Scenariusz zajęcia otwartego wraz rodzicami z wykorzystaniem elementów metody
Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Data: 13.03.2014
Grupa: III dzieci 4/5/6 letnie
Imię i nazwisko nauczyciela : Lidia Zaręba
Temat zajęcia: „ Wspólne zabawy z mamą i tatą”
Cele ogólne:
- wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez ruch oraz kontakt fizyczny
- kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie
- integrowanie się z grupą, nauka współdziałania i partnerstwa
- kształtowanie świadomości własnego ciała oraz orientacji w przestrzeni
- rozwijanie sprawności ruchowej
- kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem, osobą dorosłą
- nauka kontaktu emocjonalnego i koncentracji wzroku
- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka
Cele operacyjne:
dziecko
- umiejętnie i świadomie kontroluje ruchy swojego ciała, a także swoje zachowanie
- współdziała z innymi , współpracuje w grupie
- nawiązuje kontakt wzrokowy z inną osobą
- koncentruje uwagę na wykonywanej czynności
- wykonuje ćwiczenia rytmicznie równo z całą grupą, dostosowując ruch do muzyki
- szybko reaguje na różne sygnały wzrokowe i słuchowe
- potrafi przystosować własne ruchy do ruchów partnera
- dzieli się przestrzenią z innymi dziećmi
- zachowuje zasady bezpiecznej zabawy
Metody:
- słowna – rozmowa, objaśnienia wykonywania ćwiczeń
- czynna – zadania stawiane do wykonania, spontaniczna i swobodna aktywność dziecka,
- oglądowa – pokaz,
Środki dydaktyczne:
- płyta CD z muzyką relaksacyjną,
Formy aktywności dydaktycznej nauczyciela: instrukcje słowne, polecenia, pokaz,
Formy ewaluacji skuteczności podejmowanych działań: obserwacja, samodzielne wykonywanie ćwiczeń
Miejsce: sala przedszkolna
Przebieg zajęć:
1) Wspólne zaśpiewanie piosenki na powitanie.
Wszyscy są witam Was
Zaczynamy bo już czas
jestem ja, jesteś Ty raz, dwa trzy (3 x)
2) Przywitanie i przedstawienie wyklaskując swoje imię. Jes-tem Ju - lka...Jes-tem Do – mi - nik
3) Ustawienie w parach - witanie się ze sobą różnymi częściami ciała (np. plecami, głową, łokciami).
Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni: CD 12
- Do swojego domku – rodzic siad skrzyżny, dziecko siedzi na nogach rodzica – w gniazdku, na melodię ptaszek fruwa, na przerwę w melodii wraca do gniazdka
- Kotki – rodzic w klęku podpartym, dziecko jest kotkiem który zwinięty chowa się pod rodzicem. Na melodię kotek wędruje po sali, na przerwę wraca do domku.
- Wagoniki- osoba dorosła siedzi w rozkroku, obejmując rękoma siedzące przed nim dziecko. Poruszają się po sali w różnych kierunkach.
- Tunel- dorośli tworzą tunel, klęcząc obok siebie i podpierając się rękoma. Dzieci tworzą „pociąg” przy „wejściu” do tunelu i przechodzą na drugą jego stronę.
Ćwiczenia oparte na relacji „z”: CD 10
- Naleśnik – dziecko leży na podłodze, rodzic turla je w różne trony. Wykonujemy kilka powtórzeń, później następuje zmiana ról.
- Masaż – raz dziecko, raz rodzic wykonują sobie wzajemnie na plecach masaż wg instrukcji n-lki.
- Podróż – dziecko siada przy nodze rodzica, obejmuje je rękoma, ten powoli idzie ciągnąc dziecko.
Ćwiczenia rozwijające relacje „przeciwko”: CD 11
- Odklejanie- dziecko leży na plecach, „przykleja” się do podłoża całym ciałem, dorosły klęczy obok niego i próbuje odkleić poszczególne części ciała dziecka. Potem następuje zmiana ról.
- Paczka- dziecko siedzi skulone na podłodze, mocno ściska nogi i ręce. Druga osoba próbuje
„ rozpakować paczkę” odciągając ręce i nogi dziecka. Zasada: raz „odklejona” ręka lub noga nie może wrócić na swoje miejsce.
Ćwiczenia oparte na relacji „razem”: CD 13
- Rowerek” – dorosły i dziecko leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
- Przepychanie - w siadzie z podciągniętymi kolanami , dzieci wraz z dorosłymi przepychają się rękami.
- Ufam Tobie – dziecko wraz z rodzicem stoi przodem do siebie i trzyma się mocno za ręce- dziecko powoli odchyla się od rodzica
- Lusterko – stojąc naprzeciwko siebie dziecko i rodzic naśladują ruchy na zmianę rodzic dziecka i na odwrót.
Zakończenie zajęć wspólne ustawienie się w kole puszczanie iskierki
Podziękowanie za wspólne zajęcia
Literatura:
1.M. Bogdanowicz, D. Okrzesik ,,Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu
Rozwijającego Weroniki Sherborne” , Warszawa 2005
2.W. Sherborne „ Ruch Rozwijający dla dzieci.” Warszawa, PWN 2002
3.Płyta CD „Tropiciele”- Roczne przygotowanie przedszkolne WSiP