X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22694
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gorące niebezpieczeństwo - scenariusz zajęć

5.03.2014, Kędzierzyn – Koźle

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 4LETNICH

Temat: GORĄCE NIEBEZPIECZEŃSTWO
Obszar z podstawy programowej: 6/5
(Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych/ próbuje samodzielnie
i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu)
Cel ogólny:
Wdrażanie dzieci do dbałości o własne bezpieczeństwo podczas zabaw w domu.
Cele operacyjne – dziecko:
• Wie, że nie wolno zbliżać się do gorących przedmiotów, np. żelazka, piekarnika, czajnika, garnka.
• Wie, jakich przedmiotów nie może samo używać.
• Rozumie niebezpieczeństwo wynikające z zabawy zapałkami.
• Wie, jak należy zachowywać się w sytuacji pożaru.
Metody:
• Aktywizujące, podające, praktyczne
Formy:
• indywidualna
• z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Kartoniki z obrazkami przedstawiającymi różne przedmioty znajdujące się w domu, np. żelazko, piekarnik, zapałka, garnek na kuchence, czajnik, nóż, kontakt, lekarstwa, kredki, klocki, grzebień, piłka, łyżka, a na odwrocie każdego kartonika różna ilość kropek, plakat „Można – nie można”, guma do przyklejania kartoników, ilustracje przedstawiające dzieci bawiących się ogniem, pożar, strażaka, numeru do straży pożarnej, gwizdek, wiersz M. Franciszkiewicz „Nieostrożny Jaś”, karta pracy, pacynka Strażak, zawieszki „Bezpieczny Przedszkolak


Przebieg spotkania:
1. Przywitanie wszystkich dzieci.

2. „Można – nie można” – kartoniki z obrazkami
Wybrane dziecko odkrywa kartonik ze wskazaną liczbą oczek, nazywa obrazek znajdujący się na odwrocie. Następnie umieszcza obrazek w odpowiednim miejscu na plakacie „Można – nie można” tłumacząc swój wybór.

3. „Dywan parzy” – zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci spacerują po dywanie, na hasło „dywan parzy” muszą go opuścić i usiąść
w siadzie skrzyżnym na podłodze.

4. Słuchanie wiersza „Nieostrożny Jaś” M. Franciszkiewicz.
Rozmowa na podstawie treści wiersza. Oglądanie ilustracji przedstawiających dzieci bawiących się zapałkami, ogniem. Wytłumaczenie, dlaczego nie można się nimi bawić, co może się wtedy stać. Umieszczenie kartonika z zapałką w odpowiednim miejscu na plakacie.

5. „Jak zachować się w razie pożaru?”
Wytłumaczenie dzieciom, jak się powinny zachować w razie pożaru:
- wezwać osobę dorosłą lub straż pożarną,
- uciec z miejsca zagrożenia,
- nie chować się w pomieszczeniu, gdzie jest pożar.

6. „Uwaga, pożar” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci spacerują, podskakują na dywanie. Na dźwięk gwizdka oznaczającego pożar, ustawiają się w rzędzie pod ścianą.

7. Karta pracy – skreśl przedmioty, którymi nie możesz się bawić.

8. Rozdanie zawieszek „Bezpieczny Przedszkolak”

Oprac.: mgr Magdalena Franciszkiewicz
„Nieostrożny Jaś”

W pokoiku na stoliku
Znalazł Jasio zapałeczkę.
„Wow” – pomyślał – „ale fajna,
Nią pobawię się chwileczkę.”

Pudełeczko z zapałkami
Zabrał Jasio na dywanik,
Gdzie leżało pełno kartek.
Wcześniej Jaś rysował na nich.

Widział, jak to robi mama,
Wziął więc małe pudełeczko
I o jego brzeg niewielki
Potarł małą zapałeczką.

Nagle ogień się pojawił
„O, jak ładnie on się pali”
Zapałeczkę szybko strawił
Krzyczy Jasiu – „Ała, boli!”

Już od teraz Jaś pamięta
Zapałkami się nie bawić.
Więcej po nie już nie sięga,
Nie chce bólu sobie sprawić.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.