy,
Na prawo na lewo kołyszmy się.
II. Do przodu, do tyłu się kołyszemy,
Do przodu do tyłu kołyszmy się.
III. Do góry i na dół się kołyszemy,
Do góry i na dół kołyszmy się.
5. Zabawa „Rowerek” – dziecko i rodzic leżą na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami. Leżą tak, aby stopa rodzica była oparta o stopy dziecka. Nastepnie wspólnie wykonują tzw. Rowerek. Prowadzący powtarza rymowankę, różnicuje tempo:
„Jedzie Radek na rowerze
A pan Romek na skuterze
Raz dwa trzy jedź i ty...”
6. Zabawa „Naleśniki” - rodzic turla dziecko po podłodze, potem zmiana ról.
7. Zabawa „ Czarodziejskie figurki”- Rodzic i dziecko tańczą indywidualnie przy nagraniu skocznej melodii. Podczas przerwy w muzyce zatrzymują się i stoją nieruchomo tworząc ze swoich ciał czarodziejskie figurki. Ponowne dźwięki melodii są sygnałem do dalszego tańca.
8. Zabawa „ Koniki”- rodzice wożą dzieci na plecach po całej sali, dzieci obejmują rodziców udami i rękami.
9. Zabawa „Piłujemy drzewo” – rodzic z dzieckiem stoją naprzeciwko siebie, podają sobie prawe dłonie – przeciągają się do przodu i do tyłu, potem zmieniają ręce.
10. Zabawa „Przebieganie pod chustą”. Uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę trzymając za uchwyty, ten sam kolor rodzic i dziecko. Prowadzący mówi jaki kolor ma zmienić miejsce.
11. Zabawa „Fala” – ustawienie w dużym kole, trzymanie chusty za uchwyt - jedna osoba robi przysiad, wstaje i tak po kolei wszyscy uczestnicy.
12. Zabawa „ Masażyk”
Oto nasza piękna łąka rodzic na plecach dziecka:
wykonuje ruchy rozcierające
na całych plecach,
W górze słychać śpiew skowronka uderza rytmicznie
dłonią mówiąc: Dzyń, dzyń
Biedroneczki spacerują spaceruje dłońmi po
całych plecach,
Z rosy łapki otrzepują delikatnie uderza
palcami obu rąk dołu do góry
Płynie sobie kręta rzeczka rysuje falę,
najpierw jedną ręką potem drugą
Ważki krążą tam w kółeczkach rysuje coraz większe i
coraz mniejsze koła, raz jedną
raz drugą ręką,
Skaczą sobie małe żabki delikatnie uderza
palcami rąk z dołu do góry
A rechoczą żabek babki uderza dłonią,
rytmicznie mówiąc – rech, rech,
Bocian sobie spaceruje stuka palcem
wskazującym raz prawej raz lewej ręki
Żabek w trawie poszukuje w różne strony
Ślimak sunie brzegiem łąki rysuje jednocześnie
palcami wskazującymi obu dłoni muszle
ślimaka: jedną ręką w prawo, a drugą
w lewą stronę.
I spogląda na biedronki. kładzie dłoń na plecach
i powoli obraca ją raz w lewą raz
w prawą stronę.
13. Ćwiczenia kreatywne. Rodzic i dziecko tańczą przy nagraniu piosenki pt „ Chocollatte choco, choco”.
14. Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie rodziców.
Literatura:
„ Zatańcz ze mną – wspólne zabawy muzyczno-ruchowe rodziców z dziećmi” – W. Żaba – Żabińska
„ Zabawy z chustą” – A. Wasilak